Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A vallások miért helytől...

A vallások miért helytől függőek lennének, ha valóban csak egy isten lenne?

Figyelt kérdés

A középkori Amerikában, Európában vagy Afrikában teljesen más vallások léteztek - de a hit mindenhol ugyanazt jelentette. Hinni abban, hogy van "odafönt" valaki, aki(k) nálunk hatalmasabb, aki életet adott nekünk és aki vár ránk a halál után...


A vallások inkább egy adott néphez és társadalomhoz kötődtek, semmint egész világra kiterjedőek lettek volna. persze egy idő után a kereszténység nyert teret, de ettől függetlenül rengeteg vallás létezik ma is.

Hisz ha például csak a kereszténység Istene létezne, miért törődne csak egy kiválasztott csoporttal? Azok, akik még csak nem is ismerik a kereszténységet, ezért teljesen más vallást követnek, talán nem éppolyan gyermekei, mint a keresztények? Ha valóban olyan fontos lenne, hogy melyik vallást követjük, miért ne tett volna valamit az istenség, hogy mindenhol ugyanazt ismerjék?


Szerintem minden vallás istenei alatt ugyanarra gondolnak, mindenki ugyanazt tiszteli és szereti, csak épp különböző neveken és különböző szokásokkal, hagyományokkal, történetekkel átszőve... akkor pedig hit szempontjából igazán mindegy, hogy muzulmán vagyok-e vagy wicca...


2010. aug. 24. 16:28
1 2 3 4
 21/40 anonim ***** válasza:

Nem írok itt, ilyen körülmények között semmi közelebbit, mert ez a hely semmiképpen nem alkalmas ennek a megvitatására. Megértésedet köszönöm.


Én, ha priviben kíváncsi valaki, szívesem leírom a véleményem, de egyébként mindenkinek azt kívánom, hogy 'keressen és kutasson', valamint imádkozzon Istenhez, hogy adjon választ erre a kérdésére. Fog "válaszolni" rá!

2010. aug. 25. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/40 anonim ***** válasza:

16:03 as válaszoló nyilván egy olyan vallásra gondolt, ami nevet sem hord, hiszen felesleges...egy olyat, ami mindent felölel, ami ténylegesen a szeretetre hivatkozva cselekszik, és tanít...sőt eredetileg mindegyik vallás erről szól, de az ember "bűne" más látszatot kelt...az önzést. Ha pedig valami olyanról szól, ami elkülönülve van a többi mellett, akkor ugyanazon "gödörbe" esik, mint a másikak, a tévedése miatt. Mindegyik vallási csoport hoz valódi jó gyümölcsöt, ha igaz az ember hite és nyitottsága. Erről szól az élet. :)


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. aug. 25. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/40 anonim ***** válasza:

Nem, én ettől próbálom racionálisabban látni a dolgokat.

Ha minden vallási csoportot egyenrangúnak látunk abban, hogy egyformán jó és rossz is egyben, akkor ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy minden ember egyformán jó is rossz is. De így senkinek sincs jogalapja arra, hogy egy szélsőségesen viselkedő, negatív hatású, esetleg pusztító alakot (aki mögött persze ilyen szellem is van, nyilván ezért viselkedik így) rendre intsen, esetleg számon kérjen rajta valamit.


Valójában van különbség jó és rossz között, még akkor is, ha senki sem "elég jó", vagy tökéletes, és mindenki hibázik. Nincs ez másként a szervezett vallások hitvilágát tekintve sem, mint emberből ezekből sincs két egyforma, de mint emberből, ezekből is van éppen elég rosszindulatú.

Az is igaz, hogy ezekben sincs tökéletes, mivel emberek csinálják, de az jól látható, hogy igaz, amit Jézus mondott, vagyis az általános viselkedésük, azaz a "gyümölcseik" alapján valóságos különbséget lehet tenni köztük, vagyis a követői között.

Félreértés ne essék, nem csak egyes személyek viselkedését vehetjük alapul, hanem a hívő emberek egyházai tanításait is, hiszen fenemód jól látható, hogy az egyes egyházak (hívő) tagjai sok esetben, bizonyos helyzetekben, milyen egyformán viselkednek. És miért nem furcsa ez? Hiszen pont a közös szellemi útmutatás hatása miatt van ez így kérem szépen!


Ebben bizony sokszor van markáns különbség, ezért nem érdemes összemosni mindenféle hitrendszert egymással.

2010. aug. 25. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/40 anonim ***** válasza:

"A vallások miért helytől függőek lennének, ha valóban csak egy isten lenne?"


Nem helyfüggőek. Indiában is vannak keresztények, Európában is vannak buddhisták stb.


"teljesen más vallások léteztek - de a hit mindenhol ugyanazt jelentette."


Igen, van olyan vélemény, hogy a vallások ugyanannak a valaminek különböző kifejezési kísérletei. Nem mindenki osztja, de sokak szerint így van.


"Szerintem minden vallás istenei alatt ugyanarra gondolnak"


Lehet. Ez vitatott kérdés, aminek könyvtárnyi irodalma van.


A legtöbb vallásos ember egyébként pontosan így gondolja. Miért ragaszkodik mégis a saját vallásához? Azért, mert a hithez kell _valamilyen_ vallás. És akkor az ember nagy valószínűséggel az ő kultúrájához közeli vallást fogja tudni elfogadni.


Olyan ez, mintha te autózni akarnál, és kellene venned egy autót. Mindenképpen vagy Opelt, vagy Fordot stb. kell venned hozzá, nem vehetsz egyszerűen "autót". Ugyanígy vagy hindu, vagy keresztény leszel stb., ha vallásos vagy, mert nincs olyan, hogy "a vallás". Esetleg kitalálhatsz magadnak egy vallást, ami ugyanolyan kevéssé hatékony a legtöbbször, mint amikor valaki magának épít egy autót.


"hit szempontjából igazán mindegy, hogy muzulmán vagyok-e vagy wicca..."


Ahogy az Opelnek és a Fordnak is négy kereke van és mindkettővel el lehet menni Pestről Debrecenbe, de mégsem mindenki az Opelt választja, vagy mégsem mindenki a Fordot.

2010. aug. 26. 04:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/40 anonim ***** válasza:

Tetszik az autós hasonlat!

Egyébként én nem sokat tudok a wicca vallásról, lehet, hogy azt össze lehet mosni bármivel, a taoizmust és a zent is lehet, ha nagyon akarod, de az olyan vallásokat, mint a judaizmus, kereszténység és iszlám, nem lehet.


Ez sokak szemében talán negatívnak tűnik, de mint említettem, ha egyetlen igazság létezik, akkor csak egyetlen vallás közelíti meg (vagy egyik sem, ez is benne van a pakliban, értem én a kérdezőt.)Vagyis, és itt van a különbség, valójában nem egyetlen vallás, hanem egyetlen KINYILATKOZTATÁS.

Én amit Krisztusról írtam, komolyan gondoltam. LastOneLeft így válaszolt nekem:


"Tökéletesen egyetértek veled, de nekem úgy "szaglik" a dolog, hogy bizonyos emberek akaratosan bánnak a Jézus Krisztus kérdéssel. Sőt félreértik a helyzetet, ugyanis ha jól tudom, a mi Jézusunk nem mondta, hogy csináljanak bármiféle egyházat az ő nevével...sőt egyetlen egy dolgot mondott, mégpedig azt, hogy csak őáltala juthatunk be a mennybe..."


Ismét egyet értünk. Krisztus tudat nélkül nem lehet a mennybe jutni, és ezt a keresztények többsége elfelejti, és emiatt a vallást teljesen elferdítették. De ez nem teszi érvénytelenné a kijelentést. És a Krisztus tudat nem egyenlő a Krisna tudattal. Vegyük csak például a vegetarianizmust mit központi kérdést. Krisna nem tért el a reinkarnáció tanától, így igazi követői mindig vegetáriánusok, hiszen nem tudják kinek a lelke lakik abban a kis tyúkban. Krisztus pedig a mai népszerű felfogás ellenében NEM tanított reinkarnációt, ő maga is evett halat és a pászka ünnepén bárányt. A keresztények a szeretet szellemében bánnak az állatokkal, de a húsfogyasztást nem zárja ki a hitük, mert nem hisznek abban -a legtöbb ázsiai vallással ellentétben- hogy a lelkük bármilyen állatban testet ölthet. Ez csak egy a sok közül. És mindnek alapja a reinkarnáció hite vagy nem hite.


Freya

2010. aug. 26. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 anonim ***** válasza:

22:16. :P


Félreértettél kedves barátom, tehát mégsem próbáltad meg annyira ezt a racionalitást...Minden vallás JÓ, csupán a tévedésüktől önző emberek viselkedésétől kapott néminemű piszkot mindegyik igaz eszméje, téves értelmezésekről beszélek, amiket meg lehet tisztítani most. A jó oldaláról beszélek mindnek...a rossz szemléletet lehet elűzni, vagyis nem összemosni őket, hanem inkább kimosni a szennytől ezeket. Az emberekben egytől egyig ott van a szeretet szikrája...muszáj ott lennie, mert ha nem lenne, akkor nemlétező lenne az egyén, vagyis nem is érintkezhetnénk vele sehogy sem. De ezzel a megkülönböztetgetéssel, másik brigád elítélésével, és a sajátunk magasztalásával jobbnak, különbnek tartásával elindítjuk a versenyszellemet, ami megint az önzésnek ad teret...ezt kell megérteni, mert sunyin bennünk van a sátán...s csak Istennel győzhetjük le...vagyis a szeretettel...de mindaddig amíg ki-ki a saját vallását magasabbra emeli, addig a rossz táplálva marad. Egy iszlám, vagy zsidóság, de hinduizmus is, buddhizmus is ugyanúgy terem jó gyümölcsöket...mert itt a hitről van szó, nem a házról...nézd meg, én meg itthon ülök, és a filozófiában, metafizikában leltem meg az Atyát...egy szentiratot nem olvastam el teljesen, csupán néhány idézet erejéig...és mégis értem mindet, mindegyik mondanivalóját, és tudom, hogy valójában mind igaz, de szükség van a tévedések elfoszlatásáról, amit most tényleg meg lehet tenni. Minek csináljunk új vallást, ha a többi is tökéletes, csak egymás megértésre van szükség és elfogadására, türelemre, és sorolhatnám a pozitív tulajdonságokat, amik mind, mind a szeretet alapjai...Erről mutatkozik meg a jó gyümölcs...nem arról, hogy melyik házban tanulsz. Idő van...:)


04:09 es autós példája tényleg aranyos.

Viszont tudja nagyon jól az ember, aki Fordot vesz, hogy ugyanúgy eljut Opellal is bárhova...sőt még egy öreg Ladával is, és nem ítéli el ezektől függetlenül a többi márkát, mert neki Fordja van...erről szól a dolog igazából. Belátja, hogy mindegyik autó működik...;)


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. aug. 26. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/40 anonim ***** válasza:

"Minden vallás JÓ, csupán a tévedésüktől önző emberek viselkedésétől kapott néminemű piszkot mindegyik igaz eszméje, téves értelmezésekről beszélek, amiket meg lehet tisztítani most."


Ha ez kell, én készséggel elismerem, hogy minden emberben ott van a "szeretet szikrája", csak az a kérdés, mennyire jut benne érvényre és érvényre jut-e benne valaha?

De egy felekezet hitelvei szempontjából bizony sokszor nem éppen pozitív, vagyis nagyos káros tud lenne! És amikor az adott egyház, vagy csoport mereven ragaszkodik is ehhez, minden bizonyíték ellenére is, az nem nevezhető valami fényesnek. Márpedig a hagyományok szentesítése sok-sok kárt okozott már az ilyen jellegű csoportoknak!


Nem nevezném "versenyszellemnek", vagy "önzésnek", ha valaki nem hajlandó lesüllyedni a mocsokba, ahol sajnos sok ember szinte jól érzi magát, közben tönkretéve más, tisztességes emberek életét!!! Az emberek sajnos ebben a világban nagyon sok gonoszságra képesek egymás ellen, nem mindig csak tudatlanságból. Sátán nem tudatlan!


Akkor van baj, ha az általad "JÓ"-nak nevezett, minden vallás közül, mégiscsak kikerül egy sereg olyan, amely hitelveiben igenis pusztító hatással van a világra. Ez nem csupán egyes emberek tévedése, ez ilyenkor intézményesített, megideologizált és szentesített gonoszság, mely gyakran milliók életébe kerül!


És a legrosszabb, hogy ezt a szellemet védelmezik, takargatják ma is és a "világosság angyalaként" tündökölnek.


Az autós példában a gyártók komoly érdeke, hogy a kocsijuk biztonságos legyen. Ám a hitcsoportoknál ez sokszor a fentiek alapján nem érvényesül - rengeteg áldozata van már a különböző hitrendszereknek, csak mert hittek olyan, mai napig dicsért eszmékben, melyekre a következő időkben majd újra ráborul a sötétség szelleme.

2010. aug. 26. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/40 anonim ***** válasza:

tegnap 11:49. :)


Ha jól látom félre értesz csöppet. :P

Bármelyik ember képes arra egyház nélkül is, hogy meglelje az Atyát. Két dolgot kell tennie...elhinnie és teljes szívből keresnie Őt, s mivel az Atya kegyes, ezért kinyilatkoztatja magát, bárkinek.


"Akkor van baj, ha az általad "JÓ"-nak nevezett, minden vallás közül, mégiscsak kikerül egy sereg olyan, amely hitelveiben igenis pusztító hatással van a világra. Ez nem csupán egyes emberek tévedése, ez ilyenkor intézményesített, megideologizált és szentesített gonoszság, mely gyakran milliók életébe kerül!"


Az emberek tömegeinek tévedéséről beszélek, korlátozzák magukat, mert "rossz" világnézettel rendelkeznek. Ez változni fog. De tudnál egyetlen olyan vallási csoportot mondani, ami nevében egyetlen "rossz gyümölcs" sem cselekedett? Nyugodtan leírhatod ide. :)

A pozitív magatartásról szól minden...az emberek jelleméről, amin képesek változtatni a jó irányba, természetesen az Önvaló(Isten) segítségével. Az emberek gonoszságát megérteni kell, empátiára van szükség ahhoz, hogy ők is belássák hibájukat, türelemmel, de azzal, hogy elítélik a vallásokat(de magukat az embereket is) az általad mondott dolgok miatt, és azt mondják, hogy "a mienk a jó ezért és azért"...nos nem visz előre, és ez "rossz gyümölcsnek" minősül..."Ne ítélkezz, hogy ne ítéltess." "Ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel."

A vallások valójában a szeretet eszméjéről szólnak, ugyanis az az együttélés igazi "szabálya", ha ezt megérti az ember, akkor kerülhet tovább. :)

A bűneinket is csak úgy bánhatjuk meg, ha megértettük, hogy miért is bűn.


Az autós példához fűzném hozzá még, ha már továbbvitted a bekezdést. Az autózásnak is sok áldozata van, mindegy milyen autómárkáról beszélünk...az emberek negatívra való hajlama miatt...figyelmetlenség, türelmetlenség és sorolhatnám. A jellem számít csak, ez egyértelmű. :)


Freyának mondanám még, hogy a keletiek azért nem esznek elvileg állatot, mert az állat tudja, hogy meg fog halni, és a kémiai folyamatok a "húsát" megrontják a félelmük miatt, hiába süti ki az ember.


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. aug. 27. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 anonim ***** válasza:

"Bármelyik ember képes arra egyház nélkül is, hogy meglelje az Atyát. Két dolgot kell tennie...elhinnie és teljes szívből keresnie Őt..."


Minden pontos ismeret nélkül vajon milyen egységes igazság alapján? A Biblia szerint, azaz Krisztus szerint "meg kell ismerni", pontosabban "folyamatosan ismeretet kell befogadni Istenről és akit elküldött, Jézusról" ahhoz, hogy örök életet nyerjünk. Otthon ülve és erősen hinni valamiben, amit mi igaznak vélünk, még szerintem nagyon kevés.


És ha úgy van, ahogy a Biblia tanítja, vagyis meg kell találni azt az egyházat, mely elismert Isten előtt?! Ez nem lehetséges?


Írtad, hogy a tömegek "rossz világnézete" változni fog. Én erre azt mondom, hogy sajnos igaz az, amit Jézus erről mondott, vagyis a széles út a pusztulásba visz, és csak kevesen találják meg a helyeset. Nem, a végén sajnos rengeteg ember követi majd ezeket a pusztulásba (Biblia).


Én ebben nem tudok olyan liberálisan hozzáállni, mert Istennek nem olyan mindegy az, hogy miképpen imádjuk őt! Hogy miért nem??? Itt megint visszatérnék arra, amit az előző hozzászólásomban írtam, hogy a sok-sok különböző vallás, valójában nem "megszínesíti az Istenhez vezető utat", hanem ezek jelentős része mindig is bábként felhasználható volt egymás ellen, sőt felekezeteken belül is ugyanúgy!

Ez Sátán egyik legjobb fegyvere az ellen, hogy az emberek igazsággal megismerjék Istent. Ehelyett hatalmas zűrzavart okozott e rengeteg, gyakran harcias világnézettel, amire mindenképpen rossz válasz az, hogy "ezek mind ugyanoda vezetnek".


"De tudnál egyetlen olyan vallási csoportot mondani, ami nevében egyetlen "rossz gyümölcs" sem cselekedett? Nyugodtan leírhatod ide. :)"


Azt mondtam az előző szövegemben, hogy tökéletes nem lehet egyetlen felekezet sem, hiszen ezt is emberek csinálják, de mint az emberek között, itt is jelentős eltérés lehet és van is! Miért? A hitelvek igazságtartama miatt!!! Ezt azért tartom nagyon fontosnak, mert egyszerű igazság, hogy ha egy felekezet igaz, pozitív, embereket összekötő és nem szétválasztó, vagy éppen elpusztító eszmékre épül, akkor annak a gyakorlatban "jó gyümölcsei" lesznek. Ilyenek voltak még az első sz.-ban élő keresztények. Azon kell-e gondolkozni, hogy később mi romlott el, mert ezek a "jó gyümölcsök" valahogy elmaradtak?

No mi romlott el? Mindannak az ellenkezője lett igaz, mint amit meghatároztam az előbb, mint az igaz vallás jellemzőit.


Még egyszer mondom: van különbség minőségben is ezek között. De miért olyan hihetetlen ez? Mi ebben a különös és érthetetlen?!

2010. aug. 27. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/40 anonim ***** válasza:

"És ha úgy van, ahogy a Biblia tanítja, vagyis meg kell találni azt az egyházat, mely elismert Isten előtt?! Ez nem lehetséges?"


Bocsi, hogy magamat idézem, de ehhez még annyit, hogy a hangsúly azon van: "Isten előtt"! Mert az első sz.-i keresztény gyülekezet is jó példa volt rá, mi minden aljasságot terjesztettek arról az egyházról, melyet egyébként Isten elismert.

Ezért mondom, hogy nem az emberek torz és nagyon is anyagi gondolkozású értékítéletét kell alapul venned annak meghatározásához, hogy Istennek mi tetszik, mi nem?

Ugyanis gyakran az emberek szeme előtt a valódi (Bibliai) "jó gyümölcsök" rossznak számítanak és fordítva!

2010. aug. 27. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!