Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » "Felebarátod házastársát ne...

"Felebarátod házastársát ne kívánd! " ez azt jelenti, hogy ne akarj 3. lenni egy kapcsolatban? Ezt mégis elkövetni mennyivel súlyosabb bűn a többi bűnhöz képest?

Figyelt kérdés
2013. jan. 6. 16:43
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Mi a nehezebb: egy kiló vas, vagy egy kiló toll?
2013. jan. 6. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Pietrosol ***** válasza:
63%

Szia!


Egyetlen "bűn" van,ha életet adsz az egódnak!A bűn szó jelentése,elvéteni a célt,öntévesztésben élni vagyis önmagadat összekevered az egóddal!A vágyaid,irígységed,mások "javai" utáni sóvárgásod az egó öndefiniáló kényszeréből születik!Az egó csak úgy tud életben maradni,ha összehasonlítja magát más egóval,magát többnek vagy kevesebbnek állapítja meg!Ha kevesebbnek érzi magát,hiányérzetet szül,amit sóvárgással,irígységgel jelez a gazdinak!A gazdi,ha nem alég éber,nem tudatos,teljesíti az egó kívánságát és elköveti a "bűntettet"!


Figyeld az egód működését,hogy hányszor érzed magad többnek vagy kevesebbnek másoknál!

Ne az egóddal azonosítsd magad,hanem az éber figyelő tudattal!

2013. jan. 6. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
egyforma nehezek. ezzel arra akarsz célozni, hogy ugyanakkora bűn beszállni egy ilyen kapcsolatba, mintha pl hazudna vki?
2013. jan. 6. 16:58
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Pontosan. Mashol irja a Biblia, hogy aki egy parancsolatot megszeg, az az egesz torvenyr megszegi.
2013. jan. 6. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat! :)
2013. jan. 6. 17:04
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Milyen vallású vagy?

A protestáns teológia szerint a bűnök egyenértékűek.

A katolikus teológia meg különbséget tesz a bűnök között. Ott van halálos bűn, meg bocsánatos bűn.

2013. jan. 6. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
82%

Szia!


Nem azt jelenti. Azt jelenti, hogy csírájában győzzünk le – Isten kegyelme által – minden, felebarátunk személyét, érdekeit sértő gondolatot és érzést a szívünkben. Ezt kívánja meg ez a parancsolat. Bűn felebarátunk társadalmi helyzetét, házastársát, tulajdonát, képességeit, külső adottságait, vagy bármi egyebet kívánni, irigyelni, féltékenynek lenni rá, versengeni vele. Bűn megtűrni és ápolni ezeket az érzéseket és indulatokat szívünkben.


A X. parancsolat minden bűn gyökerére sújt azzal, hogy tiltja a kívánságokat, amelyekből a bűncselekmények erednek.


Végezetül nincs súlyosabb és kevésbé súlyos bűn. Minden bűn egyformán súlyos mert az embert egyre önzőbbé teszi, és végül a halálához vezet. A bűn fogalmát így ragadhatjuk meg egészen gyakorlatias módon: A bűn az önzés, az önmagunkért élés gondolkodásmódja és életformája.


Nagyon érdekes, hogy ennek az igazságnak a felfedezéséig természettudományos megfigyelés útján is el lehet jutni. A neves, külföldön élt magyar tudóstól, Selye Jánostól idézem a következőket: "Bizonyos tekintetben úgy is vehetjük, hogy az önzés az eredendő bűn, nemcsak az ember, hanem minden élőlény számára." (Életünk és a stressz)


Ezután úgy szemlélteti állítását, hogy leírja, mi történik például az emberi testben, ha annak valamely része egyszer csak az "önzés törvénye" szerint kezd működni: "Ki-kitörhet egy forradalom valamely részlegben, amely elfeledkezik a kollektív önzetlenségről. Ez az, amit ráknak nevezünk. És ebbe nemcsak az egész szervezet pusztul bele, hanem vele együtt a lázadó rész is saját törekvésének áldozatává válik."


Majd hozzáteszi mindezekhez: "A racionális értelem korában szinte megörvendeztet, hogy az emberi magatartást nevelő vallási és bölcseleti tantételeknek tudományosan feltárható biológiai igazság az alapjuk."


Üdv. Péter

2013. jan. 6. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 munyamunya ***** válasza:
61%

Nos, azért ennek a bűnnek a büntetése halál a törvény szerint, míg pl. a lopott holmit elég visszaadni és ötödével megtoldani, valamit áldozatot vinni érte.


A házasságtörés hasonlóan nagy vétek, mint a gyilkolás, hiszen egyiket sem lehet visszacsinálni, sem jóvátenni.


""Így van, valaki bemegy felebarátjának feleségéhez, nem marad büntetlen, valaki illeti azt! Nem útálják meg a lopót, ha lop az ő kivánságának betöltésére, mikor éhezik; És ha rajta kapatik, hétannyit kell adnia, az ő házának minden marháját érette adhatja; A ki pedig asszonynyal paráználkodik, bolond; a ki magát el akarja veszteni, az cselekszi ezt! Vereséget és gyalázatot nyer, és az ő gyalázatja el nem töröltetik. Mert a féltékenység a férfiú haragja, és nem cselekszik kegyelmességgel a bosszúállásnak napján. Nem gondol semmi váltsággal, nem nyugszik meg rajta, még ha nagy sok ajándékot adsz is néki."" (Péld.6:29-35)

2013. jan. 6. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

nagyon köszönöm a válaszokat!

katolikusnak lettem megkeresztelve, anno, még alsós általános iskolás koromban jártam hittanra, és voltam elsőáldozó is, de az idők során egyre kevésbé - bocsánatot kérek a vallásos emberektől a kifejezésért - érdekelni az egész, azóta alig párszor voltam templomban. nem tudom, miért érdekelt ennyire a dolog, talán emiatt a múlt miatt.. szóval elkövettem ezt, és nem csak akartam, hanem része is voltam a dolognak. csak kíváncsi voltam, hogy hívő szemmel ez mennyire súlyos bűn, egyáltalán bocsánatos-e.

egy ismerősöm vallásos, meséltem neki erről az esetemről, és ő mondta, hogy nincs rosszabb vagy kevésbé rosszabb bűn, és hogy Isten mindegyik bűnünket megbocsájtja, ha meggyónjuk és megbánjuk. ez akkor így igaz? ha elmennék gyónni, akkor "fel lennék mentve" a tettem alól?

2013. jan. 6. 19:46
 10/14 A kérdező kommentje:
és egyébként ez halálos vagy bocsánatos bűnnek számít a katolikus vallásban?
2013. jan. 6. 19:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!