Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Isten szerencsejátékos?...

Isten szerencsejátékos? Einstein tévedett? Mi ennek a fizikai magyarázata?

Figyelt kérdés

Volt egy nagy vita Einstein és a kvantumfizikusok között. Einstein nem hitte, hogy Isten szerencsejátékos. Úgy olvastam, hogy jinsten tévedett, de miben?


Isten valóban az élet sorskérdéseit átadta a szerencsének? Valóban a szerencse dönt Isten helyett? Isten valóba szerencsejátékos lenne?



2021. aug. 11. 19:05
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
60%

"Úgy olvastam, hogy jinsten tévedett, de miben?"

Ezt már nem merték a kijelentés után leírni? :D

2021. aug. 11. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
66%
Rossz kategória.
2021. aug. 11. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim válasza:
92%

Nagyon jó kérdés! :D


Ebből a nagyon klassz dokumentumfilmből sokat megtudsz a témáról, a téged érdeklő rész 17:50-től 25:20-ig tart:

https://www.youtube.com/watch?v=S5doFBD3eDw


De azért konyhanyelven is írok róla pár szót: Amiről itt szó van, az az elektron. Az elektronnak van egy "spin" nevű tulajdonsága, amely egy tárgy mágnesességéhez járul hozzá. De most nem a mágnesesség érdekes, hanem hogy ez a spin akármilyen "értéket" felvehet. ÁMDE amikor a műszerek sokszor "megmérik" ugyanannak az elektronnak a spinjét, az mindig más értéket vesz fel. Ebből az következik, hogy maga a mérés az, amely megváltozásra készteti az elektron spinjét.

És Einstein ezt nem tudta elfogadni. Azt, hogy a részecskék világában nincs bizonyosság. Hogy a spin mindaddig meghatározatlanul létezik, amíg azt meg nem mérjük. Erre mondta azt, hogy "Isten nem vet kockát", azaz nem egy emberi mérőműszerre bízza azt, hogy értéket adjon a spinnek. És erre felelt Niels Bohr úgy, hogy "Ne mondja meg Istennek, hogy mit tegyen!".


Mára tudjuk, hogy valóban Einstein volt az, aki tévedett. Továbbá, ezt a felfedezést néhány éve hasznosítottuk is: Elkészültek az első kvantumszámítógépek, amiket műagyaknak is neveznek. Ezek kihasználják, hogy a spin egyszerre több értéket vesz fel, magyarán egyszerre szolgálhat több célra. Így a műagyak akkora sebességgel képesek feldolgozni az információt, amekkorát az emberi agy meg sem közelíthet.

2021. aug. 11. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Köszi a hasznos választ GKrisz16!


Nagyon meleg volt már nem tudok írni. Nyelvtanból se voltam sose jó. Én úgyis a magyarítás mellett vagyok. Ha a tanár az SI nemz.mrtegység rendsz.-et mondhatja esinek, akkor már ennyi belefér nálam is

2021. aug. 12. 00:15
 5/19 A kérdező kommentje:
Á, igen. Emlékszem. Azt akartam írni hogy a jósiten tévedett, aztán eszembe jutott hogy az Einjsten volt
2021. aug. 12. 00:16
 6/19 anonim válasza:
89%
Szívesen :)
2021. aug. 13. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
26%
Nem kell félni. Isten nem egy nyomi ember, hanem az abszolút végtelen tökéletes létezés.
2021. aug. 16. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

Talán válasszuk szét a kérdést:

- a kvantumvilág másféle szabályok szerint működik, mint a makroszkopikus világ. Aki nem foglalkozott komolyabb szinten ezzel, annak ezt nagyon nehéz megértenie.

- Isten létezése nem téma a tudományban. Azt nem itt kell felvetni.

2021. aug. 27. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Wadmalac ***** válasza:
93%

Lényeges pont: Einstein ezzel a mondattal a világ determinisztikusságába vetett hitének adott hangot a sztochasztikus kvantumfizikai személélettel szemben, nem pedig istenhitét igazolta.


Érdekes, hogy az az ember, aki a rel. elméletet ki tudta találni, dolgozni és ezzel a dolgok abszolútságába vetett régi nézetet törölte el a viszonylagossággal, sokak talpa alól kihúzva a stabil világképet, maga nem tudta elfogadni, hogy a valóság sem egyértelmű, kötött, hanem körülményektől, megfigyeléstől függően lehet más, sőt többféle is egyszerre, már neki is sok volt.

2021. aug. 27. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
73%
Nem műxik a link. :(
2021. aug. 27. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!