Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A keresztényekre tanulhatnak...

A keresztényekre tanulhatnak önvédelmet? Járhatnak küzdősportra? (nem ilyen spirituális dolgokra gondolok)

Figyelt kérdés

Egy ideje foglalkoztat az önvédelem kérdése.


Régebb kipróbáltam a kungfut, de csak pár hónapot jártam. Egyszer rossz álmom volt egy meditációs óra után. Megkérdeztem egy nénit a gyülekezetből, hogy mi a véleménye erről és mondta, hogy ez nem összeegyeztethető a kereszténységgel. Akkor úgy döntöttem, hogy abba is hagyom és majd keresek egy másik önvédelmi módszert. Ő is azt mondta, hogy ne legyen ilyen spirituális vagy szellemi háttere.


Néhány hónapja találtam egy krav-maga edzést. Ide járok egy ideje. Viszont elgondolkodtam, hogy ez vajon helyes dolog? Istennek tetsző? Én nem látok igazán rossz dolgot benne, csak mozgás, erősítés és azt tanuljuk, hogy ha valaki bánt, hogyan reagáljuk le. Csak önvédelmi része van. Viszont nem nagyon hallottam olyat sem, hogy keresztény önvédelmi sportok vagy tanfolyamok lennének. Ami nem értem miért van így, mert szerintem nekünk is meg kéne védenünk magunkat.


Szerintetek? Keresztényként tanulhatok önvédelmet?


2012. nov. 7. 23:22
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
0%

off

bocs, de hol tanultál kungfu-t ahol ilyen meditációs óra is volt? nekem ez tetszik :)


amúgy nem hiszem, hogy lenne ezzel gond. papok katonákat is megáldanak, akik ugyebár ölni fognak.

2012. nov. 7. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
55%

Ha nem kellenek drogok hozzá, démonokkal beszélgetni, halott lelkeket megidézni, akkor nyugodtan csinálhatod.

Az önvédelemre szükséged lehet bármikor.

2012. nov. 7. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Érdekelnének még vélemények.


Nem biztos, hogy jól mondtam. Lehet nem meditációs óra volt, hanem valami relaxációs vagy ilyen tai-chis. Nem tudom, de először és utoljára csináltam és akkor jöttem rá, hogy nem ezt kéne tennem

2012. nov. 7. 23:46
 4/25 anonim ***** válasza:
41%
Önvédelmet nyugodtan tanulj, arra minden embernek joga van, keresztényeknek is. Nyilván ne használd, ha nem kell :) Viszont mindenféleképpen olyat, aminek nincs spirituális tartalma (a legtöbb - ha nem az összes - Távol-Keletről jött önvédelmi sportnak van). A krav-maga nem ilyen, nyugodtan csináld.
2012. nov. 7. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
51%

Miért gondoljátok azt, hogy a keresztény ember minden földi dologtól elrugaszkodott?


A keleti (bizánci) kereszténységben még meditatív ima is van: a Jézus-ima, ezt gyakorolják az ortodoxok és a magyarországon is élő görögkatolikusok.

2012. nov. 8. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
50%
Előző voltam, bocs, a kérdésre nem válaszoltam. A buddhizmus talán az egyetlen olyan világvallás, ahol a test nevelésére nagy figyelmet fordítottak, a kereszténység valóban sajnos a szellemnek fordít nagy figyelmet. Ettől még simán jogod van megvédeni magad "evilágban". Én sehol nem találok olyat a Bibliában, hogy Istennek ne tetszene az, hogy megvéded magad egy támadóval szemben.
2012. nov. 8. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
0%

Az tény, hogy a keresztény ember megvédheti magát ahogyan tudja, de a kérdésre szerintem az a helyes válasz amit maga Jézus is tenne, vagy nem tenne.

Kérdés:

Jézus tanult volna Küzdő sportot, önvédelem okán?



A Mainichi Daily News szerint az „átlagember” által elkövetett bűncselekmények száma is növekvőben van, melyet részben az okoz, hogy „a túlzsúfolt városi életformából eredő stresszt nem enyhítik”. Susumu Oda szociológusprofesszor a következő javaslatot tette, hogy segítsen a városi lakóknak életben maradni: minimális udvariasságot tartsanak fenn mint amilyen az üdvözlések fogadása, az, hogy „elnézést” kérünk, amikor helyénvaló, és a mosolygás, „hogy eloszlassanak bármilyen megnyilvánuló gyűlölködést”. Tanulják meg az udvarias visszautasítás művészetét. Tegyék szokásukká a biztonsági láncok használatát az ajtókon. Tekintsék szövetségesnek a rendőrséget. És „ne a harci művészetekre való kiképzést tekintsék a bűnözés elleni önvédelemnek — mert az valószínűleg inkább csak súlyos sérülést okoz az embernek”.



AZOK a fiatal diákok, akik Jehova Tanúi, már évek óta egy dilemmával néznek szembe Japánban: a Biblia alapján kiiskolázott lelkiismeretüket vagy egy olyan iskolai tantervet kövessenek, amely sérti a lelkiismeretüket? Miért ez a dilemma? Azért, mert iskoláikban a távol-keleti harcművészeteket oktató kiképzések részét képezik a testnevelés tantárgynak. A fiatal Tanúk úgy érezték, hogy az efféle kiképzések nincsenek összhangban az olyan bibliai alapelvekkel, mint amilyen az Ésaiás 2. fejezetének 4. versében található alapelv is. Ez így hangzik: „csinálnak fegyvereikből kapákat, és dárdáikból metszőkéseket, és nép népre kardot nem emel, és hadakozást többé nem tanul.”

Mivel nem akarnak harci gyakorlatokat tanulni, amelyek magukban foglalják, hogy kárt tegyenek egy másik személyben, a fiatal, keresztény Tanúk elmagyarázták tanáraiknak, hogy lelkiismereti okok miatt nem vehetnek részt a harcművészetekben. Miután megpróbálta meggyőzni ezeket a diákokat, hogy fogadják el az iskolai tantervet, sok megértő tanár végül beleegyezett, hogy tiszteletben tartsa a diákok lelkiismeretét, és alternatív tevékenységekről gondoskodjon.


De a távol-keleti harcművészetek tanulásának van egy nagyobb veszélye is. A The Economist folyóirat nemrégiben közölte: „ A legtöbb távol-keleti harcművészet, hacsak nem az összes, elválaszthatatlanul kapcsolódik a három fő távol-keleti valláshoz: a buddhizmushoz, a taoizmushoz és a konfucianizmushoz.” Egy másik forrásmű hozzáteszi: „Minden, amit a karatéban csinálnak — az összes mozdulat, az összes érzés — visszavezethető a zen valamely alapelvére.” A zen egy szekta a buddhizmuson belül, amely a vallásos meditációra fektet hangsúlyt. Ezek a vallásos gyökerek komoly problémát vetnek föl a keresztények számára a Biblia szavainak fényében, melyek a 2Korinthus 6:17-ben találhatók: „ Annakokáért menjetek ki közülök [a hamis imádók közül], és szakadjatok el, azt mondja az Úr, és tisztátalant ne illessetek.”


A Biblia azonban ezt is mondja: „Ha lehetséges, amennyiben rajtatok áll, legyetek békességben minden emberrel” (Róma 12:18). Ennek az alapelvnek életünkben való alkalmazása kihat arra is, hogy hogyan tekintjük a küzdősportokat és az azokban való részvételünket. Ilyen küzdősport: a judó, a karate, a kendó, az ökölvívás a birkózás. Noha ezeket a tevékenységeket sportnak tekintik, mi nem kívánunk részt venni bennük, mivel a kiképzés arra irányul, hogyan lehet valakit legyőzni, akár súlyos testi sérelem árán is. Ezért Jehova Tanúinak fiataljai felmentésüket kérik a küzdősportokban való részvétel és kiképzés alól. Természetesen, ha ez lehetséges, minden iskolai sporttevékenységben szívesen részt vesznek.

2012. nov. 8. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
71%
Azert Jezus sem hagyta magat letaszitattni Nazaretben.... Azt nem hiszem el, hogy nekem nem szabadna magamat megvedeni, ha valaki meg akarna eroszakolni. Ha ezt valami onvedelmi modszerrel teszem, az sem bun. A sajat eletet, integritasat mindenkinek joga van megvedeni (persze errol is le lehet mondani, mint minden jogrol, de ez nem kotelezo a Biblia szerint. )
2012. nov. 8. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:

A karatéról van egy érdekes linkem:

[link]


A krav-maga tudtommal kb. olyan mint a box, nincs semmilyen spirituális háttere, tehát én nem látok benne semmi rosszat.

Csak arra vigyázz hogy ez ne szorítsa háttérbe Istent az életedben. Gondolok itt arra hogy ha valaki mondjuk heti 5 edzésre jár annak valószínűleg másra nem lesz ideje (pl. imára).

Meg még annyit tennék hozzá hogy csak nagyon egyértelmű helyzetekben szabad használni a tudást. Pl. ha valakit a földön rugdosnak, vagy ha mondjuk téged már elkezdtek komolyabban ütni-verni és a beszéd/kiabálás nem segít, menekülni meg nem lehet.

2012. nov. 8. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Hazardteam ***** válasza:
10%

Mikor már a kérdést olvastam egyből a Krav Maga jutott eszembe:) Teljesen helyénvaló egészséges és bibliai is, ha sportolsz, harcművészetet tanulsz ("Áldott az Úr, az én kőváram, aki hadakozásra tanítja kezemet, s viadalra az én ujjaimat") Azt senki se' mondta, hogy nyüzüge, életképtelen, testileg alulfejlett és elhanyagoltnak kell lennie a keresztényeknek. Láttál már elhanyagolt "agyú" embert? Úgy értem, igénytelent, aki sosem vesz kezébe egy könyvet, nem érdekli az evés-ivás-alvás (stb) dolgokon kívül más, nincs egy beszédtémája és mindig csak "reagál", sosem kreatív, nem alkot, nem kezdeményez satöbbi? Ugye milyen lehangoló? Na ugyanilyen lehangoló egy edzetlen, elhanyagolt és "magára hagyott" test is. A Krav Magának nincsen semmiféle "szellemi" háttere, egy magyar zsidó fejlesztette ki izraelben kimondottan olyan helyzetekre, mint pl. a repülőkön (ahol nem szabad lövöldözni) való gyors reagálás, testőröknek, kommandósoknak, a leggyorsabb (nem véres) lefegyverzés céljából, ráadásul nem ilyen nyakatekert kínai balett szerű mozgásra, hanem életszerű helyzetekre és ösztönös reflex reakciókra épít gyakorlatias alapon. Nyugodtan tanulhatod, sőt csináld jól! Jézus egyébként, mivel ács volt, simán lehetett egy 40-45-ös karja alsó hangon, nem volt egy életképtelen/nyüzüge emberke, ahogy Péter és András sem, akik halászok voltak ami elég kemény meló, amikor húzol ki egy hálót többszáz hallal napi rendszerességgel.. Pál sátorkészítő volt, az sem egy kímélő munka, bár őt megvetették a görögök, mert vékony, kis termetű volt állítólag, a görögöknél meg a test kultusznak nagyon nagy szerepe volt, tehát hozzájuk képest, még így is cérna volt (más kérdés, hogy Isten erelyében meg hatalmas volt)


Manapság egészen más módon, sokkal "elkényelmesedettebben" és egészségtelenebbül élünk, a mozgásigényünkhöz képest sokkal behatároltabb és korlátozottabb módon, mint akár nagyapáink. Az én nagyapám pl. már 6 évesen hordta a marháknak a vizet a gémeskútról egész álló nap 100 méterekre, amit egy nyalintással felhörpintettek. Nem hasonlítható ehhez, akár egy mai, városiaknál sokkal "aktívabb" vidéki ember, aki kertet művel, fát vág a kályhába, 1000 féle dolgot csinál és nem szemetet eszik, mint ma magyarország (és európa) többsége. Azt Isten is helyesli, ha nem hagyod el magad, ha kell, meg tudod védeni magadat és a szeretteidet és a testedet, a Szentlélek templomát is jó karban tartod, odafigyelsz rá és nem mellesleg, közben fegyelmet, önkontrollt és rendszerességet tanulsz. Ne hallgass negatívan vallásos szellemiségű, törvénykező emberekre, nem szolgálja sem Isten, sem a te céljaidat. Nyugodtan Krav Magázz.


A kungfu és a hasonlók többsége más tészta.


"bocs, de hol tanultál kungfu-t ahol ilyen meditációs óra is volt?"


Ember, én Ju Jitsuztam és anélkül, hogy tudtam volna mi az, már 10 évesen, az első alkalomtól fogva, ha csak beléptem a terembe (meg mindenki) meg kellett hajolni a szemben lévő falra akasztott, hatalmas, kör alakú sárkányt ábrázoló kép előtt derékig, amikor pedig kijöttünk, térdből földig kellett borulni előtte, csak ennyit mondok ok? (A sárkány a bibliában a sátán jelképe) A "meditációink" meg olyan 10 percesek lehettek.

2012. nov. 8. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!