Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért pont Krisztus születését...

Miért pont Krisztus születésétől számítjuk az időt? És mi van az előtte lévő idővel? Szerintem ez olyan mintha elkezdek enni egy tányér bolognai spagettit, de csak az utolsó pár falatnál kezdem el számolni a kalóriákat. Ez igazságtalan.

Figyelt kérdés
2009. márc. 1. 10:36
 1/4 anonim ***** válasza:
95%
Szerintem ez olyan "nagy dolog". Olyan, mintha a spagetti evés közben eszedbe jutna a testömeg indexed. Tulajdonképpen, ha úgy vesszük az előtte lévő időt is számolták: Időszámításunk előtt.
2009. márc. 1. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
72%

Nem pontosan a születésétől számítjuk az időt.

Előtte volt a majáknak az egyiptomiaknak saját időszámításuk, és az sokkal pontosab volt mint a mai Gergely naptárunk.

2009. márc. 1. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Persze a többi kultúrának is megvolt a saját időszámítása. Nem volt egységes. Az egyház jelölte ezt ki , hogy Jézus "születésétől" számítjuk az időt. Közös megegyezés alapján. Aztán ezt egységesítették, hogy lehetőleg mindenhol ugyan az az év legyen. Így nem kell állandóan átváltani, csak az idő zónákat kell figyelembe venni.
2009. márc. 1. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
84%

Azért Jézus születésétől,mert mikor a keresztény egyháznak már nagy hatalma volt (és más vallást nem is engedélyeztek a Római birodalomban) nem tetszett nekik,hogy még mindig a "pogány"-ok időszámítás szerint kell keltezniük. Ezért a 6.ik században "meghatározták" Jézus feltételezett születésének idejét a keresztény időszámításhoz amit ma is használunk. De ez sem terjedt el rögtön. Sok évszázad elteltével lett csak általános Európában. Más kontinensen,ahol nem a kereszténység van többségben nem használják a keresztény időszámítást (arab, zsidó).


Nem igazságtalan, mert nem jelent semmit, hogy mikortól számoljuk, legfeljebb a sok eltérő számolás miatt a történészeknek át kell számolniuk az iratokban szereplő dátumokat a saját rendszeréhez. De még a keresztény időszámítás is tartalmazott eltéréseket. Több száz évig a református többségű országok egyike-másika nem volt hajlandó elfogadni a Gergely féle "katolikus" naptárreformot. Így van az,hogy pl a Nagy Októberi Szocialista Forradalom Novemberre esett nálunk :)


Az évkezdet is számos változatban fordult elő a keresztény államokban.


idézem

"# az év nem mindig jan. 1-vel kezdődött elsősorban pogány eredete miatt csak a 14. sz-tól terjedt el. márc. 25. szinte egész Nyugat-Európában elterjedt évkezdet volt, ez az angyali üdvözlet napja.

# szept. 1. főleg a keleti kereszténységben elterjedt évkezdet

# dec. 25. az egyik leginkább elterjedt évkezdet, Magyarországon a 16. sz-ig ezt használták"

2009. márc. 1. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!