Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért vannak sok helyen...

Miért vannak sok helyen feltételei egy csecsemő megkeresztelésének?

Figyelt kérdés

Meg szeretnénk keresztelni a kisfiúnkat. Mindketten meg vagyunk keresztelve és a választott keresztszülők is. Azonban több helyen látom, hogy csak olyanok lehetnek kereszt szülők, akik a szülőkkel együtt katolikus házasságban élnek.

1, Nálunk a keresztanya a húgom lenne, aki 19 éves, még nem él házasságban, párja sincs, viszont ő a legközelebbi rokonom, így őt szeretném, ha a kisfiam keresztanyja lenne. Férfi rokonunk meg nincs (a felmenőkön kívül), így egy nagyon szoros közös barátunkat választottuk keresztapának.


A kérdésem: nem jár-e ki eredendően minden csecsemőnek az eredendő bűnöktől valómegtisztulás és az egyházba lépés joga, függetlenül attól, hogy a szülei vagy a kereszt szülei mondjuk házasságban élnek-e. Hozzá teszem, jövő nyáron lesz az esküvőnk, szóval mire emlékezni fog rá, a szülei házasok lesznek (mielőtt valaki az erkölcsi példamutatással jönne). Persze, mocskosak vagyunk, hogy házasságon kívül éltünk szexuális életet, de könyörgöm, ezen az alapon senki nem keresztelhetné meg a gyerekét!!! De ezen kívül Isten félő emberek vagyunk, templomba is jártunk, én elsőáldoztam, bérmálkoztam és tisztességes, becsületes életet élünk. Annyira bánt, hogy így meg lennénk bélyegezve.


Szerintem ez nagyon nem jogos hozzáállás. Minden ártatlan csecsemőt megillet a szent keresztségben való részesülés, függetlenül attól, hogy a szülei esetleg milyen életet élnek!!! Ti nem így gondoljátok?

Természetesen keresni fogok olyan plébániát, ahol ez nem feltétel, de elszomorít, hogy vannak olyan helyek (sőt, ahova eddig jártunk és ahol meg szeretnénk keresztelni), ahol kitételei vannak egy csecsemő megkeresztelésének!



2013. máj. 14. 08:55
1 2 3 4 5
 21/41 A kérdező kommentje:
Igen, meglehet keresztelni, ha a szülők nem házasok. A kishúgom is meg van keresztelve, pedig anyukám és az ő apja nem voltak házasok. Ezért is furcsáltam, hogy keresztszülőknél ez kikötés lenne.
2013. máj. 14. 19:29
 22/41 anonim ***** válasza:
A házasságon kívül született gyereket is megkeresztelték. Egy kolléganő lánya még a 70-es években született, az apa ismeretlen volt. A rokon pap keresztelte meg. Rendszeres templom járó lett, áldozott bérmálkozott. Ez paptól is függ. A kereszteletlen szülők gyermekének keresztelését elutasította a róm. kat. egyház. Egy másik kolléganőm állami gondozottként nőtt fel. Az ilyen gyerkeket az átkos alatt nemkeresztelték meg. Kisfiát a ref. egyház keresztelte meg, a szülők is elkezdtek járni a ref. templomba. Párjával csak élettársak voltak, ez is baj a katolikusoknál.
2013. máj. 14. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/41 anonim ***** válasza:
Eskuvitok utan ha jartok templomba megkeresztelik siman.
2013. máj. 14. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/41 anonim ***** válasza:
69%

Ahogy leírod, hogy miért nem volt esküvő, ha a papnak elmondod, azok után még inkább érthető a helyzet. (Egyébként nemrég kellett keresztelési anyakönyvekbe ásnom magam, és egyre több a megjegyzés rovatban ez: "szülők kapcsolatának formája: együttélés" - tehát megkeresztelik, a keresztszülő a lényeg!)


Azt mondod, az Egyház a külsőségekre ad? Az Egyház Te vagy meg én vagyok, meg mindenki. Az Egyház nem a papok, hanem a megkereszteltek közössége. Ebben benne vannak ők is és mi mind, akiket megkereszteltek ÉS odatartozónak valljuk magunkat. Arra ad az Egyház, amire Te meg én meg a szomszéd néni és a plébánosod, meg a pápa. Mi vagyunk az Egyház, tehát ha szidod, Magadat is beleérted. Vagy ha nem, akkor meg tényleg nincs értelme a keresztelésnek.

2013. máj. 14. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/41 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

Csak egyetlen kérdésre válaszolj!


Miért akarod, hogy a gyereked a katolikus egyházhoz tartozzon, ha te magad többszörösen megrendültél az egyházban, nem jársz a szertartásaira (az általad felsoroltak kifogások. Misére felváltva is járhatnátok, amíg a másik a babával van.

Vezélyeztetett terhsként az esküvődre elengedtek volna a kórházból - a két szertartás együtt nem több 2 óránál.


És nem, nem szentek az itt válaszolók sem, többek között én sem. És nem elítélünk, csak megfogalmazzuk, hogy mi lehet az oka annak, hogy nem keresztelik meg a babátokat.

Ha ezeken elgondolkozol, akkor rájössz, hogy vagy fontos neked, hogy a gyereked katolikus legyen, és akkro igyekszel megtenni mindent, hogy a katolikus egyház elvárásainak megfelelj, vagy nem fontos neked az egyházhoz tartozni, és akkor nem erőlteted a dolgot. A kettő együtt lehet, hogy menne, bizots lehet olyan katolikus papot is találni, aki így is megkeresztelné, de minek? Mi értelme lenne?


Annak a válaszolónak, aki azt írta, hogy szülő maga is megkeresztelheti a gyerekét üzenem, hogy nem. Csak akkor, ha a gyerek életveszélyben van, és ebben az esetben is a veszély elmúltával szükség van az egyházi keresztelőre. Különben a keresztelést a katolikus egyház nem fogadja el.

2013. máj. 15. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/41 anonim ***** válasza:

Nem értem ezt az egészet. Valószínűleg csak egy pap túlbuzgóságáról, vaskalaposságáról lehet szó.

Az én kislányomat Párizsban keresztelték meg úgy, hogy - akkor még - mi sem voltunk összeházasodva, sőt, külön kérésemre a gyermeket a saját nevemre írattam. (A keresztlevélen azonban mindkét szülő neve szerepel.)

Én a pesti Szt. István Bazilikában voltam megkeresztelve, férjem Tüniszban, mert akkor ott volt kiküldött az édesapja. Mindkettőnknek komplikált lett volna megkérni egy keresztlevél-másolatot. A keresztanya magyar, a keresztapa belga születésű. Az illető papot akkor láttuk először, amikor a keresztelési kérelmet beadtuk.

Megkérdezte, hogy keresztények vagyunk-e, és elfogadta, hogy a papírok beszerzése nehézségekbe ütközne. (Ráadásul kereszmemi elvált asszony, de eziránt nem is érdeklődött.)


A választott időpontban - három hónapos korában - a lányom annak rendje és módja szerint meg lett kerestelve, főleg kissé bigott, jövendőbeli anyósom kedvéért.

Szóval nem értem, mi a bibi? Ha az általatok választott pap nehézségeket támaszt, az egyházkerület vezetőjéhez kellene fordulnotok, mert tudtommal mimcs joga visszautasítani az egyházi áldást.

A törvénytelen gyermekeket is szó nélkül megkeresztelik. A szülő hibájából ugyanis nem veheti azegyház magára azt a felelősséget, hogy a gyermek esetleg a "elkárhozzon" miatta.

Szóval, nálunk megvan a papír, de ettől még nem lettünk sem hívőbbek, sem hitetlenebbek, mint azelőtt...

2013. máj. 15. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/41 anonim ***** válasza:
41%

"...egy pap túlbuzgóságáról, vaskalaposságáról lehet szó."

"Ha a pap nehézségeket támaszt..."

Belegondoltál, mit írsz, okostojás?Nem túlbuzgó, vagy vaskalapos, hanem betartja a szabályokat.És akinek nem tetszik, az nem is akar keresztény lenni, csak divatból, külsőségek miatt kereszteltet.Még mindig nem értik az emberek, hogy a miért vannak szabályai a keresztelésnek.

2013. máj. 15. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 A kérdező kommentje:

"Nem túlbuzgó, vagy vaskalapos, hanem betartja a szabályokat.És akinek nem tetszik, az nem is akar keresztény lenni, csak divatból, külsőségek miatt kereszteltet."


Szóval szerinted kereszténynek lenni annyit tesz, hogy a egyház által hozott papír alapú szabályokat betartsuk? Na pont erről beszéltem, hogy külsőségek. Igen, többszörösen megrendültem már az egyházban, de mégis mindig visszatértem, mert látom a jó oldalát is, és szeretném, ha a gyermekem ezekben részesülne. Látom az eredményét a gyerekkori hittanóráknak, az elsőáldozásra való felkészülésnek, a ministrálásnak, a Biblia ismeretének, a hagyományunkba való aktív részvételnek stb. Sokmindennek viszont nem. Az eksüvőről pedig nem arról van szó, hogy a kórházból mennyi időre engedtek volna ki. Képzeld, felpolcolt ágyban feküdtem, lábam az égnek, és csak wc-re, fürdeni mehettem ki hónapokon át. Képzeld, nem az volt a legnagyobb gondom akkor, hogy hogy menjek el az esküvőmre vagy templomba. Azért imádkoztam, hogy a babám ne legyen koraszülött, egészséges legyen és ne legyen semmi komplikáció. Nem azon gondolkoztam, hogy a gyerekemet majd "hagyják elkárhozni", mert a szülei nem házasodtak össze. Szerintem ez minősíthetetlen. És is úgy gondolom, hogy ezt nem tagadhatják meg senkitől. De igazatok van, lehet, hogy az egésznek semmi értelme így (mondjuk Édesapámban és családjában egy világ törne össze, ha az unokája nem lenne megkeresztelve több pap családtag után).

2013. máj. 15. 10:07
 29/41 A kérdező kommentje:
Amúgy meg megintcsak jellemző, hogy 26-os értelmes választ adott minden támad szándék nélkül, de 27-es keresztény vallásos testvérünk leokostojásozza...
2013. máj. 15. 10:09
 30/41 anonim ***** válasza:
44%

Na pontossan ezert kell betartani a biblia altal allitott szabalyokat pl hazassag elott semmi szex mert teherbe eshetsz es beteg lehetsz igy nem mehetsz ferjhez igy gyereked paraznasagban szuletik.Folytassam?

Tehat ha betartottad volna a bibliai szabalyokat amelyek szamodra kulsosegek akkor eloszor ferjhez tudtal volna menni es utana gyereket szulni.

A masik korhazban dolgozom es rendszeressen vannak eskuvok a korhazban is de ez mas tema.

A lenyeg a biblia es Isten nem veletlenul irja elo a szabalyokat torvenyeket szamunkra csak az a gond a sok okos ember azt hiszi ra nem vonatkozik a szabaly. Pedig egyszeru be kell tartani a 10 parancsolatot es el kell olvasni a bibliat abban minden benne van es nem ok nelkul.

Teged elszomorit az egyhaz szabaly betartasa engem pedig az hogy nem erted mirol szol a hit.

Tudod minden ember egyforma nincs kivetel a szabalyok mindenkire vonatkoznak mert a hit orok nem halad a divattal Isten szava volt van es lessz es idotlenek a szabalyai is.

2013. máj. 15. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!