Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szerintetek mi kellene ahhoz,...

KZitus kérdése:

Szerintetek mi kellene ahhoz, hogy az emberek békében és szeretetben éljenek egymással, mindenütt a világon?

Figyelt kérdés

2013. dec. 3. 07:05
1 2 3 4
 11/35 A kérdező kommentje:

Kedves Második


Mindaz amit leírtál, a szeretet hiánya miatt történik.

2013. dec. 3. 17:10
 12/35 A kérdező kommentje:

Kedves # 9/11 ma 14:12 !


Nem tudok veled egyetérteni, és elmondom miért.


Ha én téged szeretlek mint felebarátomat, krisztusi szeretettel, akkor semmilyen módon nem akarlak szándékosan bántani tégedet. Úgy sem, hogy megloplak, becsaplak, elszeretem férjed, feleséget, átverlek.... és még sorolhatnám oldalakon át, mit nem tennék egyetlen felebarátom ellen sem.

Miért gondolog, hogy ehhez tökéltesnek kell lennem, esetleg "egyenemberekké", szűrke egyforma emberekké kellene válnunk?

Ha Isten tényleg ezt akarta volna, úgy teremtett volna meg minket embereket, hogy fekete-fehérben lássuk a világot (hátha még ízeket sem éreznénk!). Hiszen így is élhetnénk. De Isten azt akarta, és el is érte nálunk, hogy gyönyörködni tudjunk a színes világban, ez által is élvezni tudjuk az életet.


Úgy hogy a kérdésem meg mindig érvényes.

Figyeld me, mire képes a szeretet, a Biblia szerint:

2013. dec. 3. 17:25
 13/35 A kérdező kommentje:

bocsi, véletlenül megnyomtam...

1Korintusz 13:4-8 A szeretet hosszútűrő és kedves. A szeretet nem féltékeny, nem kérkedik, nem fuvalkodik fel, 5 nem viselkedik illetlenül, nem keresi a maga érdekeit, nem válik ingerültté. Nem tartja számon a sérelmet. 6 Nem örvendezik az igazságtalanságnak, hanem együtt örvendezik az igazsággal. Mindent elvisel, mindent elhisz, mindent remél, mindent kitartással tűr.

8 A szeretet soha nem vall kudarcot.

2013. dec. 3. 17:29
 14/35 anonim ***** válasza:
Na jó, de ha szeretet van, akkor nem lophatom el a szomszéd kertből a kereket, nem hányhatok oda viccből a barátom kajájába, focci meccs után nem késelhetem meg a másik embert és az iskolából nem rabolhatok kis gyerekeket sexelni. Milyen szürke világ...
2013. dec. 3. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 Grielean ***** válasza:

"Kedves Második


Mindaz amit leírtál, a szeretet hiánya miatt történik."

Nem feltétlen. Attól, hogy valakit szeretünk, mást még gyűlölhetünk.

Sőt, a szeretet minél erősebb, annál hevesebb reakciókat is képes kiváltani, mondjuk egy szeretett személy elvesztése esetén. Aminek következménye aztán sokminden lesz, csak béke és boldogság nem.

Én úgy látom, a szeretet, mint erősen pozitív érzés sem létezhet önmagában. Vagy legalábbis nem értelmezhető, ahogyan a jó és a rossz sem. Ha valaki nem ismeri a rosszat, akkor nem tudja értékelni a jót, és fordítva. Mert ha minden jó, akkor máris nincs mihez viszonyítani, tehát nincs mihez képest jónak lenni, ez az alapállapot. Se nem jó, se nem rossz.

Úgy gondolom, az érzelmekkel is hasonló a helyzet. Olyan, hogy valaki mindenkit szeret, pláne mindenkit egyformán, a valóságban nem létezik. Hisz a szeretet épp a pozitív megkülönböztetés érzése néhány személy iránt, a többiekkel szemben. Ha viszont nincs ez a megkülönböztetés, akkor a szeretet fogalma nem is értelmezhető.

2013. dec. 3. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 A kérdező kommentje:

Kedves Grielean


Abban az értelemben, ahogyan leírtad a szeretet fogalmát, tényleg nincsen semmi értelem.

Van olyan szeretet, amely csak rokonok között létezik. Például ahogyan a szülő szereti a gyermekeit, vagy gyermek a szüleit. Ilyen szeretetre nincsen szüksége más mebernek. Vagyis ne szeress engem úgy, ahogyan az anyukádat és apukádat. Ez a fajta szeretet csak családtagok között létezik.

Azután van egy másik fajta szeretet, a romantikus szeretet, ami férfi és nő között működik. Hát erre sincsen szüksége a felebarátodnak, ahogyan föntebb is írtam.

És ezután jön a felebaráti szeretet, amire már minden embertársamnak szüksége lenne, ha kimutatnám iránta. Jézus erre a szeretetre tanította a tanítványait, és arra buzdította őket, hogy ezt az agape ( legtöbbször a görög a·ga′pe szót fordítják „szeretet”-nek a Keresztény Görög Iratokban, vagyis az Újszövetségben) szeretetet fejlesszék ki magukban, és mutasák ki egymás iránt.


Ennek (agape) a kifejezésnek az értelmét magyarázva az Éleslátás az Írásokra nézve (Insight on the Scriptures) című lexikon a következőt mondja: Az a·ga′pe „nem érzelgősségre utal, mely csupán személyes kötődésen alapul, ahogy azt sokan gondolják, hanem erkölcsi érzék vagy társadalmi normák által vezérelt szeretet, melyet készakarva táplálunk valamilyen alapelv miatt, kötelességtudatból, vagy mert tudjuk, hogy így helyes. Akiben ilyen szeretet van, az őszintén a másik javát keresi, szem előtt tartva azt, hogy mi a helyes. Az a·ga′pe (szeretet) fölötte áll a személyes ellenségeskedésnek, és sohasem engedi, hogy a neheztelés miatt figyelmen kívül hagyjuk a helyes alapelveket, és rosszal viszonozzuk a rosszat.”


Az a·ga′pe mély érzéseket is takarhat. „Buzgó szeretettel [a·ga′pe] legyetek egymás iránt” — tanácsolta Péter apostol (1Péter 4:8). Leszögezhetjük tehát, hogy az a·ga′pe mind a szívet, mind pedig az elmét magában foglalja.

2013. dec. 3. 18:32
 17/35 Grielean ***** válasza:
Na de akkor ez az 'agape' konkrétan az önzetlenség, nem?
2013. dec. 3. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
Ne ismerjék a vagyon,vallás és háború fogalmát.
2013. dec. 4. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 A kérdező kommentje:

Kedves Grielean


'agape' konkrétan az önzetlenség, nem? - nem, azt "szeretet"-nek lehet fordítani, de ez a szeretet más, mint amit általában érzünk.


Péter nem akármilyen szeretetről beszélt, hanem a szeretet legnemesebb formájáról. Az 1Péter 4:8-ban az eredeti görög szövegben az a·ga′pe (’szeretet’) szó áll. Ez önzetlen szeretetre utal, melyet alapelvek vezérelnek.  "Az agape szeretetet parancsba lehet adni, mivel elsősorban nem érzés, hanem elhatározás eredménye, mely aztán tettekben nyilvánul meg."-olvastam egy könyvben.

Minthogy örökölt hajlamunk van az önzésre, emlékeztetni kell minket arra, hogy mutassunk szeretetet egymás iránt, méghozzá az isteni alapelvek szerint (1Mózes 8:21;"az ember szívének hajlama már ifjúságától fogva rossz..").


Ez persze nem azt jelenti, hogy pusztán kötelességtudatból szeretjük egymást. Az a·ga′pe szeretetből nem hiányzik a melegség és az érzés. Péter azt mondta, hogy „buzgón [szó szerint: »kitárulkozva«*] szeressétek egymást”


Persze igaz az, hogy ez a fajta szeretet az önzetlenséget is magában foglalja.

Például: elhagyod a péztárcádat, amelyben fontos iratokat is tartottál. Én megtalálom. Szerinted mi fog engem indítani arra, hogy visszaadjam neked a tárcádat, pénzel, iratokkal együtt? ( Istenfélelem, felebaráti szeretet, tiszta lelkiismeret, önzetlenség )- egyebek mellett, az itt felsorolt tolajdonságok, és okok együttvéve motíválnak arra, hogy adjam vissza a tulajdonodat.

2013. dec. 4. 09:02
 20/35 Grielean ***** válasza:

Én úgy vélem, pusztán önzetlenségből vissza lehet juttatni azt a pénztárcát, nem kell hozzá felebaráti szeretet, pláne nem Istenhit. Az azért elég nyilvánvaló, hogy ateisták is lehetnek önzetlenek, és a hívők sem mindig azok.

Viszont ezzel a résszel bajom van: "Az agape szeretetet parancsba lehet adni, mivel elsősorban nem érzés, hanem elhatározás eredménye"

Konkrétan, hogy amit ki lehet követelni egy embertől, az nem tiszta érzelem, legfeljebb valami imitációja annak. Ilyesmit pedig én nem igazán tartok méltónak a szeretet névre, pláne nem ezt a legnemesebb formának tartani... szerintem a legnemesebb az, ami magától jön, ennélfogva nem is lehet parancsba adni, vagy akaratlagosan "érezni".

2013. dec. 4. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!