Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Etikettileg ha en vagyok a...

Etikettileg ha en vagyok a tanar akkor is all a szobas hogy a nö vagy az idösebb szemely ajanlja fel a tegezödest?

Figyelt kérdés
27 eves Matek-Nemet-Francia tanar vagyok, nyelvekböl nyelviskolakban, maganorakon különbözö korosztalyu embereket is tanitok, es sokan elöb-utob letegeznek vagy felajnaljak ategezödest, amit ugye elvileg nem illik visszautasitani, de etikailig,hogy van ebben az eseteben, kinek kene felajnlanai a tegezödest? Egyszerüen nem szeretek füvel-faval tegezdödni, nekem mindennemü tanaitvayommal megfelel a magazodas, a gimiben is ahol tanitok, ott is magazom a diakokat.
2018. máj. 30. 18:05
 1/10 anonim ***** válasza:
56%
Az idosebb kezdemenyezhet tegezodest mindig.
2018. máj. 30. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 pacso2000 válasza:
12%
Az idősebb NŐ ajánlja fel először a tegeződést
2018. máj. 30. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
74%

Az etikett szerint első és legfontosabb prioritás a rang/állás/funkció. Egy 27 éves tanárt (főleg iskolában) nem tegezhet le még idősebb apuka vagy anyuka sem (ide tartozik a tegeződés felajánlása is). A diákjairól nem is beszélve. Az iskola többi pedagógusa nyilván egy "rangú" vele, tehát ilyen esetben (ha a rang nem él) következik a második prioritás, a kor. Ez dönti el, hogy ki kinek ajánlhatja fel a tegeződést. Ha ekkor is "döntetlen" (egykorúak), akkor jön képbe a nem (nő férfinek).

A különféle illemtankönyvek különféle szabályokat írnak le, melyek gyakran ellentmondanak egymásnak. Vannak munkástanácsi kiadások, KISZ-esek és diplomáciai továbbképzőkre "gyártottak" is. Az egyik ilyen elterjedt "téves információ" egyes illemtankönyvekben, miszerint a felajánlott tegeződést nem illik visszautasítani. A szabályt a való élet megcáfolja: a gyárudvaron a 35 éves főmérnökhöz és a 42 éves igazgató/tulajdonoshoz odamegy a 60 éves portás: Szevasztok, most hajt be ez meg ez a teherautó... Azonnal kirúgták (pedig ő volt az idősebb).

Persze, hogy vissza lehet udvariasan utasítani, kb. így: Köszönöm, de inkább ne, vagy: majd, ha jobban megismertük egymást...

Sokan egyfajta "haditettnek" tekintik azt, ha egy tanárt, felettest, lelkészt, fogorvost, stb. tegeznek és ezt állandóan erőltetik. Egyszerűen meg kell mondani nekik: Kérem, ne tegezzen. Szerintem az ilyesmi "szinte magától" kialakul, ha megvan hozzá a kölcsönös szimpátia, jó viszony.

2018. máj. 31. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A rangban feletted álló kell,hogy felajánlja,tehát ebben az esetben neked kellene felajánlani a tegződést,de amint írod neked megfelel a magázódás.Valószínűleg szimpatikusnak és közvetlennek élnek meg az emberek,azért ajánlják fel a tegződést.Engem az egy évvel fiatalabb fogorvosnőm pár kezelés után spontán letegezett(senki nem ajánlotta fel senkinek a tegezést),azóta tegeződünk rendelőben,rendelőn kívül is mivel előfordul,hogy valamilyen rendezvényen összefutunk.Ő egyébként sok páciensével tegeződik.A háziorvosom egy 7-8 évvel fiatalabb,szimpatikus doktornő.Nem jutna eszembe felajánlani neki a tegezést.Nekem személy szerint hivatalos helyen jobban megfelel a magázódás.A fogorvosnőmmel ez így alakult,volt,hogy a rendelőben magázva szóltam hozzá,abból komédia kerekedett,mosolygott a helyzeten,amikor a magázó kifejezést használta nyomatékosan hangsúlyozta,majdnem mindketten elröhögtük magunkat.Őt mostmár nem is tudnám magázni.
2018. máj. 31. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
67%
Kerdezo, te magyarorszagi szuletesu vagy? Magyar az anyanyelved? Magyarorszagon, magyar iskolaban oktattak? Ha igen, hat, szegyen, hogy ilyen helyesirassal es fogalmazassal irnak allitolagos tanarok. Remeljuk, nem kell a szuloknek irnod leveleket, mert hat nagyott neznenek. De, szerintem, a diakjaid is magazva kirohognenek.
2018. jún. 1. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
"Remeljuk, nem kell a szuloknek irnod leveleket, mert hat nagyott neznenek. De, szerintem, a diakjaid is magazva kirohognenek." Nem magyar a karakterem ennyi, de nem ez volt a kerdes. Magyar karakterrel megtudok irni az iskolaban is szüksegs leveleket, nekem itthon a francia meg meg a nemet karakter kell.
2018. jún. 2. 09:41
 7/10 A kérdező kommentje:
Egyebkent köszönöm a valaszokat
2018. jún. 2. 09:42
 8/10 anonim ***** válasza:
85%

Nem a karakterekkel van baj, hanem hogy ezeken felül is minden mondatban vétesz 5 hibát.

Hát tényleg szégyen, hogy tanári diplomát kaphattál. Az lett volna szép még, ha magyarból kaptad volna...

2018. jún. 2. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

"

Hát tényleg szégyen, hogy tanári diplomát kaphattál. Az lett volna szép még, ha magyarból kaptad volna...! anno 100%os lett a magyar emeltszintü erettsegeim, ez nem böven eleg, nem egy ket elgepelestöl függ a helyesiras , különösen akkor nem ha ez a gyakorin van

2018. jún. 2. 20:27
 10/10 anonim ***** válasza:
86%

Gratulálok!

Ebben az egy mondatban 10 hibát sikerült vétened, ha az ékezetek problémáját nem számítjuk...

2018. jún. 3. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!