Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kereszténységen belül melyik...

Kereszténységen belül melyik közösség nevezhető szektáknak? És melyik az amelyik ajánlatos jó közösség?

Figyelt kérdés
Köszönöm Szépen a válaszokat! Legyen szép napotok..
2021. ápr. 22. 13:29
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
35%

ajánlatos jó nagy ívben kerülni őket.

Bármelyiket.

Igen, minden körülmények közt.

2021. ápr. 22. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
84%

több definíciója van a szektának, van amelyik szerint minden vallásos közösség szekta. én vallásos ugyan nem vagyok, de ezzel a definícióval nem értek egyet.

szerintem az a vallásos közösség számít szektának, amelyik aktívan el akarja különíteni a tagokat a külvilágtól, akár destruktív módszerekkel, és ebben az izolált közösségben akarja irányítani az életüket. ezalkapján pl a jehovák, a hitgyüli, a szcientológia mind szekta.

ha érdekel a téma, Steven Hassan munkásságát tudom ajánlani.

2021. ápr. 22. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
68%
Hit gyülekezete és Jehova tanúi - ezek biztosan szekták.
2021. ápr. 22. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
84%

Szia,

A szekta a leggyakoribb értelmezés szerint egy nagyobb vallási, kulturális, politikai, vagy szociális szempontból jól megkülönböztethető csoporttól elkülönülő, azzal szemben álló kisebb csoport. Ilyen értelemben tehát minden kisegyház - amyel szemben áll a nagyokkal szekta, persze ez ebben a fomrában nem igaz, hiszen a méret teljesen szubjektív dolog...

A szekta a latin sequi szóból származtatható, jelentése: követni. Ilyen értelemben minden Krisztust követő keresztény szektás, ami megintcsak nem állja meg a helyét...

A mai nézetek szerint a szekták alapvető jellemzője, hogy kizárólagosan egy vallás vagy vallási tanító tanításait, dogmáit követik, és elítélik, elutasítják a rajtuk kívül álló vagy tőlük különböző gondolkodást, nézeteket. Az emberek, felekezetek egy csoportja nem feltétlenül jelent szektát. Akkor válik szektává, amikor a tanító vagy az egyház vezetője azt mondja, hogy mindenkinek az ő tanításait kell követnie, és a tagoknak más tanításra nincs szükségük, illetve az üdvözülést csak az adott egyház tanításai jelenthetik az emberek számára. Sok esetben éppen az embereket ilyenformán megkötő uralkodó egyházakból kivált, nyitottabb gondolkodású csoportokat nevezik az anyaegyházak szektának.

1993 tavaszán, – a wacói ostrom idején – a Magyar Köztársaság Országgyűlése destruktív szektának nyilvánította Jehova tanúit, a

Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közösségét, az Egyesítő Egyházat a Magyarországi Szcientológia Egyházat és "A család" -nevű csoportot is (Family International, Children of God COG) Lásd: Jézus-mozgalom aminek következtében megvonták ezen szervezetektől a költségvetési támogatást. Később, 1995-ben a kormány mindenfajta megkülönböztetést eltörölt és minden támogatást visszaállított.

Én azt gondolom, hogy minden keresztény közösség ajánlatos jó közösség, amíg nem fedezed fel bennük a kizárólagosítást, addig építeni fognak. Jómagam 20 évig voltam egy kitűnő közösség tagja, de sajnos éppen ezért kellett elhagynom, mert felütötte fejét ez a fajta elkülönülés, amitől szektás jellegű lett. Ez minden felekezet bármelyik gyülekezetében megjelenhet, akár katolikus, akár református...nincs garancia arra, hogy az adott gyülekezet nem kezd el így viselkedni...


Üdv. Péter

2021. ápr. 22. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
76%
#4 megkérdezhetem tőled, Péter, hogy milyen közösségbe jártál 20 évig? Miben nyilvánult meg a kizárólagosítás, konkrétan mit tettek/mondtak?
2021. ápr. 22. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Szia,

Rólam azt kell tudni, hogy református családban nőttem fel, 12 évesen konfirmáltam, de csak 15 évesen tértem meg egy református ifjúsági táborban. Ezután teológiára készültem, de végül műszaki pályára mentem. Sok közösségben megfordultam, beleértve a Hit gyülekezetét is, és 20 évesen ismertem meg a Keresztény Advent Közösséget. Itt merítkeztem alá, és a Teológiát is a Sola Scriptura Lelkészképzőben végeztem el. Végül 6 évvel ezelőtt több mint 20 év után hagytam el ezt a közösséget és csatlakoztam a Hetednapi Adventista Egyházhoz. A gyülekezetemben komoly feszültség alakult ki aminek az eredménye az elkülönülés lett, úgy gondolták a testvérek, hogy nem tudnak közösséget vállalni a többi adventista testvérrel. Én minden magát kereszténynek valló embert testvéremnek tekintek felekezeti hivatartozástól függetlenül.


Üdv. Péter

2021. ápr. 22. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
20%

WSzerintem alapból rossz úton jársz, ha a kereszténységen belül keresed a közösséget.

És nagy barom lehetsz, ha itt kérdezed meg, neked melyik lehetne jó :)

komolyan.

2021. ápr. 22. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

#6


Köszönöm a részletes választ.

2021. ápr. 23. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
0%

[link]


[link]


milyen kis kozossegre akadtal?

2021. ápr. 23. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
0%
2021. ápr. 23. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!