Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért pont négy? Miért pont ezek?

Tom Benko kérdése:

Miért pont négy? Miért pont ezek?

Figyelt kérdés
Mármint a Bibliában miért pont ez a négy evangélium található meg, holott minden tanítvány írt egyet tudtommal.

2011. nov. 6. 00:20
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
28%

Hányadikos vagy?

Az ókori törikonyvrészletben benne van.

A többi evangéliumot kicenzúrázták egy kb. 150 evig tartó zsinatsorozaton (ez 351-ben ert veget), es tiltottnak nyilvanitották oket, es megsemmisitették.

A wikipediaban az apokrif(=tiltott) evangeliumok cimszo alatt megtalalod a teljes evangeliumlistat.

1947-ben kerultek elő (mármint a másolat), most 3/4 reszuk muzeumban van, 1/4 részét a Vatikán vette meg...;)

Én voltma mar nehany eloadason, ahol egy vallastortenesz lany adott elo apokrif irasokbol, es abbol a temabol, amit kerdeztel. Ő Avatara, ha feliratkozol a hirlevelere a weboldalan, akkor mindig kapsz ertesitot az eloadasairol.

2011. nov. 6. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 A kérdező kommentje:
No, tippelj. Én pont a miértekre vagyok kíváncsi, hogy hogyan rakosgatták össze a Bibliát, azt már egy ideje tudom.
2011. nov. 6. 00:31
 3/28 anonim ***** válasza:
0%

Amiket kicenzuraztak, azert cenzuraztak ki, mert ezek tartalmaznak olyan szavakat, ismereteket, amelyeket nem akartak, hogy tudják az emberek (pl. az istennő szó ahol szerepel, azt mind kicenzúrázták, stb.).

Pontosabb kepet Te Magad gyárthatsz Magadnak az okrol, ha Magad is elolvasod az irasokat. Ezek kutatói kérdéskörök, nem tisztazottak, termeszetesen nincs egy egy mondatban megfogalmazhato racionalis ismert ok, mindenki a maga eszjarasa és gyujtese alapjan keresi erre a kerdesre a valaszt, a rendelkezesre allo bizonyitekok alapjan alapjan következteti ki a lehetseges okot.

Ez gyakorlatilag valamiféle vilaghatalmi, politikai ok.

2011. nov. 6. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, miért van az, hogy ezt általában olyanok kutatják, akik azt a négyet sem ismerik?

A válaszhoz segít ez.

De olvashatod a többit is, kitűnő fordításban megjelent:Vanyó László (szerk.): Apokrifek, Bp., SzIT, 1980. (Ókeresztény írók 2.)

itt még sok érdekeset találsz:

[link]

2011. nov. 6. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
93%

@# 4:

Én két esetet tartok lehetségesnek:

1. Mert előzetes információkat szeretnének kapni, hogy mégis melyeket érdemes elolvasni.

2. Nem is érdekli őket az egész, simán csak kötözködni akarnak.

:))


Hello, Tom!


Hadd segítsek én is egy kicsit neked, hogy legalább azt a négyet el tudd olvasni:


[link]


[link]


[link]


[link]


Többféle fordítást is találsz, úgyhogy lehet majd többször négy is. :)

És egy jó tanács: Próbáld meg úgy olvasni, hogy nem alapból elutasítasz bármit, ami le van írva.

Ha kérdésed van, megpróbálhatok segíteni. De csak a régi szép idők emlékére. :)

Jut eszembe, hallgass egy kis zenét, másolom a dal szövegét is:


Continental Singers - A kezdet

http://www.youtube.com/watch?v=gz7oLC4fdeg&feature=related


Ahogy ültem a buszon valamelyik nap és vártam már a megállót

Egyszer a mellettem ülő a könyvemre nézve megkérdezte, miről szól

Nos gyorsan bele is kezdtem. „Ez a kedvenc könyvem, rejtély és történelem.”

Aztán ki is nyitottam gyorsan fellapoztam az Újszövetségemet…


„Kezdetben volt az Ige…”


Jézust Mária szülte, jászolba tette egy betlehemi éjszakán,

Angyalok és bölcsek térdre hullva jöttek dicsérni a nagy Királyt.

Ő gyógyított bénát, vakot és sántát, a vízen is könnyen járt,

És a Föld először értette meg, hogy Isten is lehet barát.

És bár soha nem tett rosszat, mégis elárulta a társai közül egy,

Így aztán kereszthalálát tömegek látták és ez volt a vég, vagy tán a kezdet…


„Áh! Ez a Biblia, nem egy új könyv, és többször is hallottam már,

Próbáltam hinni, de nem sikerült, csak szégyen ért, bűntudat és vád.

Ez csak egy monda, csak egy mese, és mentőöv a gyengéknek”

„Várj csak egy percet”- mondtam, „Figyelj, most kérlek, lehet, hogy csak ez ment meg!’


Refr. Jézust Mária szülte…


Ő a kezdet, Ő a kezdet!


„Úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta érte…”

„Még hogy Ő volt a kezdet? Áh! Hát miféle kezdet ez?

Azt mondtad meghalt, csak szögek tartották és tövistől vérzett.”

Így szóltam: „Várj egy kicsit, hadd olvassam még, hidd el, van folytatás,

Mert Ő azért halt meg, hogy te általa élhesd az életed tovább.

Érted már, csak hogy élhess tovább!”


Refr.


Megölték Őt, mint bűnözőt,

De jött egy hajnal, még egy hajnal, még egy hajnal és élt!

Még jött egy hajnal, s Ő él! Ő él!

Érted jött el, meghalt, megölték, ez nem volt a vég, nem volt ez vég,

Ez volt a kezdet, ez volt a kezdet,

Mindez csak érted történt.


Tudd, hogy Mária szülte, jászolba tette egy betlehemi éjszakán,

Angyalok jöttek dicsérni a nagy királyt.

Ő gyógyított bénát, vakot és sántát, a vízen is könnyen járt,

És a Föld végre látta, hiszed végre, Isten hű barát.

És bár soha nem tett rosszat, mégis elárulták Őt,

Bár a kereszthalálát tömegek látták, nem ez volt a vég, (nem ez volt a vég),

Ez volt a kezdet. Nem ez volt a vég, ez volt a kezdet!



És bár nem kötődnek a témához, de egy kis lazulásképp katt ezekre is, garantáltan megéri:


Mommy Rhapsody [link]

Szövege: [link]


Dad Life

http://www.youtube.com/watch?v=Hl5efUH7eXs&feature=mfu_in_or..


Before I Eat – Christian Comedian Anita Renfroe

[link]


Tamara Lowe's Jesus Rap [link]



Remélem, tetszenek. :)


U. i.: A gyerekeket hazaengedted már, vagy az egész szünetben fogva tartottad őket? :)

2011. nov. 6. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
100%

Tisztelt Kérdező!


Ha elfogadsz egy tanácsot: Az olyan összeesküvés elméletekkel mint a kicenzúrázás nem kell foglalkozni, mert semmilyen valóság alapja nincs. Nos akkor én távolról közelíteném meg a kérdést:


Ésaiás próféta, aki az i.e. VIII/VII. század fordulóján élt így jövendölt a Bibliáról, amikor még az Ószövetségi Kánon sem volt meg:


"Keressétek meg majd az Úr könyvében, és olvassátok: ezeknek egy hijjok sem lesz, egyik a másiktól el nem marad; mert az Ő szája parancsolta, és az Ő lelke gyűjté össze őket!" (Ésa 34,16)


Ez az Ige, tehát rámutat arra, hogy egyszer a Bibliai könyvek egy könyvvé lesznek, amelyeket összegyűjtésébe is maga az Isten Lelke lesz segítségül, és nem fog hiányozni egy sem belőlük. Ez már eleve kizárja azt hogy esetleg szükség lenne egy 5. vagy 6. evangéliumra is. Másrészt tudni kell azt, hogy a Bibliai könyvek kanonizációja hogyazn zajlott.


Az Ószövetségi kánont az éppen csak a Babiloni fogságból hazatért, reformáción átesett, hívő Zsidó nép gyűjtött össze, míg az Újszövetségi Kánon az I. századi hívő, és egységes Őskereszténység korában alakult ki. Mindenféle összeesüvést, tehát hogy valamit tudatosan hagytak volna ki teljes mértékben ki lehez zárni, mert ezek igaz emberek voltak.


Másrészt a kicenzúrázásnak azért nem lett volna semmi értelme mert, a IV. század elején megoszlott a Kereszténység, és azon emberek, akik elfogadták Nagy Konstantin császár ajánlatát és megalapították a hatalmi kereszténységet, nos ezeknek az embereknek egyáltalán nem volt céljuk az, hogy Bibliát adjanak a nép kezébe, sőt! Inkább több évszázadra elzárták az emberek, elől, és tudjuk azt, hogy az életével játszottak azok az emberek, akik csak néhány lapot rejtegettek maguknál a Szentírásból...Maga az ókori, és középkori Egyház tehát nem is foglalkozott a Bibliával, egyszerűen félretette, és nem azon járt az eszük, hogy mit cenzúrázzanak ki. Éppen ezért, a 325-ös niceai zsinaton is, csupán a Kánon megerősítése történt, nem pedig annak megváltoztatása. Az már persze más kérdés, hogy az 1566-os tridenti zsinaton egy rakás apokrif iratot beletettek a Bibliába, de tudjuk hogy erre a dologra az késztette őket, hogy válaszoljanak a Reformációra. Másrészt itt is láthatjuk hogy az addigi Kánon tartalmát nem változtatták meg, csak kibővítették olyan könyvekkel amelyeket például én sem fogadok el, és a mostani Károli fordítás teljesen jogosan, nem tartalmaz.


Másrészt pedig a Biblia azért csak 4 evangéliuomot tartalmaz mert egyszerűen szólva az összes többi egyszerű hamisítvány. Egy Bibliát olvasó ember el tudja dönteni ugyanis azt, hogy mi az ami Istentől származik, és mi az ami nem. Ha nem hiszed, akkor vedd a kezedbe a Katolikus Bibliát, és olvasd el mondjuk az Apokrif Tóbiás könyvét, illetve Makkabeusok könyveit, meg a többi ilyen könyvet, vagy keress rá Júdás evangéliumára azután hasonlísd össze mondjuk Pál apostol leveleivel és a többi kanonizált könyvvel. Észre fogod venni hogy idegen tanításokat tartalmaz, nem Isten tekintélyével szólnak, nincs bennük élet átformáló erő stb...A Biblia írói között ugyanis teljes összhang van. Az Újszövetség nagyon sokat hivatkozik vissza az Újszövetségre, ez is bizonyítja azt, hogy a Biblia egységes, a Szentírás íróit mind Isten ihlette.


Nem kell tehát avval a gondolattal foglalkozni hogy létezik olyan Istentől ihletett könyv, amelynek ott lenne a helye a Bibliában de nincs benne, mert valakik megakadályozták...Isten munkáját nem lehet megakadályozni, erről maga Jézus tesz bizonyságot:


"Nem mondalak többé titeket szolgáknak; mert a szolga nem tudja, mit cselekszik az ő ura; titeket pedig barátaimnak mondottalak; mert mindazt, a mit az én Atyámtól hallottam, tudtul adtam néktek." (Ján 15,15)

2011. nov. 7. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit javítanék:


"Az Újszövetség nagyon sokat hivatkozik vissza az Ószövetségre"

2011. nov. 7. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:

Mi alapján állítod, hogy a többi hamisítvány? És miért pont a katolikus Bibliát kellene elolvasnom?

@Berta Wooster: Hát ez nekem kicsit túl édes volt. Mellékesen nem kötözködés, csak tudni akarom, hogy miért pont négy evangélium került bele a könyvbe, és miért pont ez a négy. Az okok érdekelnek. Júdás evangéliumáról tudom, hogy az például agnosztikus álláspontot képvisel, ami a Biblia összeállításának idején nem örvendett túlzott népszerűségnek. De a többiről is szeretnék legalább egy laza képet kapni.

2011. nov. 12. 22:54
 9/28 anonim ***** válasza:
Olvasd el. Lazán. (amúgy nem hamisítvány a többi sem)
2011. nov. 12. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:
Nem érdekel, hogy hamisítvány-e a többi. (Mondjuk és a többi evangéliumra céloztam, miután azokról állította a kommentelő, hogy hamisítványok.) Nálam per pillanat csak egy református Biblia van, egy Mormon könyve, meg egy jehovás szemelvény.
2011. nov. 13. 19:54
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!