Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jézus valójában meztelenül...

Jézus valójában meztelenül volt a kereszten?

Figyelt kérdés
csak a prűdség miatt ábrázolják lepellel?
2012. dec. 8. 21:43
1 2 3 4
 21/32 A kérdező kommentje:

minek írjak nekik? nem írok olyan szervezeteknek, akik ennyire pártolják a pedofilokat pl.


amúgy sem célom átfestetni a templomokat. nem tetetnék tönkre kész műalkotásokat, nem vagyok az a fajta.


csak a miértje érdekel a dolognak, hogy a prüdéria mellett van-e valami más ok is. (pl. Jézust körülmetélték-e, ha igen, akkor hogy ábrázolnák).


de amúgy a keresztre feszítést sem ábrázolták a korai időkben.

2012. dec. 12. 20:33
 22/32 anonim ***** válasza:

1. Jézust biztosan körülmetélték, de fogalmam sincs, hogy lenne ez ábrázolva

2. Ahova én járok, ott sem ábrázoljuk (nemcsak ezt, hanem mást sem), de amiatt nem hívom prűdnek a katolikusokat.


(Egyébként ennyire szereted ezt a szót? Mert minden hozzászólásodban megjelenik legalább egyszer, és nagyon bántja a szemem a rengeteg szóismétlés).

2012. dec. 12. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 A kérdező kommentje:

bocs a szemednek. de te is használtad több alkalommal (már ha te vagy a másik 79-es is)

amúgy nem a kedvencem, csak a kérdésem kapcsán jött, és lusta voltam a szinonimáihoz.

2012. dec. 12. 21:26
 24/32 anonim ***** válasza:
82%

Kibújt a szög a zsákból. Miért nem úgy tetted fel a kérdést, hogy "miért ilyen prűdek a katolikusok?" mert te alapvetően rólunk beszélsz.

Az ilyen dolgok ábrázolása egyszerűen nem a templomba való, és kész. Ettől függetlenül a meztelen szobroknak is meg van a maga helye (múzeum), hiszen az akkori tökéletes férfiképeket mutatják be, arányosan (ami érdekes, mert a 3 méteres szobrokon a kukik kisebbek, mint egy 1 méteres óvodásé). Ahogyan az iskolákban is kitesznek posztereket, de meztelen képeket általában nem.

A viseleteket pedig társadalmi normák is szabályozzák. Én is júliusban voltam Rómában és nem haltam bele a kötelező viseletbe, pedig én még a mai napokban is ingben járok az utcán.

2012. dec. 12. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 A kérdező kommentje:

"Az ilyen dolgok ábrázolása egyszerűen nem a templomba való, és kész. "

te ilyen vagy, én meg nem, engem érdekel a dolgok miértje.

nem vagyunk egyformák.

2012. dec. 12. 22:25
 26/32 anonim ***** válasza:
Természetesen érdekelhet a dolgok miértje. Ezért kell eljárni templomba, eljárni gyónni, olvasni a Bibliát. Ugyanis az eredetileg feltett kérdésedre benne van a válasz.
2012. dec. 13. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 A kérdező kommentje:

nincs benne a válasz.

régebben jártam misékre (egyházi suliba jártam, és elvárták), ott se adtak választ a dolgokra.


De azért te olvasgasd, és járj, ha úgy érzed, hogy neked "mindenre" válaszolnak ezek a dolgok.

2012. dec. 13. 13:22
 28/32 anonim ***** válasza:

Jelzem, nem vagyok katolikus; tehát nem áll érdekemben az ún. feszületek ábrázolásmódját védelmezni, legyen az festmény, szobor vagy bármi.

Plusz: nem áll szándékomban sem eszmecserét, sem vitát folytatni veled, kérdező.


Tehát csak egy rövid válasz:

1. Felejtsd el a prüdériát mint okot. A különböző művészeti korszakok többségének ábrázolásmódja egyáltalán nem volt szégyenlős, prűd; sőt, ellenkezőleg. A műalkotások jó részét pedig nem vallásos / hívő emberek készítették; a lepel - pontosabban az ágyékkötő - mégis ott van.

Persze ez egyes esetekben magyarázható szimplán tisztelettudással is; mint ahogyan manapság is az intelligensebb ateisták és agnosztikusok tisztelettel viszonyulnak a vallásosokhoz és fordítva.


2. Leírtad a kulcsszót a megoldáshoz: körülmetélés. Mivel Jézus zsidó származású volt, a vallási előírások szerint a születését követő 8. napon körülmetélték; ez a Bibliában is le van írva.

A korai kereszténységben nem hiszem, hogy ez problémát jelentett, a későbbi katolicizmusban (és a protestantizmus egyes ágaiban) viszont igen. Így a kezdeti ábrázolások és az ezekre alapozó későbbiek megalkották az europid típusú, fehér bőrű, világos barna / szőke hajú (és néhol kék szemű) Jézust az eredeti / valószínűsíthető helyett.

A további ragozást kihagyom, ez a lényeg.

2012. dec. 15. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

Igen, sokan (valószínűleg te is) nem figyelnek oda az istentiszteleten, misén, hittan órán, áhitatkor, így aztán nem is kaptok választ ("elvárták").

Képzeld, én figyelek, és mindenre választ kaptam, ami eddig megfolgalmazódott bennem.

2012. dec. 19. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 A kérdező kommentje:

töftöftöf ,


1, nem mindenkinek ugyanaz a kérdése, mint neked

2, nem mindenki elégszik meg a kapott válasszal, különböző okok miatt, pl. ha az érvelés sántít valahol, csak mellé beszélnek, blöffölnek, és azt észreveszi...stb.


Így aki figyel az se mindig kapja meg a választ.

2012. dec. 19. 22:49
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!