Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent a Liberális szó?...

Mit jelent a Liberális szó? Olyan sok helyen hallottam már de fogalmam sincs mit jelent.

Figyelt kérdés
2013. ápr. 14. 21:33
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A liberalizmus, más néven szabadelvűség, gondolatok széles spektrumán alapuló eszmerendszer, amelyek közös vonása, hogy az egyén szabadságát jelölik meg mint legfontosabb politikai célt. Gyökerei a XVII.-XVIII. századra, a felvilágosodásba nyúlnak vissza. Olyan korábbi alapvető elveket tagadott meg, mint az uralkodók isteni felhatalmazása, az öröklött kiváltságok, államvallás és protekcionizmus.
2013. ápr. 14. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
96%
szabad elvű, modern felfogású
2013. ápr. 14. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
34%

Szabadságnak az eszméje.

Első nagy lépése a francia forradalom volt, majd később a 48-as forradalmak. Akkor még ugye a sajtószabadság, demokratikus alkotmány, szabad véleménynyilvánítás, gyülekezési szabadság, vallásszabadság, meg stb.-ért küzdött, amelyek mára (elvileg) már természetes nekünk...

Mai liberalizmus céljai már a vadkapitalizmus, homokosok házassága/gyerekek örökbefogadása, abosrtusz, antinacionalizmus, stb...

2013. ápr. 14. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
szabados
2013. ápr. 15. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Amit első írt, az az alapeszme, de itt nem lehet megállni. Ha nem folytatjuk, akkor nyílik lehetőség a félreértésre, visszaélésre.

Sokféle alapvető jog van. Ezekkel akkor keletkezik probléma, ha egyik a másikat korlátozza. Ilyenkor az eszmevilág dönti el, ki melyiket választja. A liberalizmus ezen alapvető jogok közül a szabadságot minden helyzetben a többi elé sorolja. Ha ezen a ponton megáll, lehetőséget teremt a visszaélésre, ekkor a liberalizmus káros. Ha azonban hozzáteszi, hogy a szabadság addig tart, amíg ez másokét nem érinti, akkor ellenkezőleg, hasznossá válik. Ez esetben ugyanis például már nem köphetek a másik fejére, pusztán mert a szabadságomat érvényesítem. Ekkor a másiknak joga keletkezik szankciókra, azaz az első szabadságának korlátozására. Más néven, a szabadság ekkor nem mindenek feletti, vannak esetek, amikor hátrébb szorul.


A liberalizmus lejáratása azzal kezdődött, hogy a mértéktelen haszonszerzés érdekében a szabadságot abszolutizálták (szabad verseny). Ezzel lehetővé vált a gazdaság természetes törvényeinek meghágása, ami a válságokat hozta magával, egyidejűleg pedig a liberalizmust a szitokszóval tette analóggá. De a legtöbben csak az utóbbival vannak tisztában, a kialakulása nem i érdekli őket. Ezáltal viszont soha nem fog visszakerülni a helyére.

2013. ápr. 15. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek:)
2013. ápr. 17. 23:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!