Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért volt bűne Dávidnak a...

Miért volt bűne Dávidnak a népszámlálás?

Figyelt kérdés

Sámuel II. 24, illetve I. krón. 21.


Miért mondja Dávid ezt?: " Monda pedig Dávid az Istennek: Igen vétkeztem, hogy ezt művelém: most azért bocsásd meg a te szolgád vétkét, mert felette esztelenül cselekedtem!"


Előre is köszi a válaszokat!


2011. szept. 24. 18:06
 1/9 anonim ***** válasza:

Szerintem egyszerűen csak azért, mert nem Isten adta rá az utasítást.Vagyis az ön célű cselekedeteknek nem jó a vége.

De mondom ezt csak én gondolom ,lehet hogy a helyes magyarázat más.

2011. szept. 24. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Az a helyzet, hogy a Biblia szerint az Úr adta rá az utasítást, azért mert "fellángolt a haragja Izrael ellen". 2Sám 24:1

Szóval ez egy érdekes kérdés, engem is érdekelne a válasz.

Talán az volt a probléma, hogy az Úr Dávidnak mondta, hogy vegye számba Izraelt, de ő nem maga ment el, hanem Jóábot küldte. (?)

2011. szept. 24. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Dávid azzal a céllal, hogy hódításait az idegen népekre kiterjessze elhatározta, hogy megnöveli hadserege katonáinak létszámát, mégpedig úgy, hogy katonai szolgálat teljesítését követeli meg mindazoktól, akik elérték a megfelelő életkort. Ennek a tervnek a végrehajtása érdekében kellett a népszámlálást tartani.


A büszkeség és a becsvágy volt az, ami a királyt erre indította. Az ország lakosságának megszámlálása mutatta meg, milyen gyenge volt a királyság Dávid trónra lépésekor és milyen erős és nagy lett jóléte az ő uralkodása alatt. Ez persze igyekezett még tovább növelni a király és a nép már túlságosan is nagy önbizalmát. A Szentírás ezzel kapcsolatban ezt írja: "Támadt pedig a Sátán Izráel ellen, és felindította Dávidot, hogy megszámlálja Izráelt" (1Krón 21:1). Izrael jóléte Dávid uralkodása alatt inkább Isten áldásainak volt köszönhető, mint királya képességének vagy a hadsereg erejének. A katonai erőforrásoknak ez a növelése azonban azt a benyomást keltette volna az Izraelt körülvevő népekben, hogy Izrael bizalma nem Isten hatalmában, hanem saját hadseregében van.


Bár Izrael népe büszke volt nemzeti nagyságára, mindazáltal nem fogadták jóindulattal Dávidnak a katonai szolgálatot nagyobb mértékben kiterjeszteni akaró tervét. A megfelelő életkorban levő férfiak katonai szolgálatra való besorozásának javaslata nagy elégedetlenséget váltott ki a nép körében. Szükségesnek gondolták, hogy a besorozással katonatiszteket bízzanak meg a papok és a tisztviselők helyett, akik előzőleg a népszámlálást intézték. Ez az intézkedés éles ellentétben állt az Isten-uralom alapelveivel. Még Joáb is óvást emelt a sorozás és annak lebonyolítása ellen, pedig eddig eléggé gátlástalan embernek mutatkozott. Azt mondta: "Sokasítsa meg az Úr, a te Istened a népet, és adjon még százannyit, mint amennyi most van, és lássák azt az én uramnak, a királynak szemei: de miért akarja ezt az én uram, a király? Azonban hatalmasabbb volt a királynak szava Jóábénál és a többi főemberekénél. Kiment azért Joáb és a többi vezérek a király elől, hogy megszámlálják a népet, az Izráelt. És mikor bejárták az egész országot, hazamentek Jeruzsálembe, kilenc hónap és húsz nap múlva" (2Sám 24:3-4.8).


A népszámlálás még be sem fejeződött, amikor Dávid már meggyőződött bűnéről. Önmagát kárhoztatva fordult Istenhez "és monda Dávid az Úrnak: Igen vétkeztem abban, amit cselekedtem. Azért most, óh Uram, vedd el, kérlek, a te szolgádnak álnokságát; mert felette esztelenül cselekedtem!" (2Sám 24:10). A következő reggel Gád próféta üzenetet hozott Dávidnak: "Ezt mondja az Úr: Három dolgot adok elődbe, válaszd egyiket magadnak ezek közül, hogy aszerint cselekedjem veled. Akarod-é, hogy hét esztendeig való éhség szálljon földedre? Vagy hogy három hónapig ellenségeid előtt bujdossál és ellenséged kergessen téged? Vagy hogy három napig döghalál legyen országodban? Most gondold meg és lásd meg, micsoda választ vigyek annak, aki engem elküldött" (2Sám 24:12-13). A király válasza ez volt: "Felette igen szorongattatom; de mégis, hadd essünk inkább az Úr kezébe, mert nagy az ő irgalmassága, és ne essem ember kezébe" (2Sám 24:14).


Az országot pestis sújtotta, amely elpusztított hetvenezer férfit Izraelben. Isten csapása még nem érte el a fővárost. "Akkor Dávid felemelé az ő szemeit, és látá az Úr angyalát állani a föld és az ég között, kivont kardja a kezében, amelyet Jeruzsálem ellen emelt vala fel. Leesék azért Dávid és a vének is, zsákba öltözvén, az ő orcájokra!" A király pedig így emelt szót Istennél Izrael érdekében: "Nemde nem én számláltattam-é meg a népet? Én vagyok, aki vétkeztem és igen gonoszul cselekedtem! De ez a nyáj mit tett? óh én Uram Istenem forduljon ellenem a te kezed és az én házam népe ellen, és ne legyen a te népeden a csapás" (1Krón 21:16-17).


A népszámlálás ellenérzést, elégedetlenséget váltott ki az emberek között. Azonban ők maguk is ugyanazokat a bűnöket dédelgették, amelyek Dávidot erre a cselekedetre ösztönözték. Amiként az Úr Absolon bűne által látogatta meg ítéletével Dávidot, úgy most Dávid tévedése által bűntette meg Izrael bűneit.


Üdv. Péter

2011. szept. 24. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Csatlakozom az előttem szólóhoz. Szerintem is a gőg az, ami miatt a népszámlálás bűn volt.


Ma viszont az állam irányításához elengedhetetlen, hogy néha népszámlálást tartsanak. Tehát ez nem bűn, ha a kérdésed erre irányult :-)

2011. szept. 25. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Sziasztok!



Köszönöm a válaszokat!


Kedves utolsó válaszoló! Kérdésemnek nincs köze a mostani népszámláláshoz!


Péter! Köszi, hogy így kifejtetted!


Idéznélek: "Dávid azzal a céllal, hogy hódításait az idegen népekre kiterjessze elhatározta, hogy megnöveli hadserege katonáinak létszámát, mégpedig úgy, hogy katonai szolgálat teljesítését követeli meg mindazoktól, akik elérték a megfelelő életkort. Ennek a tervnek a végrehajtása érdekében kellett a népszámlálást tartani."



Ezt melyik vers támassza alá? Valószínűleg én siklottam

át rajta, de ez nekem valahogy kimaradt!


Hol van a bibliában az, hogy seregét megakarta növelni, hogy idegen népeket hódítson?


Valószínű ezért nem értem hogy miért volt bűn...


Előre is köszi a választ!

2011. szept. 25. 13:58
 6/9 anonim ***** válasza:
2011. szept. 26. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 lsandor ***** válasza:
Magát a nép megszámlálását nem tiltotta a Törvény (4Mózes 1:1–3; 26:1–4). A Biblia nem beszél arról, hogy milyen céllal számolta meg Dávid a népet. Ám az 1Krónikák 21:1 szerint Sátán indította őt erre. Mindenesetre hadseregének a vezére, Joáb tudta, hogy Dávid döntése rossz, és megpróbálta őt lebeszélni erről.
2011. okt. 21. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 UltimateGold válasza:
Tömören, szerintem azért (is) volt ez bűn, mert Dávid nem Istenre bízta az ő és népe sorsát, hanem meg akarta tudni elég nagy-e a serege, vagyis ettől a teljesen emberi tényezőtől tette függővé jövőbeli terveit, reményeit.
2016. márc. 9. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
UltimateGold-nál a pont! Ez volt a bűne Dávidnak, a hitetlensége. Péter meg nem fejtett ki semmit sem, csak bemásolta White írásának egy részletét. Dávid serege mindig is kisebb volt az ellenségnél, mégis nyert. De most nem bízott Istenbe, hanem az emberi létszámot akarta tudni.
2016. márc. 9. 20:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!