Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Igaz-e hogy Salamonnak 700...

Idna kérdése:

Igaz-e hogy Salamonnak 700 felesége volt, és ha igen ez hogy létezik?

Figyelt kérdés
2010. dec. 2. 22:05
 1/8 anonim ***** válasza:

Egy királyhoz ki nem akarná hozzá adni a lányát? :D

Amúgy szerintem 700 tuti nem volt neki. Csak marha sok, aztán utólag rámondtak egy számot.

Szerintem úgy 25-30-nál több nem valószínű, hogy volt neki.

2010. dec. 2. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"Salamon király pedig megszerete sok idegen asszonyt, még pedig a Faraó leányán kivül a Moábiták, Ammoniták, Edomiták, Sídonbeliek és Hitteusok leányait, Olyan népek közül, akik felől azt mondotta volt az Úr az Izráel fiainak: Ne menjetek hozzájok, és őket se engedjétek magatokhoz jőni, bizonyára az ő isteneik után hajtják a ti szíveteket. Ezekhez ragaszkodék Salamon szeretettel. És valának néki feleségei, hétszáz királynéasszony és háromszáz ágyas; és az ő feleségei elhajták az ő szívét. És mikor megvénült Salamon, az ő feleségei elhajták az ő szívét az idegen istenek után, úgy hogy nem volt már az ő szíve tökéletes az Úrhoz, az ő Istenéhez, amint az ő atyjának, Dávidnak szíve. Mert Salamon követi vala Astoretet, a Sídonbeliek istenét, és Milkómot, az Ammoniták útálatos bálványát. És gonosz dolgot cselekedék Salamon az Úr szemei előtt, és nem követé olyan tökéletességgel az Urat, mint Dávid, az ő atyja." I. Királyok 11:1-6


Tehát mindent egybevetve 1000 volt neki.

A Biblia egyébként egy nagyon konkrét szöveg, néha valóban számunkra felfoghatatlan számokkal, mégis ami 1000 az 1000, se több, se kevesebb.


SeiSMyC

2010. dec. 2. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Felfogod te, hogy milyen hülyeségeket beszélsz?

Kezdjük ott, hogy az ágyas nem feleség, tehát már a számításod sem helyes.

Mellesleg ha már annyira fú de penge vagy teológiából, akkor nekem kell emlékeztetnem téged rá, hogy Isten nem ember? Vagyis Isten emberi ésszel felfoghatatlan. Na akkor most szerinted egy olyan hatalmas és bölcs és mindent tudó lény, mint Isten, olyan korlátoltan gondolkodik mint mi?

Hát nem. Ahogy Isten sem fogható fel emberi ésszel, úgy a tanai sem. Ezért kell őket leegyszerűsíteni és hasonlatokkal, példázatokkal tálalni, hogy te, vagy én megértsük. Persze csak ha meg akarjuk érteni és nem értjük szó szerint a hasonlatait. Mert pont az visz tévútra.

2010. dec. 2. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Istennél az igen igen, a nem pedig nem. "Ha már annyira fú de penge vagy teológiából", akkor ezt tudhatnád. ;) Na meg azt is, hogy az ágyas is házastárs volt, amit a törvény megengedett, csak épp alacsonyabb rangú a rendes feleségnél. Tehát volt 700 felesége, meg 300 mellékfelesége - ami igen = igen, nem = nem alapon - teljesen szó szerint értendő.


Amúgy nem vagyok penge teológiából, és sértegetni sem szándékozlak, sem mást, de próbáltam megőrizni a megszólitás hangnemét. :)


SeiSMyC

2010. dec. 3. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Pedig pont a Bibliát sérted meg azzal, hogy egy nyilvánvalóan tanító célzatú történetet szó szerint magyarázol.


Ez olyan, mintha azt mondanám, hogy Jancsi és Juliska meséje is szó szerint igaz, a mézeskalács házzal, meg a kannibál boszorkánnyal együtt.

Nevetséges.

Ez egyértelműen csak egy tanmese. Bár még a reálisabb fajtából. Ezt még el tudom képzelni, hogy igaz volt, habár elég valószínűtlennek tartom.


Amúgy, feltételezem te is annak az elméletnek a híve vagy, hogy Isten kvázi "tollba mondta" a Bibliát.

Hát akkor a mi Urunk elég jó haverja lehetett Hérodotosznak, Thükididésznek, meg a többieknek, mert a Biblia echte ugyanaz a stílus. Ez neked nem feltűnő?


Igen, a Biblia Isten sugallatára keletkezett, de a sugallat nem egyenlő a diktálással.

Isten kinyilvánította akaratát és tanait az emberek előtt, akik ezt saját értelmi képességeiknek megfelelően értelmezték és leírták egy könyvbe. Ez a Biblia. Nem több.

2010. dec. 3. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Oké :)


SeiSMyC

2010. dec. 3. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Abban a korban az teljesen természetes volt, hogy egy királynak ennyi felesélge legyen. Ezt Isten tudomásúl vette, de ez nem egyenlő azzal, hogy akarata szerint való volt. Dávidnak is volt felesége bőven, még sem ítélte el érte Isten, csak Betshabé miatt, mert az Uriás felesége volt. Ettől még nem változik meg a Biblia azon tanítása, miszerint a házasság egy férfi és egy nő egy életre szóló kapcsolata. Másik házastársat csak az egyik fél halála után lehetne venni. Hogy Salamonnak pont 700 felesége volt-e nem tudom, de a nagyság rend a lényeg. Mikor Jézus megven dégel 4- 5- illetve 7-ezer embert, akkor azt gondolom, senki nem számolta meg egyessével őket, csak megbecsülték, mint mikor este a híradóban bemondják, hogy egy gyűlésen vagy felvonuláson hányan lehettek. Nyílván lehet eltérés + -, de ha azt mondják 10.000-en voltak, akkor tudhatod, hogy nem csak néhány százan. Tehát a 700+300-at is így kell érteni. Nyílván előszőr volt egy, aztán még egy. Abban a korban az egyik birodalom vezetője jószándéka jeléűl minden további nélkül ajándékozott néhány tucat fiatal szüzet a másik birodalom vezetőjének, mi által azok a lányok az uralkodó feleségei lettek. Nyílván Salamon is nem egy feleségéhez így jutott hozzá. Mint ahogy az egyiptomomi fáraó lányát politikai érdekből vette feleségűl, és ez is teljesen természetes volt uralkodói körökben. Mint ahogy az is valószínű, hogy néhány felesége meg is halhatott szülésben betegségekben stb. 700+300-nál ez sokkal valószínűbb, hisz a mai statisztikák is elég magasak mondjuk a szülés közben meghaló nők között 1000 anyára kivetítve, Salamon korában ez nyílván még magassabb volt. Ezekben az elbeszélésekben nyílván nem az a legfontosabb, hogy 1.003, vagy csak 978db felesége volt, a lényegen ez mit sem változtat.



AJézusba vetett hit reményt ad.

2010. dec. 3. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Abban a korban az teljesen természetes volt, hogy egy királynak ennyi felesélge legyen."


Gát, azért a 700 nem hiszem, hogy természetes lett volna. De hogy marha sok, az tuti.


"Hogy Salamonnak pont 700 felesége volt-e nem tudom, de a nagyság rend a lényeg."


Én is erről tépem a számat. :D


"Mikor Jézus megven dégel 4- 5- illetve 7-ezer embert, akkor azt gondolom, senki nem számolta meg egyessével őket, csak megbecsülték, mint mikor este a híradóban bemondják, hogy egy gyűlésen vagy felvonuláson hányan lehettek. Nyílván lehet eltérés + -, de ha azt mondják 10.000-en voltak, akkor tudhatod, hogy nem csak néhány százan. Tehát a 700+300-at is így kell érteni. Nyílván előszőr volt egy, aztán még egy. Abban a korban az egyik birodalom vezetője jószándéka jeléűl minden további nélkül ajándékozott néhány tucat fiatal szüzet a másik birodalom vezetőjének, mi által azok a lányok az uralkodó feleségei lettek. "


Nem csak hogy szüzeket, de többnyire a lányait. (Bár ennyi feleséggel abból is volt pár. :D)

2010. dec. 3. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!