Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miben térnek el kulturálisan,...

Miben térnek el kulturálisan, értékrendben a katolikusok és a reformátusok?

Figyelt kérdés
2021. nov. 29. 22:41
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:

"Olyasmire gondolok, hogy a reformatus, puritan orszagokban az emberek dolgosabbak, takarekosabbak voltak"


De nem pont ezért lettek gazdagabbak a református országok? Ez a dolgosság, serénység, puritanizmus magából a kálvinizmusból ered, nem?

2021. nov. 30. 20:30
 12/29 anonim ***** válasza:

11. A klasszikus katolicizmusban a földi javak elengedése, az önkontrtoll erény. Magyarul ha a lehető legkevesebb dolgot veszed magadhoz, csak azt, amire szükséged van, akkor erényes ember vagy. Ez abból adódik, hogy a törekvés könnyen átvált kapzsisággá, amit a krisztusi tanítás elítél. Ugyanúgy tartja a katolicizmus, hogy a vagyon gyakran megront. Természetesen ezt nem minden katolikus tartja be, inkább csak irányelv.


A reformátusok egyszerűen szakítottak ezzel a nézettel, mert a reformáció egyik fő célja az volt, hogy humanistábbá tegye a vallást. Ebben közrejátszik a Reneszánsz életszemlélet, ami a protestantizmussal egy korra tehető.

2021. nov. 30. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:

Hat... hogy melyik orszag mitol gazdag, az rengeteg tenyezos. Termeszeti eroforrasok, tenger kozelsege, hadaszatba fektetett penz, oktatas minosege, demokracia szintje - csak nehany pelda.

Pl. Nemetorszagban fele-fele aranyban vannak a katolikusok meg a protestansok (evangelikus-reformatus, nem feltetlenul ref.). A franciak inkabb katolikusok, az angolok anglikanok (nem kalvinistak). A svedek evangelikusok, nem reformatusok. A spanyolok, olaszok regen nagyon gazdagok voltak, es azert most is.

Reformatus (kalvinista) vallas igazabol keves orszagban van Europaban: Karpat-medence, Nemetorszag (de az evangelikusokkal osszevonva), Hollandia, Svajc, Skocia.

A szorgalmassagnak vagy takarekossagnak is lehetnek mas okai, pl. a zord eghajlat. A katolikus lengyelek is hiresen tudnak dolgozni.

Vagy ezen az alapon a reformatus Debrecen sokkal gazdagabb lenne, mint a katolikus Eger.

2021. nov. 30. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
én katolikus vagyok, és vannak református barátaim is, és bizonyos kérdéskörökben (gyakran teológiai alapú) dolgokban nagyon eltér a véleményünk, pl. szabad akarat kérdése. katolikusoknál van a szabad akarat koncepciója, hogy te dönthetsz arról, hogy jót vagy rosszat cselekszel, és végül Isten küzdeni fog a lelkedért hogy ne jusson Pokolra (ez nem egyértelmű, viszont nagyon sok teológiai írás van erről az elképzelésről), míg a reformátusoknál van pl a predesztináció elve, ez pedig feltételezi, hogy egyes embereknek tényleg meg van pecsételve a sorsa és úgy maradt. de az is egy kulturális, világképbeli különbség, ahogy pl a templomok vannak berendezve, vagy az hogy a katolicizmus rendkívül képi. ehhez érdekességként még az is feltűnt, hogy van rengeteg katolikus mémoldal, meg nagyon sok katolikus (köztük én is, de a papifrankó oldal is ilyesmi) tud röhögni a saját vallásának az ikonográfiáján, történetén, míg a reformátusok tapasztalataim szerint sokkal vérsebben kezelik az ilyesmit. ami még feltűnt, hogy református gimikből sokkal több botrányos esetet meg rémtörténetet hallottam mint katolikus gimiből (lásd, református iskolában azt sulykolták bele a 12 éves kölykökbe, hogy ha mansont hallgatsz akkor a pokolra jutsz asap, míg egy katolikus suliban hallottam olyan sztorit, hogy néhány tanuló viccből megfordította a feszületeket a falon, és az egyik tanár viccesen odaszólt, hogy "milyen különös, a közeledben megfordulnak a keresztek") :D de ez lehet véletlen egybeesés is.
2021. dec. 10. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
0%

,,Katolikusoknál van a szabad akarat koncepciója, hogy te dönthetsz arról, hogy jót vagy rosszat cselekszel, és végül Isten küzdeni fog a lelkedért hogy ne jusson Pokolra (ez nem egyértelmű, viszont nagyon sok teológiai írás van erről az elképzelésről), míg a reformátusoknál van pl a predesztináció elve, ez pedig feltételezi, hogy egyes embereknek tényleg meg van pecsételve a sorsa és úgy marad,,

Én református vagyok és én azt mondom hogy mindenkinek szabad akarata van hogy megtér vagy sem. Aki megtér az üdvözűl.

Figyelj. Nem lehet hogy csak Kálvin János találta ki ezt az etetnek tanítást a predesztinációt és senki református nem hiszi meg nem is tud róla? Kálvin elképzelte, hitte míg élt, meghalt aztán kész, többé más nem hitte el ezt. Lehet Kálvin irt könyveket amiből a mai öreg református papok meg a vidéki elmaradott vallastanárnők esetleg olvassák meg itt ott terjesztik de ők se hiszik el ezt. Lehet csak rafogod a reformátusokra hogy elhiszik hisz te nem vagy az.

Én inkább letagadnam.azt is hogy református vagyok a református püspök előtt is ha felmerülne hogy vagy elhiszem a predesztinációt vagy előbbi. A predesztinácio egy etetnek tanítás,öreg papok meg vidéki vallastanárnők meg Kálvin lehet elhiszi, elhitte. Keresztény református inkább megtagadja a hitet mint elhigyje.

2021. dec. 16. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
0%

Az is csak hazugság hogy a református isklaklban botrányok vannak. Az evangélikusban lehet.

Keresztény református lazább mint egy katolikus és nincsenek homokos papok meg pedofilok.

2021. dec. 16. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:

"Nem lehet hogy csak Kálvin János találta ki ezt az etetnek tanítást a predesztinációt és senki református nem hiszi meg nem is tud róla?"


De, hiszen az egesz reformatus vallast Kalvin talalta ki.


"a mai öreg református papok meg a vidéki elmaradott vallastanárnők esetleg olvassák meg itt ott terjesztik de ők se hiszik el ezt"


A reformatus hittudomanyi egyetemen tanitjak, minden leendo lelkipasztornak es vallastanarnak. Hogy ki hiszi el, es ki nem, azt meg honnan tudnank ismeretlenul roluk.

2021. dec. 17. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
0%

Értem hogy a reformátust is de a predesztináciorol van szó. Nem a református vallás eretnek....Szűzanyám!! Hanem a Predesztinácio. Értsd .ég hogy az nem a Biblián alapul,marmi Z a predeszti. Kálvinnak a fejébe volt hogy o udvuzuljon a többi meg nem, valamit kitakált.

Most tanítják ezt a református egyetemen? De ha nem hiszik el akkor hogyan felelnek belőle? Még a tanár hogy tanít olyat amit maga se hisz el? Á....katolikus vagy és azért mondod. Egy tanár nem tanít olyat amit maga se hisz el mert hogy adja elő hogy egyesek udvozulnek, mások nem mikor tudja hogy eretnek tanítás.

Egy keresztény, ismétlem neked egy Keresztény Kálvinista szerintem inkább ha kéne a püspök előtt is megtagadja hogy református és azt mondaná hogy kereszteletlen ha rá akarnák kényszeríteni a predeszti elhiveset. Én biztos hogy úgy csinálnék. Értsd meg Isten mindenkit szeret, senkit nem hívott el sehova, mindenki maga dönt. Az igaz hogy Isten tudja ha így vagy úgy döntesz abból mi lesz de hagyja hogy döntsek. Mondjuk Isten tudja hogyan fogsz dönteni mert mindenható tehát a kárhozatot is tudja..de az embernek csak van akarata és aszerint csinálja,nem szól bele az Isten. Esetleg megbüntet ha rossz vagy vagy mit tudom én.

Hát ha mi keresztény kalvinisták elhinnők a predesztinációt az szembemegy a Biblia tanításával és az üdvösséggel. Mert akkor értelmetlen volna Jézus halála ha úgy is megvan írva hogy ki udvozul meg karhozik el és ezt nincs hova forgatni a Bibliaból hivatkozni rá mert Eretnekség és istenkáromlás, ezt ersd meg. Ide nem katolikusnak kell kenni hanem keresztény hogy ne hidd el.

2021. dec. 17. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:

Szalljal mar le rolam. Nem vagyok katolikus. A predesztinacio benne van a Bibliaban.


Tanulj meg ket dolog kozott kulonbseget tenni:


1. Anjutca, aki reformatus, nem hiszi el a predesztinaciot.

2. Abbol, hogy Anjuca nem hiszi el a predesztinaciot, NEM KOVETKEZIK, hogy egyetlen reformatus sem hiszi el.


"...egy Keresztény Kálvinista a püspök előttis megtagadja hogy református és azt mondaná hogy kereszteletlen ha rá akarnák kényszeríteni a predeszti elhiveset."

Dehogyis tagadja meg. Neked az a maniad, hogy mindenki veled ertsen egyet, aki reformatus, mert kulonben kiderulne, hogy a te szent igaz egy vallasod megsem tokeletes.

Te is konfirmaltal mint reformatus, akkor is megtagadtad, hogy reformatus vagy es azt mondtad, hogy kereszteletlen vagy? Na ugye.

2021. dec. 17. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:

Anjutca, nezd meg ezt, itt magyarazza el egy reformatus lelkesz azt, hogy hol szerepel a predestinacio a Bibliaban. A reformatusok ebben hisznek. Ha te nem, akkor te nem, de nem allithatod, hogy a reformatusok nem hisznek benne.


https://www.youtube.com/watch?v=4nvu0DnSb6o&t=515s&ab_channe..

2021. dec. 17. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!