Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A tízparancsolat. Más "bálvány...

A tízparancsolat. Más "bálványok" ("istenek"), táblatörés. Mi az igazság?

Figyelt kérdés

Először is, elnézést, ha egy kissé hatásvadászra sikeredett a kérdés. Egészen véletlenül botlottam bele egy hasonló kérdésbe, és nagyon kíváncsivá tett. 7


"1. Én vagyok az Úr, a te Istened, aki kivezettelek Egyiptomból, a szolgaság házából. Ne legyenek más isteneid! Ne faragj magadnak képmást semmiről, ami fönn az égben, lenn a földön, vagy a föld alatt a vízben van! Ne borulj le ezek előtt a képek előtt és ne imádd őket; mert én, az Úr, a te Istened féltékeny Isten vagyok. Az atyák vétkét megtorlom gyűlölőim fiain, sőt fiainak fiain és azok fiain is. De aki szeret és megtartja parancsaimat, annak megmutatom jóságomat az ezredik nemzedékig."


Ez a teljes első parancsolat. Tudom, divattá vált a pogány vallások elutasítása, viszont, ha maga a tízparancsolat is külön felhívja a figyelmet arra, hogy ne imádjunk semmi mást, akkor mi más lehetett még? (A vízben? A föld alatt??)


Másrészt azt is olvastam, hogy a táblák összetörtek, és utána újra megkapta őket Mózes. Mindenki azt válaszolta, hogy a parancsolatok ugyanazok voltak. De miből gondolják, hogy ugyanazok voltak? Hol van rá a bizonyíték?


Értem, hogy ez hit kérdése, és nem akarok senkit sem eltéríteni, sem kitéríteni a hitéből. Mindenkinek saját hite van.


Előre is köszönöm a kultúrált válaszadóknak.


2012. márc. 11. 14:31
 1/5 anonim ***** válasza:
Keress rá az aranyborjúra!
2012. márc. 11. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
András! Te pedig nézz utána az arany szerepének a vallásokban! Illetve a negyvenes számnak! :)
2012. márc. 11. 15:01
 3/5 A kérdező kommentje:
Achilles! Te pedig nézz utána az arany szerepének a vallásokban! Illetve a negyvenes számnak! :)
2012. márc. 11. 15:01
 4/5 anonim ***** válasza:
Mik lehetnek? Teljesen nyílt válaszként: pl. Szűz Mária, mindenféle szentek s képeik, 1 állat(pl. tehén, macska...).
2012. márc. 11. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem biztos, hogy jól értem a kérdést.


A lényeg az, hogy sok más vallás (főleg abban az időben) olyan dolgokat tisztelt istenként, amik fönn az égben (pl Nap, Hold), lenn a földön (pl állatok) stb vannak. A parancsolat azt jelenti ki, hogy egyetlen Isten van akit imádni kell, és az nem ilyen dolgokban lakozik, ezeknek az imádata tehát helytelen.


Másik kérdés: miből gondolják? Hát mert Mózes azt mondta. Ha éppen ezt nem fogadnák el, mi alapján fogadnák el a többit kőtáblástól-istenestől, mikor az ugyanúgy Mózestől származik? Másrészt Isten nyilván nem hagyná, hogy valaki így visszaéljen a nevével. A keresztények szempontjából mjeg ugye a Parancsolatok szövegét Jézus is megerősítette.

2012. márc. 11. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!