Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Izrael Istenének, JHVH-nak...

Izrael Istenének, JHVH-nak mutattak be emberáldozatot, valamint gyermekáldozatot?

Figyelt kérdés

A környező népek mutattak be a különböző isteneiknek (Kamósnak a moabiták, Kósznak az edomiták, Milkomnak/Molochnak az ammoniták, Molochnak, valamint más isteneiknek szintén mutattak be a kánaániták).


A Tóra szerint az izraeliták átvették ezeket a bűnös gyakorlatokat a környező népektől. JHVH-nak is áldoztak embert, vagy "csak" a bálványoknak? A zsidók eredetileg gyakorolták ezt?


Került elő ezzel kapcsolatban régészeti lelet? Alá lehet támasztani a Tórával és az irodalommal?



2022. aug. 31. 02:00
1 2 3 4
 1/36 A kérdező kommentje:
Bár jobban belegondolva nem érte volna meg: a zsidók ősei habiruk, shasuk voltak, nomád, sivatagi, kicsi népek, akik eleve főként Mezopotámiából (ahol nem igazán gyakorolták összesen egy példát ismerünk a történelemből, amikor egy királynő szolgáit is megölték, miután meghalt a bizonyos királynő), ugyanakkor nem érte volna meg a népességet ledarálni. Minél kevesebben vannak, annál gyengébbek, illetve annál védtelenebbek.
2022. aug. 31. 02:17
 2/36 anonim válasza:
60%
Természetesen nem.
2022. aug. 31. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 anonim ***** válasza:
91%

Vedd figyelembe Ábrahám történetét. Fel akarta áldozni a fiát neki, de egy angyalt küldött, hogy állítsa meg. Ennek a történet a tanulságát úgy kell értelmezni, mintha Isten azt mondaná, hogy “látjátok, az én híveim is megtennék értem, de én nem akarom, mert én nem olyan Isten vagyok” ezzel is kifejezve a felsőbbrendűségét a kánaánita istenek felett.

Ezzel minden ókori izraelita tisztában volt.

2022. aug. 31. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 Drakula ***** válasza:
10%

"Ezzel minden ókori izraelita tisztában volt"

De akkor amikor át vették a bünős szokásokat csináltak ilyet is? Ezt kérdezi a kérdező is.

2022. aug. 31. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 anonim ***** válasza:
25%

Igen. Jefte a saját lányát áldozta fel, Bírák könyve 11. fejezet. A neoprotestánsoknak persze ez nem tetszik, ezért ők azt fogják mondani, hogy csak arról van szó, hogy a lány szüzen halt meg. Súlyos tévedés:


A szövegből félreérthetetlen, hogy emberáldozatról van szò, ezt a Szent István Társulat katolikus Bibliájának magyarázó jegyzete is elismeri. De emiatt nem kell csodálkozni, mert JHVH egy tipikus törzsi isten vonásaival bír: gyerekek kivégzését is többször elrendelte. Illetve, ne felejtsük el, hogy Jézus is emberáldozat végső soron.


Ábrahám is kész lett volna megölni a saját fiát. Szerintem ez a példa is jól mutatja, hogy vallással mennyi mindenre rá lehet venni bizonyos embereket.


üdv, egy ateista

2022. aug. 31. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:
94%
Az Istenüknek nem mert ő az élet Istene nem a halálé.
2022. aug. 31. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 anonim ***** válasza:
85%
Nem. Isten határozottan elitélte azokat a pogány népeket, akik a hamis istenekiknek embereket áldoztak, akár felnőttről, akár gyermekről volt szó. Az leggyülöletesebb dolog Isten előtt ez a borzalmas tett.
2022. aug. 31. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:
80%
Jézust!
2022. aug. 31. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 Drakula ***** válasza:
62%

8-as.

Én nem nagyon hallottam arról manapság hogy ilyet csináltak.

2022. aug. 31. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 anonim ***** válasza:
0%

Oltárnál lehet ,hogy nem...De mondjuk egy ilyen parancs végrehajtása vajon mi,ha nem tömeges ember és gyermekáldozat?


"3Most azért menj el és verd meg Amáleket, és pusztítsátok el mindenét; és ne kedvezz néki, hanem öld meg mind a férfit, mind az asszonyt; mind a gyermeket, mind a csecsemőt; mind az ökröt, mind a juhot; mind a tevét, mind a szamarat. "

2022. aug. 31. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!