Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Csak szerintem kellene a...

Csak szerintem kellene a böjti szabályokon szigorítani?

Figyelt kérdés

Nagypéntek van, ami papíron "szigorú böjti nap" a római katolicizmusban is. Szépen eltöröltek minden böjtöt: eredetileg az advent is böjt volt, ma már nem az, a nagyböjtöt is kb. eltörölték a hamvazószerda és a nagypéntek kivételével.


Ennek ellenére borzasztóan nem jár semmi lemondással, semmi lelkiséggel a nagypéntek megtartása sem. Annyi az egész, hogy ne együnk ezen a napon húst, illetve egyszer lehet rendesen étkezni, meg még kétszer vehetünk magunkhoz valamit.


Más kérdés, hogy manapság annyi a vegetariánus, meg a vegán, mint a fene, és rengetegen vannak, akik sajnos amúgy sem esznek egy nap még háromszor sem. Nálam volt olyan, hogy egyáltalán nem szándékosan, véletlenszerűen úgy jött ki, hogy nem ettem aznap húst. De ott van a tojás, a tejtermékek, a tej, az édességek, cukros dolgok, sütemények, mindenféle jó falatok, amit természetesen megehetsz. Alkoholt is nyugodtan ihatsz. Mindez a vicc egy napig tart. A kultúrkeresztények körében elterjedt a sajtostésztás, rántott halas böjt. Hallottam olyat is, hogy valaki azt mondta, hogy: "Nagypénteken nem eszem húst, helyette eszem sajtostésztát, mert azt nagyon szeretem". Egy csomó embernek a böjti étel például a főtt tojás megtöltve valami szintén tojásos krémmel. Találkoztam ilyennel többször. A böjt lényege részben éppen az lenne, hogy lemondok valamiről, nem az, hogy eszem valamit, amit akár még jobban szeretek. Szerintem egyébként különösen nevetséges, hogy az amerikai evangélikusok/lutheránusok böjti ajánlásai szigorúbbak, mint a magyar katolikusoké.


Én római katolikus vagyok, de ennek ellenére is a görög katolikus, ortodox keresztény, illetve antikhalkédóni egyházak javaslatai szerint tartom a böjtöket. Nem eszem húst, tojást, édességet, nem iszom tejet és alkoholt a böjt alatt. A nagycsütörtököt és a nagypénteket szigorúbban tartom, ami sehol nem előírás: nagycsütörtökön csak nyers zöldségeket eszem, nagypénteken pedig csak kenyeret és vizet. Nyilván nem ezen van a hangsúly, hisz nagyon fontos az ima, az alamizsna, a szemlélődés, de az a baj, hogy ezeknek a jelenlétét sem tapasztalom. Nincs meg a lelkiség. Nagyon sokan nem imádkoznak külön ilyenkor. Régen a római katolicizmusban is szigorúbb szabályok voltak, de a 20. században a liturgikus rendben "reformoztak". Amivel eltöröltek egy csomó oktávot (csak a húsvét és a karácsony maradt), az adventi böjtöt, és a nagyböjt is így végezte.


Csak szerintem kellene szigorítani?



2023. ápr. 7. 01:32
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

#6.

Én nem is azt mondtam, hogy semelyik katolikusnak nem jelent semmit az egész.


A kivetnivaló szerintem abban van, hogy erre nincs kitérés az egyházi javaslatokban.

2023. ápr. 7. 12:36
 12/18 anonim ***** válasza:
73%
Annyi lenne a gond, hogy aki a szigorúbb előírásokat nem tudná betartani, de az enyhébbeket igen, akkor az elvetné az összes előírást, mert ő nem tud böjtölni.
2023. ápr. 7. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

#4.

Azt hiszem rosszul fogalmaztam. Én nem dicsekedni akarok, pláne, hogy az ortodoxhoz hasonló volt a régi katolikus előírás is, és az amerikai evangélikusok előírása a mai napig szigorúbb a mai katolikusnál. A böjtnek épp a büszkeség megtörése az értelme.

2023. ápr. 7. 12:40
 14/18 anonim ***** válasza:
Igen, és épp ez az értelem vész el, ha versenyt csinálunk a böjtből, illetve ha teljesítendő feladatként fogjuk fel. Ha nem sikerül, akkor szégyenkezünk miatta; ha azt mondaná a katolikus egyház, hogy halálos bűn nem megtartani, akkor gyónni is el kellene menni miatta. Ha pedig sikerül, akkor büszke lehetsz magadra, hogy igen, sikeres voltál.
2023. ápr. 7. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
48%
szerintem ezt mindenki döntse el magának. én pl. növényi alapú étrenden vagyok, tehát nem fogyasztok húst illetve tejterméket egészségügyi okokból, viszont halfélét meg tojást szoktam enni. na böjt alatt ilyesmit nem eszek egyáltalán, a vegán étrendnek sem a legfancybb luxuskiadását folytatom ilyenkor (pl. nem avokádókrémes nyersvegán költeményeket csinálok, hanem levest v vmi főttlencsés kaját), valamint az edzés, az egészséges életmód ilyenkor számomra előtérbe kerül, kevesebbet megyek piálni meg bulizni, rendszeresen próbálok edzeni, stb, mert ehhez igenis kell fegyelem. aztán van mindig vmi spirituális küldetésem, pl. megbocsátok vkinek akinek amúgy nehéz. és akkor hozzátenném azt, hogy van amikor bizony megtöröm a böjtöt, pl. utazás v betegség esetén, és nem hiszem, hogy ez attól még rosszabb vagy jobb vagy nem tudom milyen lenne ahhoz képest, amit más csinál. ez leginkább arról szól, hogy számodra mit ad ez a rituálé, életmódbeli választás.
2023. ápr. 7. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 qkker1 ***** válasza:
57%

#15


A hal is hús!

2023. ápr. 8. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
79%
Máté 6:16–18 kijelenti: “Amikor pedig böjtöltök, ne nézzetek komoran, mint a képmutatók, akik eltorzítják arcukat, hogy lássák az emberek böjtölésüket. Bizony, mondom néktek: megkapták jutalmukat. Amikor pedig te böjtölsz, kend meg a fejedet, és mosd meg az arcodat, hogy böjtölésedet ne az emberek lássák, hanem Atyád, aki látja, ami titokban történik, megfizet neked.”
2023. ápr. 8. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
74%
Annyit egyél hogy legyen valami a gyomrodban, de nehogy eltelítsen. Mondjuk egy cukorbeteg keresztény nem böjtölhet akárhogy, például
2023. ápr. 8. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!