Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Vannak itt aktív, templomba...

Vannak itt aktív, templomba járó görögkatolikusok?

Figyelt kérdés

Ha igen, mit gondoltok az egyházunkról?

Mi a jó és mi a rossz?



2022. ápr. 18. 00:25
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Én az vagyok.

Milyen szempontok érdekelnek? Nagyon hosszú lenne, ha mindenről írnék, sőt, azt be se vállalnám. Adj pár szempontot.

2022. ápr. 18. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Valahogy vidámabbnak, kevésbé feszengősnek tűnik, mint a római, annak ellenére, hogy pl. a böjti fegyelem szigorúbb. A hagyományos papi ruhái, templomdíszei, meg a kicsit "bekábulós" de mégis koncentrációt javító, különös hanghordozású liturgiái valamiért mindig azt az érzetet keltik bennem, mintha a római katolikus vallást egy kicsit kevernénk a tibeti buddhizmussal :). A Doctor Strange film pl. valahogy eszembe jutatta a görögkatolikus liturgiákat.
2022. ápr. 18. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

"különös hanghordozású liturgiái valamiért mindig azt az érzetet keltik bennem, mintha a római katolikus vallást egy kicsit kevernénk a tibeti buddhizmussal"

Inkább az ortodox vallást írtam volna tibeti helyett. Amúgy ez abból adódhat, hogy a keleti és nyugati ember között jelentős eltérés van, például ilyen dolgokban is.

2022. ápr. 18. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
9%
A görögkatolikus és az ortodox egy és ugyanaz. Az a különbség köztük hogy a görögkatolikusok eretnekek lettek és a pápát akarták imádni míg az ortodoxok a pátriárkát. Így váltak el. Nemhiába Romaniaban nagyon helyesen ortodox hitre kényszerítették a gorogkatolikusokat mert ők tévelyegnek.
2022. ápr. 18. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
10%
Ortodoxok az etetnek formában. Ezt bárki megmondja aki jár mi Sharon templomba. A református kulomb mert tiszta hitük vagyunk.
2022. ápr. 18. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Na megjött a fogyatékos is...
2022. ápr. 18. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Családom egyik része görög, én római vagyok.

Sok nagyon jó görögkatolikus atyát ismerek. Van görögkatolikus templom a városunkban, lehet, hogy majd néha odamegyek, mert szépnek tartom a liturgiát. Sokszor tartalmasabbnak érzem, mint az olyan római liturgiát, ahol már hagyták túlburjánzani a "modern" elemeket.

Ami egy kis kritika - ha szabad - azt vettem észre, hogy az utóbbi időben kezdenek a görögkatolikusok picit az ortodoxia felé tolódni. Nem hitéletben, hanem inkább a templomépítészetben, szakrális művészetben. Hagyományosan Magyarországon soha nem volt szokás, hogy orgona ne lehessen a görögkatolikus templomokban, illetve a templomépítészet is követte a nyugati stílust (nem belülről, hanem kívülről). Ha megnézünk egy keleti-magyarországi 300 éves római és görög templomot, hát semmi különbség nincs köztük kívülről. Ahogy görögkatolikus templomokban vannak padok (szemben az ortodox templomokkal). Hallottam olyan gr.kat. templomról, ahol ezzel szemben kivették a padokat, ahogy az ortodoxok is teszik. Ezeket a változásokat bevallom, én nem igazán értem, kicsit a magyar gr. kat. hagyományok feladását érzem.

2022. ápr. 19. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó: egyetlen valóban magyar és valóban görkat hagyományunk van: hogy a nép hangosan énekli a kántorral az énekeket. Az orthodoxiában (és pl a német görkatoknál) a nép nem énekel, a római katolikusoknál csendesebben.


Amit te magyar görkat hagyománynak gondolsz, azok rónai szokások.

2022. ápr. 19. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
82%
A görögkatolikus mise sokkal vidámabb mint a római katolikus
2022. máj. 17. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
90%

#9

Szerintem se a római, se a görögkatolikus mise nem kimondottan vidám. De nem is kell, mert a szent liturgia, vagy szentmise nem valami hippi vidámkodás, hanem Krisztus áldozatának megelevenítése.

2022. máj. 17. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!