Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mennyi borravalót szokás...

Mennyi borravalót szokás étterembe adni?

Figyelt kérdés

Mennyi borravalót szokás vagy illik/illene étterembe hagyni?


Mennyi, ha az csak egy pizzériás étterem vagy pedig egy komolyabb asztalfoglalós hely?

A számla hány százaléka lehet ez?

-Vagy mondjuk egy 7800Ft-os számlánál mennyi adható borravalóval? Ki mennyit adna?



2017. jún. 17. 21:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
72%

ha minden rendben volt akkor a végösszeg 10%-a megfelelő, egykis kerekítéssel

7800-ra adhatsz 8500-at vagy 9000et (bár szerintem az már sok)

2017. jún. 17. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha kifejezetten jó volt a kiszolgálás, felfele kerekítem a végösszeget, és nem kérek vissza, de amúgy ritkán szoktam borravalót adni. A pincérek bére legyen benne az ételek árában, úgy gondolom, az a tisztességes.
2017. jún. 17. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
79%
Én személy szerint ezt a 10%-os dolgot, amit az első is ír, meg már többször hallottam, igazából nem tartom túl szerencsésnek. Mi van, ha egy drágább helyen esztek többen, és lesz mondjuk 15000 a számla. Akkor adsz 1500Ft borravalót? Úgy gondolom, nem jó ezt százalékban megadni. Felfelé kell kerekíteni, vagy ha kerek az összeg, adsz még valamennyit. 7800Ft-os számlánál én csak 8000Ft-ot adnék. De pl. ha 8000Ft lenne a számla, akkor adnék még egy kétszázast, vagy három százast, vagy egy ötszázast, attól függően, milyen címletekben van nálam kp(mert amúgy kártyával fizetnék).
2017. jún. 17. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
Ha kifejezetten jó a kiszolgálás, akkor szerintem el is várják a 10 százalékot.
2017. jún. 18. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
50%

Nem várják el, továbbá ez is kétféle. Van, ahol hivatalosan felszámítják a szervizdíjat, ez az étlapon is rajta van. Ekkor nem szükséges borravalót adni.

Egyéb esetben sem szükséges, de ekkor azt kell mérlegelni, mit tettek azért, hogy jól érezd magad. Ha sokat és tényleg, akkor adj 10% körül, illetve a lehetőségeidhez mérten. Ha nem sokat tettek, adj kevesebbet, vagy semmit.

2017. jún. 18. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha egyedül fogyasztok, nem adok semmit. Ha a családommal és meg vagyunk elégedve, max 500 Ft-t. De csak ha sokat fogyasztottunk, és ha felfelé kerekítek és csak 300 Ft a borravaló, akkor csak annyit adok. A 10% sok szerintem, de az csak az én véleményem.
2017. jún. 19. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
61%

A százalék a reális, mert drágább helyen többet szokás adni.

A pincérek elvárják. Hallottam már olyant, hogy ismerős 2910 Ft-os számlánál azt mondta, hogy 3000-ig kér vissza, mire a pincér sértődötten visszaadott 2800-ig.


Mondjuk, ez a borravalós dolog egy nagy baromság, mert a legtöbb ember nem keres többet, mint a pincér, mégsem kap a munkahelyén borravalót. Csak a prolik szeretnek nagyzolni, borravalót adni, mint az urak.

Az esetleges rossz munkámmal én is naponta emberek tucatjait tudnám megölni a vasúton, mégse dobálnak ki a vonatablakon pénzt, hálájuk jeléül.

2017. jún. 19. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
10% körül, amennyiben a kiszolgálás jó volt. És sztem itt már nem számít az, hogy kiskockás abroszos étterem vagy an Onyx, amennyiben tényleg kiszolgálnak (szóval önkiszolgáló étteremben, még ha asztalos is az alrendezés és szép is a dizájn, én nem adnék senkinek). Persze ha hülyén jön ki az összeg, lehet kerekíteni... nyilván úgy, hogy az megmutassa, milyen volt a kiszolgálás.
2017. jún. 20. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Ritkán járunk ilyen helyekre így legalább tudom mi a közelítő.

A 10% reális ritkán járásnál, de néha valóban sok lehet. Ha már 300 ft 2dl üdítő meg a pincér talán 1000 forintos órabérbe is dolgozik akkor egy fél óra ottöltésért egy 10 ezres fogyasztásért már 1000 borravaló soknak hangzik.


Másik kérdés lehetne, hogy a borravaló csak az egy pincéré vagy osztoznak rajta a szakácsokkal és többi pincérrel is? Mert az egy dolog, hogy a pincér 1-2 percet jópofizik 10% .ért de a jó kajáért a szakács dolgozik meg a háttérben 10x ennyi ideig.

2017. jún. 20. 22:50
 10/11 anonim ***** válasza:
Hát igen, csak a pincér közbe meg kiszolgál 20 másik vendéget rajtad kívül. A szakácsnak meg tuti nagyobb az alapbére. Szerintem a pincért illetné, de szerintem a legtöbb helyen szétosszák mindenkinek, vagy elveszi a főnök.
2017. jún. 20. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!