Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Az alábbi szituációban tegezni...

Az alábbi szituációban tegezni vagy magázni kell?

Figyelt kérdés

Ha egyszerre beszélek egy korombeli fiatallal és egy idősebb emberrel és ugyanazt szeretném mondani nekik, akkor a magázzak vagy tegezzek?


Pl. Tudnátok nekem sekíteni?


Vagy


Tudnának nekem segíteni?



2018. júl. 22. 18:04
 1/9 anonim ***** válasza:
79%
fogalmazd át. szükségem lenne egy kis segítségre. nagyon utálom ezt a tegezés/magázást, annyi baj van belőle :/
2018. júl. 22. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerencsére a magyar nyelv olyan színes, és könnyen variálható, hogy én ilyen esetben átfogalmazom úgy, hogy személyes névmás ne legyen benne. Tehát: Szeretnék egy kis segítséget kérni. fantáziával minden megoldható. Pl. én is gyakran beszélgetek az egyik szomszédomékkal, akiknél a nőt tegezem, a férfit magázom. Néha kihívás ha mindketten ott vannak. pl. horgászat a téma. Ilyenkor nem azt kérdezem, Mit fogtatok/fogott? Hanem, "volt kapás?" Simán ki lehet kerülni szerintem.
2018. júl. 22. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
74%

Persze, könnyű kikerülni, egy ki találékonyság kell hozzá... De ezzel saját magadat is kicselezted, mert végül nem tudtad meg, hogy ilyenkor mi a helyes. Jó tisztázni, ha tudod, máskor is hasznodra lesz.

Én az alapelvekből indulok ki: senkit sem tegezek (nem számít, hogy korodbeli, vagy sem), csak azt, akivel olyan a viszonyom is. Ez ad erkölcsi alapot a tegezésre. Tehát a fent leírt helyzetben a magázás a helyes.

2018. júl. 22. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
85%

 

Ilyen esetben vagy azt csinálom, amit #2, tehát átfogalmazok, vagy annak teszem fel a kérdést, akivel magázódok, ezzel megakadályozom, hogy a tegezve (kettőjüknek) feltett kérdésen esetleg megsértődjön, hogy hirtelen miért tegezem le. De az is megoldás, ha mindkettőjüket megkérdezed "Tudna nekem ebben segíteni? *a másikra nézel* És te?". Persze egyszerűbb lenne, ha mindenki mindenkit tegezne, de hát...

2018. júl. 22. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
44%

Még eszembe jutott egy megoldás, azt hiszem szenvedő szerkezetnek hívják, javítsatok ki, ha nem így van.

Egy példa: "Sikerült megoldanotok a problémát?" helyett: "Végül meg lett oldva a probléma?"

2018. júl. 22. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! :)

Hát igen, ez a tegezés-magázás véleményen szerint csak feleslegesen túlbonyolítja a nyelveket.

2018. júl. 23. 08:07
 7/9 anonim ***** válasza:
8%
A szorzótábla is problémás egyesek számára...
2018. júl. 23. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
76%

"ez a tegezés-magázás véleményen szerint csak feleslegesen túlbonyolítja a nyelveket."


Így van.

2018. júl. 23. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Amióta van külön tegezés-magázás, azóta ez mindig is a legnehezebb kérdés volt, és az is marad addig, amíg megvan ez a kétféle forma. Nincs rá igazán jó válasz, de talán segíthet a legnagyobb magyar nyelvész, Grétsy László cikke: [link]
2018. dec. 25. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!