Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Van olyan komoly régész,...

Van olyan komoly régész, történész, aki nem a vallásellenessége miatt vallja a Jézus-mítosz elméletet, hanem valódi, komoly érvekkel bizonyítja?

Figyelt kérdés

Azt vettem észre, hogy a Jézus-mítosz elméletet eleve kidolgozói is a vallásellenességüktől (hiszen Jézus például az iszlám vallásban is fontos szerepet tölt be), illetve keresztényellenességüktől motiválva alkották meg ezt az elméletet. A legelső támogatói bár nem mondták kimondottan magukra, hogy ateisták, vagy antiteisták (ezt a korban nem is mondhatták ki, először a megtorlások miatt, majd később a vallásos társadalom megítéléstől való félelem miatt), sokan osztották ezen világnézetek bizonyos jellemzőit, ugyanakkor sokan materialistának, panteistának stb. határozták meg magukat. A Krisztus-mítosz elmélet egyik legnagyobb szószólója a későbbiekben Bruno Bauer lett, ami nem mellesleg az Újszövetség, a kereszténység, a Biblia és általánosságban minden vallásnak egy eléggé hangos kritikusa volt, egyébként nyíltan vállalta radikális ateizmusát is.


Van olyan történész/régész, aki mindenféle világnézet nélkül vallja teljes mellbőséggel ezt az elméletet? Akár van olyan vallásos ember, aki vallja a Krisztus-mítosz/Jézus-mítosz elméletet?



2022. okt. 11. 21:22
 1/5 A kérdező kommentje:
*alkották meg (ezt az elméletet nélkül)
2022. okt. 11. 21:23
 2/5 A kérdező kommentje:

*aki


Sok volt mára a nap egy kicsit.

2022. okt. 11. 21:24
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
Igen van.
2022. okt. 12. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem találkoztam még ilyen szakirodalommal történészként. Hangsúlyozom: szakirodalommal. Az ismeretterjesztő cikkek nem tartoznak ide.

De nem az ókor a területem, így biztos csak a szakirodalmak egy részét ismerem.

Egy könyvet tudok ajánlani: John P. Meier: A Marginal Jew; Rethinking the Historical Jesus. Nem tudom, hogy megjelent-e magyarul. A szerző katolikus pap, de bevont számos történészt, köztük zsidó, muszlim és ateista kutatókat is, hogy a történeti kutatás módszereivel nézzék meg, hogy mit tudhatunk Jézusról. Itt van a könyvről egy írás:

[link]

2022. okt. 12. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha adhatunk Bart D. Ehrman szavára, akkor nincs: https://www.youtube.com/watch?v=43mDuIN5-ww
2022. okt. 12. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!