Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ez nagyon súlyos bűn?

Ez nagyon súlyos bűn?

Figyelt kérdés

Matematikadolgozatot írtunk, amire rettenetesen sokat tanultam. Már délután elkezdtem és hajnalig tanultam. Jó vagyok ebből a tantárgyból és szeretem is, versenyekre jártam és szakkörös/versenyfelkészítős is vagyok. A tanár kérdezett olyan dolgot is a dolgozatban, amit nem is gyakoroltunk, azt nem tudtam, nem is lett volna még probléma. Ugyanakkor volt egy olyan rémesen egyszerű feladat is, aminek a logikáját tudtam, le is írtam, viszont a számolást elrontottam. Ezen az egy ponton múlt az ötösöm.


Az osztálytársaim végig kipuskázták az egészet, sőt: sokuknak én magyaráztam el az anyagot és az én jegyzeteimből, feladatmegoldásaimból tanultak. Nekem nagyon ment. Közülük többüknek ötös lett, nekem meg emiatt az egy végső számolás elszámolása miatt négyes. Ezt meglehetősen igazságtalannak éreztem, még akkor is, ha százalék alapján (ha nem látjuk a puskákat, meg a mi egyebeket) igazságos. Meg voltam győződve arról, hogy ötös lesz, amíg ki nem kaptam.


Ezért fogtam és egy vonallal áthúztam a két helytelen számjegyet a helyes értékre, jeleztem, ezáltal kaptam még egy pontot és nekem is meglett a jobb jegy.


Nem ártottam senkinek igazából, csak magamnak szereztem hasznot nem teljes mértékben szabályosan. Szerintem az sokkal igazságtalanabb másokkal szemben, ha valaki dolgozatokat végig puskázik. Puskázni soha nem szoktam.


Ugyanakkor szörnyen hatalmas lelkiismeret-furdalásom van és nagyon bűnösnek érzem magam...


Mit gondoltok? Mennyire súlyos bűn?



2023. okt. 5. 14:10
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
69%

Semennyire. Tudod definiálni, mi az hogy bűn? Csak azért, mert egy adott cselekmény nagyon füg az elkövetés körülményeitől (a közegtől), a módsertől, a motivációtól és egy sor más dologtól.

Hasonló téma, a bíróság éppen a bűnelkövetést mérlegeli és szab ki büntetéseket. Ha a bírói munkát tanulmányozod, láthatod mennyi mindentől függ ugyanannak a dolognak a minősítése.

De akkor én most minősítek: nem dicséretes, de nem is bűn. Nem dicséretes, mert a hiúságod vezetett, bár van köze az érzékenyigazságszeretethez is. És nem bűn, mert senkinek sem okoztál kár, sem közvetlenül sem közvetve. Márpedig ez fontos jellemzője a bűnnek.

2023. okt. 5. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
63%

Ha nagyon belemerülünk a témába eljutunk majd arra a pontra, hogy nem bűn-e az életünket mindenféle súlytalan dolog miatt bűntudatkeltéssel megterhelni?

Jorge Luis Borges argentin költő, filozófus szerint csak addig tart a vétek, amíg bűntudat élteti. Ne teremts bűnt oda, ahol nincs. De ha bűnnek érzed, nagyon egyszerű a dolog: becsületesen várd a büntetést - ha lesz.

2023. okt. 5. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

#2.

Tehát akkor ez már olyan mértékű dolog a következményből kiindulva, ami a különböző vallásokban már kárhozattal, negatív karmával, isteni büntetéssel stb. stb. jár?


Egyébként én keresztény vagyok, és nem szeretném Istent megtagadni, ami a bűnhöz kötődik...

2023. okt. 5. 14:39
 4/23 A kérdező kommentje:

#2.

Ezt senki nem nyomozza ki, tehát házirendi értelemben nem lehetnek következményei. Másrészt meg ha ki is derülne, akkor is max. egy ejnyét, meg egy bejnyét mondanának nekem, ha nem is túl pozitív jelző.

2023. okt. 5. 14:41
 5/23 Potyondi Gergely ***** válasza:
46%

Szerintem elég súlyos, mert ez a hazugság bűnébe tartozik bele, továbbá a tanár is megszégyenült. (Természetesen a puskázás is súlyos bűn.)

Azt javaslom hogy gyónásnál vagy bűnvallásnál valld meg, és mond meg a tanárnak, hogy hazudtál.

Ilyesmit megmondani a tanárnak nagyon nehéz, lehet hogy leszid és lehet hogy sérül a büszkeséged, de biztos hogy jót tesz a lelkiismeretednek ha bevallod. Továbbá, ha le is szid, sokkal megbocsátobb lesz veled, mint egy olyan emberrel akinél észreveszi a csalást.


A büszkeségről sokan azt hiszik, hogy jó tulajdonság, de szerintem nem. Jézus azt várja el hogy alázatosak legyünk.


Márk 9,35

És leülvén odaszólítá a tizenkettőt, és monda nekik: Ha valaki első akar lenni, legyen mindenek között utolsó és mindeneknek szolgája.


Márk 10,43-44

De nem így lesz közöttetek; hanem aki nagy akar lenni közöttetek, az legyen a ti szolgátok,

És aki első akar lenni, mindenkinek szolgája legyen.

2023. okt. 5. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:

Róm 14:22 ...Boldog, aki nem kárhoztatja magát abban, amit helyesel.

Ha bűntudatod van, tárd fel Istennek a történteket őszintén, és hogy nem akartad őt megbántani, csak jogtalannak érezted a sérelmet, és ezt azzal fejezted ki, amit tettél. És ha úgy látja jónak, vegye le rólad a terhet, adjon feloldozást. Bizonyára meg fogja adni.

Zsolt 51:19 Isten előtt [kedves] áldozatok: a töredelmes lélek; a töredelmes és bűnbánó szívet oh Isten nem veted te meg!

2023. okt. 5. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 Hussaro Hungaricus ***** válasza:
27%

Az #1 ostobaságokat írt. Köze nem sok van a vallásokhoz. Nem csak az a bűn, amivel ártunk valakinek, hanem pl. már magában a szándék, a gondolatok is lehetnek azok.

Persze ha valaki abból indul ki, hogy jelen társadalmunkban csak akkor bűn valami, ha az ügyészség bizonyítja... Az teljesen el van távolodva az igazságtól, igazságosságtól.


Ha valaki nem egyenes úton jár, ha valaki nem 100%-ig őszinte, néha hamisságra gondol, az már adott mértékig bűnös.

Természetesen a bűnöknek vannak fokozataik és ki lehet váltani azokat jó cselekedettel.

2023. okt. 5. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 Lucifer-666 ***** válasza:
79%
Aranyos vagy...a lényeg, hogy tudd!
2023. okt. 5. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

#7.

De, pontosan. A bűn ártást vagy legalábbis ártani akarást/ártó szándékot foglal magában. Árthatok magamnak (pl.: öngyilkosság, hedonista, kicsapongó életmód, irigység, haragtartás/bosszússág stb.), másoknak (pl.: gyilkosság, hazugság, házasságtörés, paráznaság, gyűlölködés, lopás) vagy valami másnak (pl.: Istennek a káromlással). Ezek sokszor, sőt, általában össze is folynak és többeknek is ártanak. A felsoroltak sem csak abba a kategóriába illenek, amelyikbe soroltam.


#5.

A tanár hogy szégyenült volna már meg?


Dehogy mondom. Miért mondanám? Nem adok az utálóimnak felületet és nem fogok magamra hosszasabban kiható negatív jelzőt akasztani egy sitty-sutty ügyért. A súlyos bűnöket sem valljuk meg személyesen senkinek.

2023. okt. 5. 17:47
 10/23 A kérdező kommentje:

#5.

Mi alapján súlyos bűn??

2023. okt. 5. 17:48
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!