Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Megfogdosott egy pap mit...

Megfogdosott egy pap mit csináljak? Légyszíves ne legyetek trollok nagyon kéne a segítség.

Figyelt kérdés

Szóval idén jött a plébániára egy új pap, tök jófej, vicces mindenki nagyon szereti.(nem magyar) És mivel minden téren nagyon bizonytalan vagyok mostanában, elmentem hogy megkérdezzek pár dolgot, és hátha segíteni tud, szóval lelki beszélgetésre, és megfogdosott,de nem véletlen, hanem tényleg nagyon megfogdosott én meg teljesen lefagytam fogalmam se volt, hogy mit csináljak. Aztán gyorsan lezártam a beszélgetést és gyorsan elmentem. De azóta nem tudok rá úgy tekinteni, mint előtte, nem mertem elmondani senkinek, mert nem akarom, hogy mások is máshogy nézzenek rá utána. Nem akarom, hogy följelentsék, vagy ilyesmi. Én el akartam felejteni az egészet, megbocsájtottam magamban neki, de egyszerűen nem tudok nem arra gondolni, ha meglátom, ezért próbáltam mindig egy másik plébániára menni misére, persze ez sem volt egyszerű, mert a család többi része ment oda, és nekik sem akarom elmondani, hogy mi történt. Azóta többször rámírt messengeren, de mindig csak gyorsan lezártam vmi hétköznapi téma után. De nagyon rosszul érzem magam, nem tudom mit csináljak. Szerintetek, ha egy pappal beszélnék, aki tudom, hogy megbízható, az jó lenne, vagy neki kötelesség szólni valaki magasabb rendűnek, ha ilyen történik? Fogalmam sincs mit csináljak.

17L



2020. ápr. 6. 22:37
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
46%
Te vagy troll, ha valóban ilyesmi történt volna akkor szóltál volna a szüleidnek és nem vetetted volna ide magad a trollok elé egy ilyen komoly dologgal.
2020. ápr. 7. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

Szia,

Az ami történt az igen fájdalmas, de fontos nagyon, hogy értesítsd a megfelelő embereket is, hogy adott esetben a papot "eltilthassák", hogy mással ne történjen ilyen.

Minden egyházmegyében kötelezően kell, hogy legyen egy honlap, ahol anonym feljelentést lehet tenni és ami után a megfelelő személyek megkeresnek. Légy szíves ezt tedd meg. És mély részvétünk és imánk a megtörténtek miatt:


[link]

2020. ápr. 7. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
53%

Amit a #7-es írt, annak így kellene működnie egy egészséges gyülekezeten belül, azaz egyenrangú, felnőtt emberek (testvérek) között, ahol a "legnagyobbak" is felelősségre vonhatók a "legkisebbek" által, ahol átláthatóság van, és ellenőrizhető, hogy a bűnös megtér-e a figyelmeztetés(ek) hatására, és ahol nem egy felettes, pl. püspök vagy pápa, hanem a gyülekezet tagsága maga dönt vitás kérdésekben, hogy a bűnben élő tagját kizárja-e. Erről ír a Mt 18:15-17.

Itt azonban más a helyzet: a sértett nem nagykorú, a katolikus egyház nem egy olyan közösség, amelyben átlátható a papok életvitele, hierarchikus döntéshozás van, és az elkövetett tett tekintetében is felmerülhet, hogy a Btk. szerint is vétség v. bűncselekmény.

Nehéz megmondani, mi a legjobb, én ezt javaslom:

1. Mivel nem vagy nagykorú, mondd el a szüleidnek, mi történt. Ehhez le kell küzdened a szégynérzetedet, sebezhetőnek kell lenned arra, hogy talán a szüleid nem hisznek neked elsőre, de ezt mindenképpen meg kell tenned. Legyél bátor.

2. Ne találkozz többet egyszer sem a pappal, se személyesen, se online felületen. Tiltsd le a messengeren.

3. Annak megakadályozására, hogy ez másokkal is megtörténjen, beszélni kell a pappal, és megtérésre kell elhívni, de semmiképpen ne te tedd meg, hanem az apád. Ha a szüleid esetleg nem hisznek neked, akkor fordulj más felnőtt férfihoz, akiben megbízol.

4. Mivel a római katolikus rendszer nem a Mt 18:15-17-et követi, hanem felülről dönt, ehhez kell alkalmazkodni. Az a felnőtt, aki majd beszél a pappal, hívja el a papot arra is, hogy vallja meg ezt a tettét (illetve ha másokkal is tett hasonlót, azokat is) az egyházi felettesének. Sajnos nagy a veszély, hogy megígéri, de hazudik, nem teszi meg. Ezért rá kell kérdezni, le kell ellenőrizni. Ha azt mondja, már megvallotta a felettesének, akkor azt kell mondani neki, hogy "Akkor semmi akadálya, hogy én is elmondjam neki, ami történt." És ezt meg is kell tenni, a feletteséhez, pl. püspök stb. kell fordulni, és elmondani vagy megírni neki a történteket. Valószínűleg semmi nem történik, de ezt innen nem nagyon lehet továbbvinni.

5. Én a helyedben beszélnék minél több lánnyal és fiatal nővel a közösségből, és nem konkrétan, hanem név nélkül, általánosságban felhívnám a figyelmüket, pl. így: "Sose maradj kettesben még olyan férfival sem, aki köztiszteletben áll, vagy látszólag megbízhatónak tűnik. Én a saját káromon tanultam meg."

6. Jó lenne jogi tanácsadót, vagy ebben a témában jártas civil szervezetet is megkeresni, mert ha a Btk. szerinti vétség vagy bűncselekmény történt, akkor el kell hívni a papot arra is, hogy jelentse fel magát a rendőrségen. Ha ezt nem teszi meg, akkor én a közösségbe járó lányok és fiatal nők között elkezdenék nyomozni, hogy másokat is molesztált-e a pap, és ha igen, akkor velük együtt feljelenteném.

Attól, hogy megbocsátottál, vétség vagy bűncselekmény esetén fel kell a tetest jelenteni, különben nem tanulja meg, hogy a bűnnek következményei vannak: amit vetett, azt le kell aratnia. A Biblia azt írja, hogy minden hatalom Istentől van, tehát a világi kormányok büntetőjogi hatalma is.

üdv Stefán

2020. ápr. 7. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

#13

Én nem is azt tanácsolom, hogy a templomba minden idegennel beszéljen, hanem azokkal, akik közel állnak hozzá. Mivel a papot sem olyan egyszerű kirúgatni, ezért lehet a sajtóhoz fordulni és leleplezni. De elsőnek én szólnák neki és megnézném mit reagál.

2020. ápr. 7. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

Kérlek mindenképpen szólj valakinek! Jelentened kell az ilyesmit! Szép dolog, hogy megbocsátasz neki, keresztényi dolog, de ettől függetlenül a tetteinek következménye kell hogy legyen, (az ő érdekében is, hiszen nem jó úton jár és ezek szerint eddig nem vette észre). Másokat is veszélybe sodorsz, ha eltitkolod az esetet! Te talán elmész egy másik paphoz és kilépsz ebből a szituációból, de mi lesz azokkal akik nem tudnak ennek a papnak a dolgairól? Téged egyenlőre "csak" megfogdosott, (bár kitudja hova vezethet ez, ha annyiban hagyod) mást viszont lehet egyszer meg is erőszakol! Most ha beszélnél erről a szüleidnek, jelentenéd az esetet, talán képes lennél megelőzni, hogy te vagy mások súlyos traumákat szenvedjenek! Kérlek vedd észre, hogy nem csak rólad van szó, mert ha veled megtette, miért ne tenné meg másokkal is? Őket nem sajnálod? Velük nem érzel együtt? "Aki tehát tudna jót tenni és nem tesz, az vétkezik." Jak 4:17

Azzal a pappal egyértelműen nincs rendben valami és ezt a problémát mihamarabb kezelni kell. Beláthatatlan következményei lehetnek, ha annyiban marad a dolog. (Kiábrándulás a vallásból, traumák...) Azzal, hogy eltitkolod a dolgot, nem teszel jót magadnak sem, másoknak sem, még annak a papnak sem.

2020. ápr. 7. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Jól pofon kellett volna vágnod, mint bárki mást is, aki ilyet tesz. És ráordítani, hogy mit képzel. Legközelebb ezt kell tenned. Őt meg elkerülni messzire. És szólni valakinek. Mert szerintem nem az egyedüli vagy, akit molesztál.
2020. ápr. 8. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

Elég komolyan foglalkoznak az ilyen esetekkel az egyházmegyéknél. Ott kell jelentened. Ha volt tanú is, akkor vele együtt. Ismerősöm kánonjogász. Eltussolni nem fogják, csak mivel ilyenkor az a helyzet, hogy egy ember (itt te) ezt állítod, a pap meg tagadni fogja. Most akkor kinek van igaza? Nem egy olyan eset van, hogy bemószerolnak valakit teljesen ártatlanul.

A szükséges egyházjogi lépéseket itt fogják lefolytatni, de előtte szinte biztos áthelyezik, tehát már nem kell vele találkoznod. Nálunk pár éve egy nagyszerű papot sokkal kevesebb indokkal helyeztek át (nem szexes vagy pedofilos téma volt, tisztán politikai).

2020. ápr. 8. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 KZitus ***** válasza:

Szia

Sürgősen kérj segítséget!!

Az a tény, hogy kiírtad a kérdést, már egyfajta segítségkérés, arra mutat, nem tudod érzelmileg feldolgozni azt, ami veled történt. Nem fog idővel elmúlni!

Mit tettél volna, ha ez nem egy pappal, hanem pl. a lépcsőházban, aluljáróban.... történt volna veled? Akkor is hezitálnál: mit tegyek? Vagy akkor tudnál kihez fordulni?

Mire mutat az a bizonyos "fogdosás"? Sem emberként, sem nőként semmire sem becsült, de nem csak tégedet....mennyivel súlyosabb ez, ha egy "nyáj" van egy ilyen személyre bízva. Azt hiszed csak veled tette ezt meg? A hallgatásod inkább bátorítás a számára....ezért írom, kérj sürgősen segítséget, egy olyan személytől, akiben megbízol, és nem fiatalabb tőled, inkább érettebb, aki az életről több tapasztalattal rendelkezik.

2020. ápr. 9. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!