Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikusok, mi a véleményetek...

Katolikusok, mi a véleményetek a régi liturgiáról (tridenti)?

Figyelt kérdés

2011. dec. 27. 23:04
 1/10 anonim ***** válasza:
85%

Pontosan mire gondolsz?

De szerintem úgy általában nincs nagy különbség. Az embernek szerintem nem a szavak, vagy a formák a lényeg, ha meg mégis, akkor meg mindegy. Mint az anekdotában: Egy híres zeneszerzőt beárultak a püspöknél, hogy a misén nem térdelt le, mikor kellett volna. Ezt válaszolta"Nem térdeltem le, mert annyira elmerültem az imámban, hogy nem vettem észre. De azok hogyan imádkoztak, akik ezt észrevették?"

2011. dec. 28. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Hát, hogy vannak akik tradicionalisták és azt mondják csak úgy érvényes a szentmise, vagy ha az érvényességét nem kérdőjelezik meg akkor is azt mondják, hogy nem helyes a mostani latin liturgia.
2011. dec. 28. 20:56
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Eddig csak egyszer voltam rítusú misén, de nagyon tetszett.

A pap az Oltáriszentség felé fordul, a híveknek háttal. Így senkiben nem kelti tévesen azt az érzést hogy a hívek imáit őneki mondják, és ő pedig egyértelműen kifejezi hogy nem a hívekre figyel elősorban hanem Istenre.

A prédikáció alatt azt vettem észre hogy a pap egyáltalán nem próbál megfelelni a hívek elvárásainak, folyamatosan csak arról beszélt hogy Isten mit várhat el tőlünk. Sokat beszélt arról hogy régen milyen jó szokások voltak az egyházban amiket mára sajnos már nem gyakorolnak.

A latin szöveget persze nem nagyon értettem és nem is mindig tudtam követni hogy mikor mi történik de gondolom ha az ember igyekszik akkor meg lehet tanulni események menetét.

Az egész liturgia alatt azt vettem észre hogy az emberek sokkal jobban figyelnek és elmélyülnek az imában. A szertartás sokkal meghittebb volt. Egyértelmű volt minden percben hogy nem azért vannak ott az emberek hogy prédikációt hallgassanak vagy hogy teljesítsék a vasárnapi miselátogatási kötelezettséget hanem azért hogy Istent dicsőítsék és részt vegyenek az Eukarisztia ünneplésében.

Egyébként szerintem jó a régi és az új rítusú mise is, de a régi egyértelműen jobb.

2012. jan. 5. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
A prédikációt magyarul mondja? Vagy tolmács van ott aki latinból fordít?
2012. jan. 15. 01:47
 5/10 anonim ***** válasza:
Igen, a prédikáció magyarul volt. Az énekek is magyarul voltak.
2012. jan. 15. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 mustafa33 ***** válasza:
100%
A nyelvi kérdést mellőzném, de a forma a régi az igazibb szerintem. Nem tetszik, hogy olyan sokan belebeszélnek a misébe, nem tetszik, hogy az oltárt megfosztották funkciójától. A pap szemben az emberekkel Istent képviseli a nyájal szemben? A régiben hátal a híveknek, szemben az oltárral a híveket képviselte, vezette Isten felé. A hívek szavát, könyörgését tolmácsolta Istennnek annak a jelképe felé fordulva (az oltáriszentségre gondolok nem az oltár képre). A hívek éllén ált. Prédikációnal a szószékről szólt a nyájhoz. Ma a hívekkel szemben Isten nevében beszél? A "ceremóniát" az embereknek mutatja be? Vagy az Istennek végzi a liturgiát? A pap szereplő lett egy misének nevezett színjátékban? Vagy nyáját vezeti pásztorként Istenhez?
2012. jan. 16. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 mustafa33 ***** válasza:
100%

Valaki erre azt mondja majd, ne fordítson hátat az embereknek. Az istennek fordíthat? Akkor mit szólnak a keleti szertartáshoz, ahol az ikonosztász tulajdonképen egy másik helységet alkot a szentélyből ahol a pap a szertartást végzi és a hívek nem is látják, csak halják.

Valaha nem volt illő egyáltalán hátat fordítani az oltárnak, legalábbis a szentélyből hátrafele menve távoztak, azután féltérden keresztetvetés után lehetett csak megfordulni a hajóban.

2012. jan. 16. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Engem még az zavar az új liturgiában hogy a mise kellős közepén mindenki előkapja a pénztárcáját és nekiáll pénzt csörgetni. Ilyenkor mindig a Jézus által kizavart árusok jutnak eszembe. Én ezért mindig előkészítem a zsebemben a perselypénzt hogy ha már ezt muszály csinálni akkor legalább ne zörögjek vele sokáig.
2012. jan. 16. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
És a tradícionalisták kétségbe vonják az új liturgia érvényességét? (Nem provokálni akarok, én nem vok katolikus csak érdekel)
2012. jan. 16. 20:52
 10/10 mustafa33 ***** válasza:

Érvényes mindkettő, a régit is lehet kérni és a pap celebrálhatja kivételesen, ha ünnepélyesebbé akarják tenni a misét.

Nem az érvényeségről van szó, csak a régit tartom helyesebnek.

A Tridenti zsinaton megszabott szertartási rend (a görög, szláv, héber, arab, kopt, örmény nyelven kívül, amik szertartási nyelvek) a latin nyelvet tette szertartási nyelvé az újlatin népeknek és a római térítésű népeknek (magyar, germán...) annak érdekében, hogy megmaradjon a miserend és a szertartás formájának és szövegének állandósága.

2012. jan. 19. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!