Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Melyik a legpontosabb, legérth...

Melyik a legpontosabb, legérthetőbb azaz legjobb Biblia fordítás?

Figyelt kérdés
2011. márc. 11. 01:15
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%

Sziasztok!


Fontos tudni, hogy minden fordítás egyben értelmezés is. Ilyen értelemben tehát természetesen vannak jelentős különbségek. Ez első teljes magyar Bibliafordítás Károli Gáspár munkája volt, aki - mint tudjuk - protestáns teológus volt, így érezhető a fordításán is ez a fajta konzervatív protestantizmus.


A katolikus fordítók már a latinra fordított Bibliát fordították tovább, ennek megfelelően érződik rajta a katolikus szemlélet. A katolikus Bibliák mindegyike magyarázó szövegekkel kerül kiadásra, sokkal hosszabb a magyarázat sokszor, és a lefordított kifejezésekben is érződik sokszor a magyarázkodás.


Nekem Károli fordításában az tetszik, hogy sok esetben követi a héber szórendet, sokkal inkább igyekszik egyszerű szavakkal visszaadni az eredeti szavakat. Ha beszélhetünk a fordítás ihletettségéről, akkor Károli esetében mindenképpen igaz ez. Ő az életét tette fel arra, hogy hiteles, és Istentől áldott fordítást adjon, és ez nagyon átjön rajta. A bizottságok által készített teológiai fordítások meg sem közelítik ezt...


Üdv. Péter

2011. márc. 11. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm Péter.
2011. márc. 11. 23:05
 13/21 anonim ***** válasza:
6%
Inkább nem olvasd. Nevetséges ami benne van. Inkább olvass egy jó képregényt vagy egy könyvet.
2011. márc. 11. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó!

A kérdésem nem az volt, hogy mit ajánlotok olvasni a Biblia helyett. Egyébként meg szerény véleményem szerint ha nem is vagy hívő, alapműveltséghez tartozik a Biblia ismerete és felnőtt emberként magam is el tudom dönteni, hogy milyen könyvek olvasására van szükségem.

2011. márc. 12. 13:33
 15/21 anonim ***** válasza:
mivel a Biblia is megjelent már képregény formában (sőt, nem olyan régen már manga formában is), ezért a fenti kérdés megoldva.
2011. márc. 12. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
kedves kérdező. fontos, szerintem a Péter is igazolja, hogy a mai héber és arámi nem biztos, sőt, hogy ugyanaz, mint a Jézus napjaiban beszélt héber. ugye, Péter?
2011. márc. 13. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


Való igaz, hogy a bibliai héber, arám, és koiné görög nyelvek holt nyelvek, ezeket már nem beszéli senki.


Üdv. Péter

2011. márc. 14. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

Igen, én is tisztában voltam ezzel, de a lehetőségekhez mérten szerettem volna megtalálni a leghitelesebb fordítást.

Azért szerencsére nem a Biblia az egyetlen forrás amire támaszkodhatunk. Van egy sokkal fontosabb segítségünk aki tanít bennünket, maga a Szentlélek.

2011. márc. 14. 21:20
 19/21 anonim ***** válasza:

Különben ne aggódj, teológián tanultuk, hogy a különböző variánsokból összerakott "alap"-Biblia Újszövetsége is a következőképp néz ki a szövegromlást figyelembe véve:

7/8-a teljesen biztos,

1/8-ban vannak különbözőségek,

1/60-adnál vannak valós, megalapozott kétségek a különböző szövegvariánsokban,

1/1000-nél van csupán lényeges különbség, ami problematikus! Pl. 200 000-ből 200. :)

A Biblia szövege nagy utat tett meg hozzánk, embereken keresztül. És akkor még a fordításokról nem is beszéltünk. De a lényeg és az alapüzenetek nem ferdítődtek el, nem kell félni. :)


És ahogy nagyon helyesen írtad, a Szentlélek fontos támaszunk.


És ha nagy hülyeség lenne valamelyik fordításban, ordítóan nagy, akkor a természetes hitérzékeddel és addigi ismereteid alapján feltűnne, ne félj. :)

2011. márc. 14. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Károli Gáspár
2011. ápr. 27. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!