Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A történelmi egyházaknál...

A történelmi egyházaknál (főként a katolikus és református érdekel) elismerik az egyéb kisegyházak keresztségét?

Figyelt kérdés

A szüleim református és római katolikus vallásúak.

Engem nem kereszteltek meg annak idején, hanem névadóm volt.


Gyerekkoromban nem neveltek vallásosan. Soha nem került elő ez a téma a családban.

Általános iskolában 2 évet jártam református hittanra, mert engem érdekelt.

Majd gimnazista koromban egy ismerősöm hívott el egy amerikai eredetű, felekezet nélküli keresztény gyülekezetbe. A neve Krisztus Gyülekezete.


A debreceninek van honlapja: [link]


Én más városban található gyülekezetükbe jártam.

Felnőttként itt merítkeztem be (teljes víz alá merüléssel, ahogy náluk szokás).

Pár évet jártam hozzájuk, de másképpen alakult az életem, így elmaradoztam, majd megszakadt a kapcsolatom ezzel a közösséggel.


Az utóbbi hónapokban elkezdtem tanulmányozni a katolikus katekizmust, elkezdtem olvasni szentek életéről. Nekem személyesebbenek tűnik, emberközelibbnek, persze nem vagyok fanatikus...


Szeretnék eljárni misére, de ahogy az eddigiekből kiderül, még soha nem voltam ilyenen.

Katolikus templomban csak úgy voltam, hogy nem volt éppen mise. Viszont az oltár lenyűgöz, áhítatot kelt bennem. Szeretném jobban megismerni ezt a hagyományt, mert úgy érzem az eddig olvasottak alapján, hogy ez az, ahol igazán meg tudnám élni a hitemet. De ehhez szeretném még jobban megismerni ezt.


Elvileg már ugye bemerítkeztem a kisegyházban, viszont, amikor ott kértem volna keresztlevelet erről, nem adtak. Azt mondták, nem szokásuk, mert ez nem világi dolog, ez Istenre és rám tartozik...stb.


Befogadna engem így a katolikus egyház, járhatnék így oda misére rendszeresen, vagy ott újra meg kell keresztelkednem?


Nagykorú vagyok, már nem gyerek.



Fontos:

Az most nem érdekel, hogy "ez hülyeség", "menekülés a valóságtól", "a katolikusok eltérnek a Bibliától", stb. Tehát nem lebeszélést és személyes véleményeket kérek, hanem a kérdésemre választ.


Köszönöm szépen a segítséget, ez fontos számomra.


2013. aug. 1. 20:11
 1/8 anonim ***** válasza:

Előrebocsájtom, hogy bár katolikus vagyok, de a kérdésre a pontos választ nem tudom.

Viszont szentmisére anélkül is elmehetsz, hogy meg lennél keresztelkedve. Én mindenképp megkérdezném egy atyától, hogy meg kell-e keresztelkedni. Valószínűnek tartom, hogy igen, főleg mivel azt írtad, hogy a kisegyház nem adott ki semmilyen dokumentumot, így nyoma sincs. De meg kéne kérdezni.

Ha nem akarod személyesen, akkor lehet neten keresztül névtelenül is kérdezni. Ezt találtam: [link]

Bár itt ez görögkatolikus, de ebben a kérdésben nem térnek el a rómaitól, csak más a liturgia, ami most lényegtelen.

2013. aug. 1. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ha az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében vagy megkeresztelve, akkor a bemerítkezésedet elismerik. Ha nem hisz az egyházad a Szentháromságban, akkor nem fogják elismerni.
2013. aug. 1. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Hisz a Szentháromságban és az alapján merítkeztem be.

De a római katolikus egyház kér(het) keresztlevelet?

Mi van, ha azt nem tudom felmutatni neki az említett okokból? Akkor hogyan tovább?


Köszönöm a válaszokat!

2013. aug. 1. 20:34
 4/8 anonim ***** válasza:
Szerintem azért kérhetnek valami igazolást a keresztségről, mert ilyen erővel bárki odamehet, hogy meg van keresztelve.. A többi szentség feltételéhez meg kell a keresztség.
2013. aug. 1. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Igen, elismerik, de jó lenne igazolni. Van valamilyen elérhetősége a gyülekezetnek? pl e.mail. Kérhetnél egy igazolást a keresztelőről, de ha nincs meg vagy nem lehet beszerezni, akkor elhiszik. (Nekem is elhitték volna, de végül nekem sikerült szereznem) Az egyház befogad, némi hittan oktatás után bérmálkozhatsz. Keress egy atyát, plébánost aki felkészít. Én Budapesten a Ferenciek templomába mentem először el, pont ezzel a kéréssel.
2013. aug. 2. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
Az legfontosabb, hogy a Szentháromság nevében kereszteltek-e, illetve ahogyan az előttem szólók mondják ezt igazolni (tanúkkal is lehet!). A plébános/püspök elbírálja, hogy elfogadható-e érvényesnek katolikus szempontból ez a keresztség. Ha kétséges, akkor feltételesen fognak megkeresztelni, ha érvényes, akkor gyakran még elvégzik az egyéb, járulékos szertartásokat (megkenés,stb.).
2013. aug. 3. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Gondolom, abból nem lehet probléma, ha azt mondom, hogy szeretném náluk felvenni a keresztséget. Így biztosítva van, hogy oda tartozok.

2013. aug. 3. 20:58
 8/8 anonim ***** válasza:
Persze, de hidd el, úgy fognak eljárni, hogy az a legjobb legyen :)
2013. aug. 3. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!