Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A lakhelytől eltérő városban...

A lakhelytől eltérő városban elfogadott-e egy idegen közösséghez misére menni vasárnap? (római katolikus)

Figyelt kérdés

A barátom (kb két hónapja vagyunk együtt, de fél éve ismerjük egymást) lejönne Pécsre szalagavatóra a hétvégén. Korábban beszéltünk arról, hogy ő szombat reggel/ este vagy vasárnap reggel/ este szokott misére járni, hetente egyszer. Viszont emiatt a program miatt későn érne haza Pestre, így hacsak nem megy más időpontban, akkor nem tud elmenni a szokásos templomba/ közösséghez. Abban kérnék tanácsot, hogy ajánljam-e fel neki, hogy szombat reggel Pécsen menjen el ( egyáltalán ilyenkor melyik templomba kellene mennie? Ő római katolikus), vagy nem szokás más városban elmenni, biztos, hogy előtte fog még Pesten misére menni?

És ha mégis elmegy 'nálam' , Pécsen, akkor kísérjem-e el, vagy ilyenkor egyedül szokás menni? (Én ateista vagyok, és ő ezt már a megismerkedésünk után tudta.)

Lehet, hogy buta kérdés, de nem találtam rá választ önerőből az interneten, és nincs vallásos ismerősöm, aki tudna segíteni. Előre is köszönöm mindenki válaszát! Tényleg szeretnék kicsit felkészültebb lenni a témában, és támogatni őt, mivel ő is elfogadott olyannak, amilyen vagyok.



2019. nov. 24. 16:34
1 2 3
 1/21 anonim válasza:
100%
Elmehet nyugodtan, barmelyik templomba, esetleg nezzetek meg a templom mise-rendjét, bár például a vasarnap reggeli misek szinte mindenhol ugyan akkor vannak. Szóval keress egy a lakhelyedhez kozeli romai katolikus templomot, es az interneten megtalalod, hogy mikor van ott mise. Nyilvan mas a helyzet, ha a baratod a “sajat” templomjaban a “sajat” papja altal vezetett misere szeretne menni, de szerintem orulne a felajanlasodnak. Ateistakent szerintem nem varna el toled hogy elmenj vele, bar biztos orulne neki, de ez legfokepp rajtad mulik, hogy szeretnel e betekinteni az o vilagaba. Termeszetesen ha idegenkedsz ettol, nem kell elmenned.
2019. nov. 24. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Általában szombat estétől jó, vagy vasárnap bármikor (szombat reggel ritkán van mise és az nem "érvényes" vasárnapra). Szombat este 6-kor szokott mise lenni a legtöbb helyen, lényegében bármelyik pécsi templomban is lesz. Egyházjogilag teljesen jó, ha máshova megy a párod misére, de persze lehet, hogy ő ragaszkodik a saját közösségéhez.


Én itt szoktam misét keresni, ha épp nem otthon vagyok:

[link]

2019. nov. 24. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Akár a legtávolabbi ausztrál, vagy tűzföldi kis faluba is elmehetne szentmisére, pont ugyan olyan jó lenne. Az Egyház azért egyetemes (katolikus), mert az egész világon ugyanaz. Mindegy, hogy Pécsen, a szülőfalujába vagy több ezer kilométerrel arrébb megy szentmisére :)


Tehát csak nyugodtan bíztasd erre.

2019. nov. 24. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
9%
úgy érted más kersztény vallási közösséghez? Persze hogy mehet. Ha elsőáldoztál/konfirmáltál akkor még az áldozásban/úrvacsorában is résztvehet
2019. nov. 24. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek a gyors válaszát, a miserendes link pedig külön köszönet!

Igazából én szívesen elkísérem, nem tudom teljesen a helyébe képzelni magam, de nekem biztos frusztráció lenne egyedül menni idegenek közé. Másrészről viszont eddig nem voltam egyáltalán misén, nem tudom, mire figyeljek, elfogadott-e, ha én ateistaként megyek oda, hogyan viselkedjek?

2019. nov. 24. 17:50
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

#5

Nyugodtan elkísérheted, biztos téged is szívesen látnak. Csak tedd azt, amit mindenki más, nem lesz olyan túl bonyolult. Igazából amit úgy csinálni kell a mise közben az énekek és imák mellett, hogy néhányszor fel kell állni, kétszer letérdelni (ezt eldöntöd, hogy térdet hajtasz vagy sem), Miatyánk után kezet fogunk a mellettünk állóval (ezen meg szoktak lepődni a misére nem járók). A szentáldozásnál pedig a helyeden maradva megvárod, amíg a többiek áldoznak.

2019. nov. 24. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm #6os! Még természetesen megbeszélem vele is, de nagy önbizalmat ad, hogy a nagyon alap infók megvannak.

És még egyszer köszönöm szépen mindenkinek a gyors válaszát!

2019. nov. 24. 18:15
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Persze, gond nélkül.

Egy jó barátom pl. időnként vasárnap is dolgozik. Ő olyankor csak úgy jut el szentmisére, hogy munkába menet, a munkahelyéhez nem olyan messze levő templomba megy el. Vagy pl. ha nyaralunk, akkor is oda megyünk misére, ahol épp vagyunk és nem itthon.

Kísérd el, ha úgy érzed, hogy nem okoz neked gondot, hogy ott legyél. Nekem volt nem hívő barátom és örültem, mikor jött velem. Meg úgy egyébként is rendes tőled, hogy figyelembe veszed ezt és tiszteletben tartod.

2019. nov. 24. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
0%
A két hónapja vagytok együtt az azt jelenti, hogy szexuális kapcsolatban vagytok? A misén arról nem tanítanak, hogy házasságkötés előtti szexuális kapcsolat az bűn?
2019. nov. 25. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
0%
Most látom a kérdés utáni részt végig olvasva, hogy kérdező, te ateista vagy. Tehát van egy katolikus fiú, aki szorgalmasan, hetente jár misére, közben egy ateista lánnyal szexuális kapcsolatot létesít. Katolikus olvasók, ez nem bűn? Ráadásul nem is egy botlásról van szó, hanem rendszeresen elkövetve!
2019. nov. 25. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!