Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi ez az új "divat" a fiatalok...

Mi ez az új "divat" a fiatalok körében, hogy a náluk jóval (nem ritkán 30 évvel) idősebbeket ismeretlenül letegezik?

Figyelt kérdés

Akad köztük kivétel is persze,de a többségre nem ez a jellemző.

A '80-as években ez egyáltalán nem volt így.

Igyekszem én is haladni a rohanó világgal,szeretnek is a fiatalok,de ezt valahogy nem tudom "megemészteni".


2018. jún. 17. 09:53
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
Előző hozzászólásomat a 12:39-kor írt válaszadónak küldtem.
2018. jún. 17. 13:10
 12/16 anonim ***** válasza:
55%

Szerintem ez nem elsősorban a fiatalokat, hanem a felnőtteket minősíti. A mai 20 év körülieket már hiába tanították meg a szüleik esetleg az udvarias formára, ha tízből kilenc alkalommal a felnőtt megsértődik, ha egy gyerek jó napottal vagy csókolommal köszön neki, esetleg még ki is neveti a szegény gyereket. Az én gyerekeim most óvodás korúak, az oviban már közölték, hogy sziával kell köszönni az óvónőnek, a velem egykorú (harmincas) felnőttek is rendszerint kiakadnak, ha a gyerekeim "le jó napot"-ozzák őket, mondván, nem olyan öregek ők... És kövezzetek meg, de hatvan évesnél fiatalabbak esetében már én is inkább a sziára tanítom őket, mert nem hiányzik, hogy lépten-nyomon kinevessenek minket a magázódásért.

Mindeközben nekem sem tetszik ez a trend. De ha egyszer ez van, hogy az általános tegeződés lett a "jó fej" dolog, és maradinak vagy titulálva, ha a gyerekeidet másra tanítod, akkor elég nehéz dolog úszni az ár ellen.

2018. jún. 17. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Sok oka van ennek.

Elsősorban a nevelés. Csakhogy a mai korban már nem(csak) a szülő nevel. Száz éve a fiatalok szemléletét alapvetően a szülő és a szülők által kontrollált közösség határozta meg. Ma viszont a szülői hatás átlag alig 30%, az iskoláé még ennyi sem, a döntő az "utca", a kortársak hatása.

Ennek következménye, hogy a szokások nem ismerősek, az pedig közhely, hogy aki amit nem ismer, nem is szereti alkalmazni.

Úgy gondolom azonban, az ilyesmin nem érdemes bosszankodni, akit zavar, megfelelő empátiával rávezetheti a fiatalt a magázódásra is. Nem lehetetlen.

2018. jún. 17. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Nem kell egyből "mai fiatalozni".

Változnak a szabályok, és ember legyen a talpán, aki mindig kiigazodik közöttük. Rám sértődtek már meg azért is, mert magáztam (nem vagyok én olyan öreg!), meg azért is, mert tegeztem (nem őriztünk együtt libát!) Nagyon szituáció és emberfüggő a dolog, néha csak tippelni lehet.

2018. jún. 18. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Huszonéves vagyok, szóval mondhatom, hogy mai fiatal. Alapvetően az a tapasztalatom, hogy a fiatalok nem igazán tudnak kiigazodni a jelen helyzeten, és ez nem az ő hibájuk, legalábbis nem kizárólag.


Nekem is volt olyan tapasztalatom, hogy magáztam nálam 20-30 évvel idősebb embereket, és ők sértődtek meg, majd pedig roppant kínos helyzetbe kevertek azzal, hogy ebből kisebb jelenetet csináltak, mert "ők még nem olyan öregek". Máskor pedig 60-hoz közelítők mondják, hogy nyugodtan tegezzem őket, de ezt nem lehet komolyan venni, mert ritkán találkozunk, és a következő alkalomra már elfelejti a "pertut", szintén megsértődik.


A probléma abban is rejlik, hogy az idősebb generációk jó része nem tudja eldönteni, hogy fiatalnak, fiatalosnak vagy pedig tisztelve érezze magát. Ez sokakat összezavar.

2018. jún. 19. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Én elég liberális vagyok ebben a kérdésben, a velem hasonló korúakat, vagy csak kicsit idősebbeket általában letegezem, nemtől függetlenül(nyilván szituációtól is függ.) de azért 30 év korkülönbség esetén szerintem is illik a fiatalnak magázódni.
2018. jún. 27. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!