Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Muszáj isteniszteleten fennáll...

Muszáj isteniszteleten fennállva lenni bizonyos énekek alatt és fennállva hallgatni, amikor a Bibliából felolvasnak?

Figyelt kérdés

Én teljesen szükségtelennek, sőt zavarónak érzem, hogy azt mondják, fennállva hallgassuk meg ezt és ezt az igeszakaszt. Nem hiszem, hogy Isten haragudna rám, ha nem állok fel. Ülve jobban is átjön a mondanivalója annak, amit hallok. A tiszteletet pedig meg tudom adni az Ige iránt úgy is, hogy mások számára az nem látványos.

Mi lenne, ha nem állnék fel ilyenkor? Nem hiszem, hogy emberi szabályoknak meg kellene felelnem, és ha valaki bármit is gondolna rólam emiatt, nem hinném, hogy emiatt elszámolással tartoznék bárkinek is.

Magamat mélyen hívőnek tartom. Ritkán megyek ilyen istentiszteletekre (főleg ismerősök révén), ahol ilyen előírások vannak. Eleve nem is értek egyet ezzel, hogy így előírják, mikor kell felállni, leülni. Ettől még hangzanak el jó dolgok is az istentiszteleteken, de nem ez az irányzat áll hozzám közel.

Magamban persze eldöntöttem, hogy ha nekem úgy tetszik, nem állok fel azért, mert mások azt mondják, ez nem tartozik a hitem megéléséhez, és nem hiszem, hogy a Biblia is ilyenre kötelezne. Ettől még azért felteszem itt a kérdést, érdekelne, mások mit gondolnak erről, ha valaki ezeket a külsőségeket nem tartja be.


2019. dec. 20. 11:07
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
98%
Ha nem állsz fel, nem állsz fel. Senki nem fog kényszeríteni. Ugyanakkor, ha valamely közösségbe jársz, illik betartani a közösség szabályait. Mehetsz szülinapi bulira munkásruhában, és köszönhetsz úgy a boltban, hogy "cső". Nem tilos, csak bunkónak fognak tartani. Ha nem tetszenek az adott közösség szabályai, miért vagy ott? Keresd meg azt a közösséget, amellyel azonosulni tudsz, vagy ha nincs ilyen, csináld a dolgaidat otthon!
2019. dec. 20. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Állva imádkozás az evangélikusoknál, katolikusoknál és a pünkösdi gyülekezeteknél is szokás. Szerintem jó dolog, és a tisztelet miatt van, Isten nem hiszem, hogy megharagszik ha valaki nem áll fel.
2019. dec. 20. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
11%
Pedig az ilyen urakat dicsőítő emberi elfoglaltságok (mint például egy vallás) pont arról szólnak, hogy nem azt csinálod, amit te akarsz, hanem amit az urak megmondanak neked. Ha lázadozni akarsz, akkor keress magadnak másik világnézeted, mert ez nem az.
2019. dec. 20. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
47%

#1: Attól még, hogy egy konkrét külsőség nem tetszik neki, érezheti úgy, hogy az adott vallás és felekezet tanítása áll hozzá a legközelebb.


Egyébként nem muszáj felállni. Az én családomban apukám nem igazán vallásos, anyukám viszont gyakorolja rendszeresen. Apukám el szokta kísérni anyukámat templomba, de nem énekel, nem mondja az imádságokat. Felállni mondjuk fel szokott, amikor a többiek is, de letérdelni például már nem, akkor ő ülve marad. Senki sem szólt még neki emiatt.

2019. dec. 20. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
93%

Muszáj felállni, mikor szól a himnusz?

Én teljesen szükségtelennek, sőt zavarónak érzem, hogy kötelező felállni a himnusz alatt. Nem hiszem, hogy kevésbé lennék magyar, ha ülve énekelném egyszer végig...

Kb. ez a kérdés is erről szól.

Egyébként nem muszáj, pl. nagyapám sem szokott mindig felállni, mert már nem bír. Senki nem szólja le ezért.

Én fel szoktam állni. Katolikus vagyok, a mi hitünk szerint maga Krisztus szól az evangélium felolvasásakor. Neki adom meg a tiszteletet a testtartásommal is.

2019. dec. 20. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Ha nem, hát nem. Én pl nem szoktam letérdelni, mert erősen túlsúlyos vagyok és egyszerűen nem bírok, embertelenül fáj. totál leszarom, ki mit gondol, bár szerintem semmit.
2019. dec. 20. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
"Magamat mélyen hívőnek tartom." - akkor erre a kérdésedre is tudod a választ, úgy tegyél, ahogy hited diktálja. Az ortodox szertartás alatt a hívők nem állnak fel bizonyos énekek alatt, hanem végig állnak vagy térdelnek. Öregeknek támasztószék van, aminek nekidőlhet. Ők is úgy mozognak, ahogy hitük szerint jó. És nem. nem a hivatalos előírás miatt, hanem mert így tapasztalják, hogy jó. * A keleti tradíció 840 jóga ászanáról tudott - egy-egy mozdulat egy-egy meghatározott tudati akció fizikai megjelenítése. Ez a tudás - mint annyi más- elsüllyedt, csak nyomokban fellelhető: egyik ilyen, hogy felveszünk egy testtartást imánál, mint ahogy flex-szel vágásnál, fűrészelésnél, vagy alvásnál is, vagy rajzolásnál stb.
2019. dec. 20. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
80%

"Magamat mélyen hívőnek tartom."


Akkor ezt nyugodtan bíráld felül. A tény az, hogy van egy közösség, ahol van egy szabály és ha valaki szereti az adott közösséget, akkor betartja a szabályát, nem pedig lázad, hogy márpedig neki ez nem tetszik. Te nem szereted az adott közösséget, hisz még ez a minimális szokás is nehezedre esik és tudom, hogy nem tudod mit ír erről Pál: ha szereted nincs benned, akkor mit sem érsz.

2019. dec. 20. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
0%

"Magamban persze eldöntöttem, hogy ha nekem úgy tetszik, nem állok fel azért, mert mások azt mondják, "


Helyes.

2019. dec. 20. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

"Magamat mélyen hívőnek tartom."

("tartod", vagy az is vagy?)

.

Azért, mert hívő vagy, nem muszáj vallásosnak is lenned.

Templomba viszont vallásos hívők járnak, akik hitük gyakorlása mellet vallásuk előírásait is betartják.

Otthon úgy imádkozol, ahogy tetszik/jólesik, de vallásos közösségi rendezvényen (a mise is az!) kötelezően illik a közösségi előírásokat betartani.

.

"érdekelne, mások mit gondolnak erről, ha valaki ezeket a külsőségeket nem tartja be."

Mások nevében nem nyilatkozom, de én az adott helyzetben arra gondolnék? az illetőnek nincs semmi keresnivalója a közösségben,

Az nem KÖZÖSSÉG, ahol bárki/mindenki szabhatja meg a szabályokat.

.

Ne gyanusíts meg, nem járok misére!

2019. dec. 20. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!