Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért egy ókori kinzóeszköz a...

Miért egy ókori kinzóeszköz a kereszténység szimbóluma?

Figyelt kérdés
Elvégre ezen kínozták meg majd ölték a megváltót nem inkább valami kedvesebb jelképet kellet volna válaszolni ha már úgyis ilyen szeretett központú. (Ha tényleg halála miatt akkor egy másik kérdés: Ha giotin által végezték volna ki az lenne a jelkép?)
2011. okt. 27. 15:27
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%
Utolsóhoz kapcsolódnék rövidkén: igen, a kettő csak együtt "ér valamit". Ha nem hal meg, nincs miből feltámadnia. De ha nem támad fel, akkor nem Ő a Messiás.
2011. okt. 27. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

Mindegyik fontos: Jézus tanításai, a kereszthalála és a feltámadása is. A részletekért javaslom az evangéliumok elolvasását. :)


A kereszten szenvedő Jézus ábrázolása pedig csak a katolikusoknak szokása (lásd pl. a szinte minden város és falu végén felállított kőszobrokat); a protestánsok legfeljebb a sima keresztet favorizálják, de sok esetben azt sem.


Volt nemrég egy hasonló kérdés, amire születtek értelmes válaszok:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__2..


Üdv. :)

2011. okt. 27. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
69%

Szia!


A keresztények szimboluma a kezdeti időkben a hal volt, a görög ichtus szó ugyanis használható mozaikszóként, ami a kereszténység hitvallása: Jézus Krisztus Isten Fia Megváltó.


A kereszt csak az államegyház szimboluma lett, egy pogány jelkép átvételével. Ez az oka annak, hogy a protestánsok nagy része nem használja a keresztet szimbolumként.


Üdv. Péter

2011. okt. 28. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

A keresztet már Mezopotámiában is használták 2000 évvel Krisztus előtt. Még olyan skandináv sziklavésetek is ábrázolnak kereszteket, melyek a bronzkorból valók, vagyis évszázadokkal Jézus születése előtt készültek. Ezek a pogányok a keresztet „mágikus jelként [használták], mint ami védelmet nyújt, és szerencsét hoz” – írta a könyvében Sven Tito Achen dán történész és jelképszakértő (Symbols Around Us). Nem csoda, hogy egy katolikus enciklopédia elismeri: „A kereszt egyaránt megtalálható a kereszténység előtti és a nem keresztény kultúrákban, melyekben többnyire a világegyetemhez, illetve a természetben megtalálható dolgokhoz kapcsolódó jelentést tulajdonítottak neki” (New Catholic Encyclopedia). Akkor miért a keresztet választották az egyházak, hogy a legszentebb jelképük legyen?

W. E. Vine, egy köztiszteletben álló brit tudós ezeket a cáfolhatatlan tényeket közli: „A Kr. u. III. század közepére . . . pogányokat fogadtak be az egyházakba . . . , és nagymértékben megengedték nekik, hogy megtartsák pogány jeleiket és jelképeiket. Így meghonosodott a tau vagy T betű . . . (melyben a keresztgerenda lejjebb van csúsztatva)” (Vine’s Expository Dictionary of Old and New Testament Words).

Vine továbbá hozzáteszi, hogy az eredeti görögben mind a „kereszt” főnév, mind a „keresztre feszít” ige „oszlopra vagy cölöpre [utal], mely eltér az egyházi, két gerendából álló kereszttől”. Ezzel összhangban az Oxfordi Egyetem által kiadott egyik mű ezt írja: „A bizonyítékok azt mutatják . . . , hogy az Urat egy egyenes oszlopon végezték ki, és nem két, egymáshoz valamilyen szögben kapcsolódó gerendán” (Companion Bible). Nyilvánvaló, hogy az egyházak egy hagyományt vettek át, mely nem bibliai eredetű.

Achen, a korábban idézett történész megjegyzi: „Valószínűtlen, hogy a Jézus halálát követő két évszázadban a keresztények bármikor is használtak keresztet.” Hozzáteszi, hogy a korai keresztények a keresztet „többnyire a halálhoz és a kegyetlenséghez társíthatták, ugyanúgy, mint a későbbi nemzedékek a guillotine-t vagy a villamosszéket”.

Ennél is fontosabb az, hogy függetlenül attól, milyen eszközt használtak Jézus megkínzására és kivégzésére, a keresztények ennek az eszköznek semmilyen mását vagy jelképét sem használhatják az imádatban. A Biblia azt parancsolja, hogy „meneküljetek a bálványimádástól”

2011. nov. 2. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Abibh ***** válasza:
51%
Maga a kereszt egy ősi jel,jelkép,rúna,mindegy,hogy minek nevezzük. Ami viszont a kereszténységet illeti a keresztel kapcsolatban,az több annál. Mi jút eszedbe amikor ránézel egy keresztre? :) nem rúna fog eszedbejutni hanem Jézus. Szóval a keresz eszébe jutatja az embernek,hogy azon a kegyetlen tárgyon lettél megváltva bűneidtől. Nem vagyok katolikus nem vagyok bálványimádó,de megtudom érteni a kereszt jelenlétét a világban. Akarva,akaratlanul az ember mindig szeret büszkélkedni trofeáival,és sajnos Jézusal is ezt teszi,csakhogy nem veszi észre,hogy a keresztnek sokkal nagyobb hatalma van. Szóval lényegében a kereszt nem csak egy kínzó eszköz hanem sokkal több annál.
2012. szept. 28. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Vidiripi


Abibh!


Érdekes gondolatok ,de nem értek egyet.

2012. szept. 30. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 Abibh ***** válasza:

Vidiripi :)


Miért nem? Mondtam valami rosszat? Kifejtenéd kicsit bővebben,szívesen meghallgatom(olvasom). Nem azt mondtam,hogy imádom a keresztet,vagy valami természetfeletti erőt tulajdonítok neki,hanem csak annyit mondta nagyjából,hogy meg tudom érteni a kereszt jelenlétét a világban.Tévedek? Irányíts a helyes útra kérlek ha tévedtem. :) Előre is köszönöm.

2012. szept. 30. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Abibh ***** válasza:
51%
Tudom,hogy egyesek szerint,nem keresztre volt Jézus felszegezve hanem oszlopra.De ez téves mert...1)akkor nem lenne szó feszítésről.2)A rómaiak keresztre feszítettek,és ez bizonyitott tény,történelmileg.Feszíteni nem lehet oszlopra.
2012. okt. 3. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Vidiripi


Abibh!


Felőlem úgy feszítesz ahogy akarsz engem ez a kérdés nem izgat mert abszolúte semmi jelentősége számomra. :)



Viszont amivel nem értek egyet.


"...a keresztnek sokkal nagyobb hatalma van."


Miért van hatalma a keresztnek? Mitől lenne hatalma? S főleg kinek a számára van hatalma?

2012. okt. 3. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim válasza:

Jézus a szeretetről tanított valóban, életében. De a nagyon komoly benne, hogy ezt a szeretetet megőrizte akkor is, amikor épp halálra kínozták.

Sokan beszélnek szeretetről, aztán amikor helyzet van, akkor kibújik a szög a zsákból és lekezelnek másokat, üvöltenek, fenyegetnek vagy akár tetlegesen bántalmaznak. Végülis a kereszten igazolta a szeretetét. Ezért is zseniális szimbólum a kereszt. Azt jelképezi, hogy bármilyen nehéz, rossz helyzetbe is kerülsz - mégis szeress!

2022. jún. 17. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!