Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Melyik a legpontosabb magyarra...

Melyik a legpontosabb magyarra fordított Biblia amelyik a mai ember számára is könnyen olvasható? (tehát pl. nem a Károlira gondolok)

Figyelt kérdés

Több fordítást is olvastam már de nem tudom, hogy melyik hasonlít inkább az eredeti héber vagy ógörög írásra.


Ha egyet meg kéne nevezni ami nem tetszett az a Újszövetség Csia Lajos fordításában.

De ha ez tükrözi leginkább az eredeti Újszövetséget akkor nyilván ezt olvasnám el.


Válaszokat előre is köszönöm!



2022. nov. 20. 23:20
 1/7 anonim ***** válasza:
94%

Simon Tamás László Újszövetség-fordítása

Ez a legpontosabb, viszont csak Újszövetséget tartalmaz.


Ószövetség esetén pedig nehéz megmondani, mert egyes fordítások ezt, mások azt a szöveghagyományt követték. Én magam részéről azokat tartom a legjobbaknak, amelyek inkább a Septuagintát veszik alapul.

2022. nov. 20. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 KZitus ***** válasza:
0%

Szia

Valóban vannak könnyebben olvasható (érthető) szövegű Bibliák, de a lényeg, ha nem kérjük a megértéséhez Isten támogatását (szent szellemét), akkor bármilyen Bibliát, akárhányszor olvasunk el, nem fogjuk megérteni. Azt írja a 2Timótesusz 3:16, hogy "a teljes Írás Istentől ihletett". Ha ezt el tudod fogadni, akkor azt is elkell fogadnod, hogy Isten szelleme nélkül nincsen értelmünk a megértéshez. Ezt konkrétan több helyen, több féle képen tudomásunkra adja Isten. pl. "Bízzál Jehovában teljes szívedből, és ne a saját értelmedre támaszkodj! Példabeszédek 3:5

Ha megfogadod Isten tanácsát amely a Példabeszédek 2:1-5 verseiben számodra is leíratott, akkor mindegy milyen Bibliád van, Isten segítségedre lesz.

Én is a Károli féle fordításból ismertem meg Istent, és a legnagyobb gondot az jelentette anno, hogy a szellem és a lélek szavakat teljesen összekavarta, így erősítve Károli a lélek halhatatlanságba vetett hitét.

2022. nov. 21. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Valaki nem tudja esetleg mi annak a zsidók által fordított Tórának a neve amit eredeti héberből fordítottak magyarra?

Régen mintha egy lelkésztől hallottam volna, hogy szerinte ez a legpontosabb és legjobb fordítás.


#2

Köszönöm válaszod de nem vagyok vallásos csak szimplán érdekel a Biblia.

2022. nov. 21. 14:14
 4/7 anonim ***** válasza:
88%

"amit eredeti héberből fordítottak magyarra"

Ilyen nincs, mivel nincs eredeti héber szöveg. A jelenlegi héber szövegek az I. évezred folyamán nyerték el végleges formájukat, tehát sokkal később, mint pl a keresztény Biblia.

[link]


Például kíváncsi lennék, hogy egyik Jézusról szóló próféciában ezek a szövegek fiatal asszonyt írnak, aki fiút szül, vagy szüzet? Mert a nagyon korai szövegekben szűz szerepel, de van egy olyan érzésem, hogy ezekben már fiatal asszony.

2022. nov. 21. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%
Én a Károlit tartom a legjobbnak, bár kétség kívűl vannak hibái. Elég hamar hozzá lehet szokni a régies nyelvezetéhez. Én például simán tudom már úgy hangosan felolvasni, hogy a régies mondat szerkezeteket átalakítom közben. A legjobb egyébként, ha más fordításokat is megnézel, olvashatod párhuzamosan. A Biblia fordításokkal sokszor az a legnagyobb baj, hogy a fordító akarva-akaratlanul is beleviszi a teológiai nézetét. Nem fogsz emiatt tökéletes fordítást találni. Csia Lajos fordítását én sem szeretem, viszont vannak versek, melyeket jobban lefordított, mint Károli.
2022. nov. 22. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

"Én a Károlit tartom a legjobbnak, bár kétség kívűl vannak hibái."

Kíváncsiságból, milyen objektív érvek menten tartod a legjobbnak, még általad elismert hibái ellenére is?

2022. nov. 22. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Rózsa Huba jegyzetekkel ellátott Szent István Társulat kiadóét ajnálom.
2023. ápr. 15. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!