Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mennyiben befolyásolja az...

Mennyiben befolyásolja az apakép és anyakép az Istenben való hitet, az Istennel való kapcsolatomat? Hogyan lehet közeledni Istenhez egy rossz szülő-gyermek kapcsolattal mögöttem?

Figyelt kérdés

Már felnőtt vagyok, 30+ éves.


Gyerekként sokat hallottam és láttam a szüleimet veszekedni. Anyu férjét (aki vér szerinti apám) sokszor láttam részegen, stb. Szinte megundorodtam tőle, és azt sem tudom, mikor mondtam neki utoljára azt, hogy: apa.


Jó, most leírtam azt a szót, de kimondani úgy, hogy neki mondjam, stb. egyszerűen nem bírom. Inkább meghalnék, mint hogy kimondjam. A viselkedése miatt meggyűlöltem és ez már állandósult. Felnőttként sem változott ez bennem, hiszen ő is ugyanaz maradt: kötekedős, mások előtt lekicsinylő, beszólogatós, és az alkoholt sem veti meg mai napig sem.


A veszekedések miatt az anyuval való kapcsolatom sem rózsás. Tudom, hogy neki köszönhetem azt, hogy felnevelt. De a veszekedések képeiben ő is ott van, és nekem ez éppen elég, hogy eltávolodjak tőlük és megzavarja az olyan kapcsolatot Istennel, mint amit a szülő-gyermek kapcsolathoz hasonlítanak általában.


Szóval ez a személyes hátterem e téren.


Ebből kifolyólag nem tudok Istenhez sem úgy közeledni, mint "Mennyei Atyához!", hiszen nekem az atyáról, apáról egy olyan képem van 30+ év tapasztalata alatt, amitől inkább menekülni kell és nem menedéket venni nála.


A hindú vallásban van olyan rész, amikor egy-egy személy Barátjaként tekint az Istenre, Barátként beszél vele, imádkozik hozzá, stb.


Továbbá, aki nagyon sokat segített nekem, az egy hölgy ismerős, és olyan, mintha a szülői szeretet egy részét tőle kaptam volna meg. Amikor náluk voltam, ő anyaként beszélt hozzám, vele tudtam megbeszélni azt, amit a szülőkkel kellene.


A hindúizmusban ugye nemcsak a baráti és apakép van, hanem az anyaképet is magában foglalja. Így egy Gondoskodó Anyaként jobban el tudom fogadni Istent, mint atyaként.


De úgy nem imádkozhatok hozzá, hogy "Drága jó Anyám!", vagy igen?

Az Isten név pedig olyan "személytelen".


Hogyan tudnám ezt rendezni magamban?


(Tudom, most sokan tanácsolnák azt, hogy alakítsak ki egy megfelelő kapcsolatot a szülőkkel, de egy alkoholistával, aki azt nézi, hogy mikor mibe köthet bele, és akinél figyelnem kell, hogy nehogy vmit, ami a keze ügyébe esik, hozzám ne vágjon - egy ilyen személlyel nem hinném, hogy egy hej de jó kapcsolatot ki lehet alakítani, ha gyerekként és eddigi felnőtt létem során sem sikerült. Mert ez nem egy emberen múlik.)


De szeretném, ha Istennel személyesebb lehetne a kapcsolatom, ha az Atya szó hallatán nem a rossz emlékeim törnének fel.


Vagy ha lehet, akkor Anyának szólítva volna számomra a legjobb.


30+/nő


2013. júl. 21. 12:00
 1/6 anonim ***** válasza:

Istennek nincs neme, mert nem szaporodik. Egyébként meg veheted kétneműnek is, ha úgy tetszik neked...


És sajnálom nagyon, hogy rossz kapcsolatod van a szüleiddel.

De azok alapján, amit írtál, nekem nem úgy tűnik, hogy nem te vagy ezért a hibás.


A kérdésedhez visszatérve. Nagyon egyénfüggő, hogy mi mennyire és milyen irányba befolyásol.

El kellene dönteni, hogy miért zavar téged az atya szó.

Eszedbe jutnak a kellemetlen emlékek vagy haragszol apádra?


Apukákkal teli van a világ. Gondolom nem akarod őket megbüntetni a tiéd miatt.

A legjobb, amit tehetnél szerintem, hogy megpróbálsz elvonatkoztatni. Ez úgy értem, hogy apádra ne úgy gondolj, hogy apa. Hanem úgy, mint egy ember. Te nem az apára haragszol, hanem arra, aki az apád bőrében van. Hiszen az apa szó csak egy fogalom. Bárki lehetne mögötte...Nem az apák rosszak, hanem annak az embernek kellene segítség, aki jelen esetben az apádnak mondható.


Még egy utolsó gondolat:

Tényleg tőled függ, hogyan dolgozod fel.

Hiszen akár úgyis állhatnál a témához, hogy neked az apád nem az a beteg ember, hanem Isten.


De ez magadban és a szüleiddel kell rendezned elsődlegesen. Persze mi itt vagyunk és szívesen segítünk, ha tudunk.

2013. júl. 21. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!


Néhány észrevételem van a válaszoddal kapcsolatban:


1) Ha Istennek nincs nem, akkor miért szólítja őt Jézus folyton Atyának? Miért a "Mi Atyánk" a megszólítása is az imában?


2)Nem értem, hogy lehetek én hibás abban, hogy valaki alkoholista, amióta én eszemet tudom? Ebből kifolyólag pedig az ő viselkedése miatt inkább a menekülés jut eszembe vele kapcsolatban, és nem egy szeretetteljes kapcsolat kialakítása.


Mostanra jutottam el, hogy valamiképpen függetlenítenem kellene magam érzelmileg is - valahogy nem összekapcsolni az apa, atya szavakat azzal a személlyel, aki 30+ éve névleg azt a szerepet tölti be az életemben, de viselkedése éppen az ellenkezője.

2013. júl. 21. 12:28
 3/6 anonim ***** válasza:

Én a saját terhelt múltam miatt Uramnak hívom Istent.


Viszont, és ezt szeretetből mondom neked, nagyon fontos, hogy tiszteld apád. Muszáj. Nekem is nehéz volt ezzel megküzdeni, de hiába az ő bűnük, nekünk akkor is szülőként kell rájuk nézni. Neked is ez lesz a legnehezebb.

2013. júl. 21. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen.


1) A héberben nincsen semeleges nem. A kérdésed, hogy később (a görög nyelvű Új Szövetségben) Jézus miért hívta Atyánknak Istent? És Jézus miért férfi?

Erre sok nősoviniszta ugrani szokott. Pedig a Bibliából számos helyen ki lehet olvasni, hogy a nő nem alsőbbrendű és tisztelni és szeretni kell őt. (inkább az akkori népek bántak a nőkkel durván). A kereszténység védi a nőket és anyákat a szabályaival és tanításaival. És elítéli a családon belüli erőszakot.


Lenne egy kérdésem.

Mi a különbség biológialig egy férfi és nő között? A nő szokta a gyereket a világra hozni, mint anya. Furcsán jött volna ki a történet, hogy ha Jézusnak két édes anyja van. Ha pedig Isten nő lenne, akkor feltételezhetnénk, hogy képes szülni. Amihez meg általában kell egy férfi is (tehát két Isten lenne, vagy ember lefeküdhet Istennel és Isten szülhet az embernek gyereket?). Jézusnak sem az volt a feladata, hogy családot alapítson és szüljön. De mondom, hogy Isten lélek és nem biológiai test. Férfi és női lélek, képmásai vagyunk, de szellemi értelemben.


2) Nem vagy hibás. Nem mondtam. Sajnos vannak emberek, akiken nem lehet segíteni.

A lényeg, hogy soha ne a bosszú, harag tápláljon. Megértem, hogy fáj és sajnálom:(


Esetleg megmondhatnád annak az embernek, hogy szokjon le az italról és kérjen segítséget orvostól. Fáj neked, hogy pocsék apaként viselkedik és tönkre tesz mindent...

Ha nem akar javulni, nem lehet vele beszélni, közveszélyes, akkor pedig tényleg ne okold magad, ha menekülsz tőle.

Vannak emberek, akiket jobb elkerülni.

Amit még nem szabad csinálni, hogy mindenkiben őt látni vagy rágódni. Inkább szembe kell nézni a dolgokkal, mint menekülni. Akkor is, ha fáj... Különben örökre menekülni fogsz és kísérteni fog...

2013. júl. 21. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szia!


Olvasd el a Viskót, ott Isten egy néger öregasszony képében jelenik meg :))

A problémád hasonló az enyémhez, azzal a kiegészítéssel, hogy az első Istenképünket valahol a szüleinkről formáljuk, ezért sokáig az én istenképem egy kegyetlen számon-kérő, büntető isten volt. Ebből kellett szabaduljak, annak a gondolatnak a segítségével, hogy létezik valaki, aki feltétel nélkül szeret, olyannak, amilyen vagyok, és ő az én Istenem.

2013. júl. 21. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Jézus azt mondja, hogy a Barátunk, s azt, hogy a Testvérünk. Ha hiszel abban, hogy Ő az Isten, akkor Rajta keresztül eljuthatsz az Atyához.


Egyébként Isten nem Atya és nem Fiú és nem Lélek, csak emberi aggyal nincs Rá jobb analógiánk. Ő felfoghatatlan.


Tekinthetsz Rá úgy is, mint Szerelmedre, hisz Jézus mondja Magáról, hogy Ő a Vőlegény, az Egyház pedig a menyasszony. Ha az Egyház részének érzed Magad, próbálhatsz Istenhez szerelem erősségű szeretettel közeledni.


És kérd Őt, hogy mutassa meg, hogyan találsz Rá, kérd, hogy gyógyítsa meg a lelked, a sebeid.


Nem fog rádkényszeríteni semmilyen érzést, ami elől menekülsz, hiszen irgalmas és nagyon szeret. Nem elűzni akar, hanem Magához ölelni, mint egy nyugtató, jó barát, vagy akár mint egy kedves, megbízható nagyszülő (hátha ilyened volt). Nem Neki kellenek a hasonlatok, hogy hogyan szeressük Őt, hanem nekünk kapaszkodók. Amibe nem tudsz megkapaszkodni, nem kell. Kapaszkodj másba, amibe tudsz.

2013. júl. 21. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!