Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ma kezdődik a nagyböjt....

Ma kezdődik a nagyböjt. Betartjátok, foglalkoztok vele? Ha igen, hogyan?

Figyelt kérdés

2023. febr. 22. 08:43
1 2 3 4 5
 41/50 anonim ***** válasza:
0%

"Felnottek vagyunk."

Nem mondanám.

Egyrészt akkor ezt magatoktól is tudnátok (mint ahogy pár embernek valóban van fogalma róla, régebben is volt ilyen reakció).

Másrészt meg leírtam. A 25 alkalom az kb. olyan 4-6 év... azóta próbálom ezt írni, türelmesen, részletesen, érthetően, szépen. Hát elfogyott a türelmem, a reakciók, meg az állandóan beeső új, teljesen naiv emberek miatt, megesik ez néha.

Azért kaptam néha pozitív reakciót is rá.

De olyan dolog, amivel valamit dolgozni is kell - na, az nem lesz népszerű.

Ez van.

Akinek esze van, az tanul belőle, és legalább utánanéz - akinek meg nincs, az él tovább ugyanúgy.


"mind elmondjak, hogy a bojtnek mi a lenyege"

Mármint a böjti szokások?

Vagy a böjti feladatok?

Mert nagyon nem mindegy!

Egy pap sokszor sajnos megy az árral, és azt mondja, amit a hívek várnak tőle. Nem hazudik, csak a lényegtelen dolgokat említi, a fontosat kihagyja (vagy csak a mise végén mondja egy negyed gondolat erejéig), ha az nem lenne népszerű.

Sokan még itt úgy vannak beállítva, mint az ókori görögök: én meghozom az áldozatot az istennek - ő meg majd teljesíti a kívánságom.

Na, ilyen nincsen a kereszténységben.

Ez az isten nem díjazza sem az áldozati állatokat, sem az önsanyargatást, sem semmi hasonlót.

Nem kell neki, kész.

Jézus sem azért ment ki a pusztába, hogy jól megsanyargassa önmagát. Hanem azért, hogy semennyire se tereljék el a gondolatait az emberek, vagy bármi más a legfőbb feladatáról.

Ez lenne a te feladatod is a böjt idején, és még a pusztába se kell kimenned hozzá.

Senkit nem érdekel, hogy közben mit eszel, vagy mit csinálsz, ami ezt nem zavarja.

A húsevés azért volt annak idején tilos ilyenkor, mert az önmagában akkora ünnep volt, hogy akkor semmi mással nem tudtak foglalkozni jó ideig.

2023. febr. 22. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/50 A kérdező kommentje:
Hihetetlen, hogy mennyire egy önelégült, másokat lenéző megmondóember vagy te, baxki.
2023. febr. 22. 21:50
 43/50 anonim ***** válasza:
0%

Ha te ennyit fogtál fel az egészből, akkor jobb, ha inkább nem olvasod, amit írok.

Hasznodra nem lesz, ártani meg nem akarok neked.

Akkor menj békével.

2023. febr. 22. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/50 anonim ***** válasza:
100%

#21.

Mózes is 40 napig böjtölt a Sínai-hegyen, mielőtt megkapta a Tízparancsolatot.

2023. febr. 22. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/50 anonim ***** válasza:
0%
Valószínűleg ott sem az volt a fő cél, hogy félholt legyen, mire megkapja, és nem is a böjt díjaként kapta meg.
2023. febr. 22. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/50 anonim ***** válasza:
100%

#45.

A zsidó rabbik ezt egy kicsit másként értelmezik... Mózes nem túl sokat evett és ivott ezen időszak alatt. Épp csak annyit, hogy életben maradjon, más értelmezések szerint semennyit, mivel Isten lelke tartotta életben. Eszter királynéról viszont egyértelműen tudjuk, hogy teljes böjtöt tartott: nem evett és nem ivott semmit és semennyit.


Nem az a cél, hogy félholt legyen, elég csak az érzékeket, ösztönöket megzabolázni, nem kell egy világi embernek feltétlenül az aszkézisig elmenni. A lényeg az önérzetesség, az egó, a beképzeltség és az érzékközpontúság megtörése. Istentől ezek távol tartanak.

2023. febr. 23. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/50 anonim ***** válasza:
25%

Na végre elhangzott, hogy mi a célja a böjtnek... pontosabban, hogy mi az első lépés, amit meg kell célozni.

Remélem, téged nem fognak 6 alkalommal nullára pontozni ezért.

2023. febr. 23. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/50 anonim ***** válasza:
100%

2-es vagyok

Valaki kerdez privatban az anglikanokrol. Nem szoktam privatban valaszolni, de hatha erdekel valakit amugy is.

Semmilyen bojt nem kotelezo. Nem tudom, miota, de regebben (XV.-XVI. szazad) meg elvart dolog volt, most nem. Az anglo-katolikusoknal (en az vagyok) sem. Az anglo-katolikusokra is tobbe-kevesbe ugyanazok a tanitasok vonatkoznak, csak formailag hasonlit jobban a katolikusokra.

De amugy szerintem nalunk semmi nem kotelezo. Pl. a gyonas sem. Ma volt hamvazoszerda, oda sem kotelezo menni.


Most megneztem az angol anglikan (Church of England) honlapjan:


"The season of Lent lasts for forty days (not including Sundays). It is a time when Christians reflect and prepare for the celebrations of Easter. Some people fast, eat frugally or give up treats following the example of Jesus, who fasted for forty days in the wilderness.


People also give to charity, set aside time to study the Bible and meet with other Christians to reflect on Jesus' life and prepare for the events of Holy Week and Easter."

A bojti idoszak 40 napos (a vasarnapokat nem szamitjuk). Ebben az idoszakban a keresztenyek reflektalnak es a husveti unnepekre keszulnek. Vannak, akik bojtolnek, szerenyebben etkeznek vagy lemondanak bizonyos csemegekrol, hogy Jezus peldajat kovessek, aki 40 napig bojtolt a pusztasagban.

Ezen kivul adakoznak, idot szannak arra, hogy a Bibliat tanulmanyozzak, mas keresztenyekkel talalkoznak, hogy Jezus eleterol elmelkedjenek es a nagyhetre es husvetra keszulodjenek."

Szoval ezt te magad dontod el, hogy hogyan akarsz megemlekezni vagy mit akarsz csinalni. Azt tudom, hogy vagy 15 eve a Canterbury ersek azt mondta, hogy o abban az evben az alkoholrol es a kaverol mondott le.

2023. febr. 23. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/50 anonim ***** válasza:
100%
(Vagy ugy ertetted, hogy a KONZERVATIV anglo-katolikusoknal, szemben a liberalis anglo-katolikusokkal? Hat, a konzervativ anglo-katolikusok papiron abban kulonboznek tolunk elsosorban, hogy nem fogadnak el noi papokat. De ezzel egyutt mas kisebb dolgokban is szigorubbak. Nem tudom, bojtileg mi naluk a helyzet, de a konz. anglo-katolikusok eleg sokan attertek a romai katolikus egyhazba, es egyre kevesebben vannak. Ahol en elek, nincsenek is.)
2023. febr. 23. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/50 anonim ***** válasza:
100%
Azt mondod, rendeljek palacsintát?
2023. febr. 25. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!