Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért akarna egy görög katolik...

Miért akarna egy görög katolikus római katolkus lenni?

Figyelt kérdés
Tegnap tudtam meg, hogy a nagyapámat görög katolikusnak keresztelték és 12 éves korában átírták római katolikusnak.Családi titok volt. Halála után sok évvel kezembe kerültek az iratok. Gyerekként gyanús volt, de olyan választ kaptam, ami után nem kérdezősködtem tovább ... Nyilván nem akarták hogy érdekeljen. Így nem tudom már megkérdezni, hogy miért tették? Szóval akinek a családjában volt ilyen rítusváltoztatás, el tudná mondani, hogy milyen okból tehettek ilyesmit a 20. században ?

2013. dec. 31. 23:14
 1/8 anonim ***** válasza:

Szia! Lehet, hogy valamilyen személyes ellentét volt az akkori pappal? vagy mással? vagy ilyesmi. Mert egyéb ok nem lehetett. A két felekezet elfogadja egymást. A görög rítus nagyon szép, nagyon jó a ritmusa - csak olyan irányú vándorlást ismerek, hogy oda.. átmenni:)) De nem kell semmi papírozás, mert elfogadják egymást. A görög egyébként mind a nyugati mind a keleti egyházban szakadár volt eredetileg. Kárpátalján megtartó ereje volt,mint Erdélyben a ref.nak és a csángóknál a róm, kat.nak.

Krisztus születéséről szól az ének, áldott, boldog új évet neked.

http://www.youtube.com/watch?v=JG_9qs_ZPZE

2013. dec. 31. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Hol és mikor született a nagypapád? És hol keresztelték át? Melyik városban? :)

2014. jan. 1. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem kellett átkeresztelkedni neki. Lehet, hogy ahol élt, ott nem volt görögkatolikus templom, csak római.
2014. jan. 1. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

A nagyapám 1900-ban született és Makón éltek és 1912-ben írták át a vallását rómaira. A keresztlevélem valamilyen törvénycikkre hivatkoznak és mindez széljegyzetként került rá.

Amikor gyerekként velük voltam Makón nem voltam templomban, viszont voltak a szüleik (tehát az én dédszüleim) sírjánál a görög katolikus temetőben. Ha volt ilyen temető, akkor kellett lennie görög katolikus templomnak is.

2014. jan. 1. 12:14
 5/8 anonim ***** válasza:

Akkor nyomon vagyunk: A Makónak gyönyörű görög katolikus temploma van.. Nagypapa Kárpátaljai vagy román ősökkel rendelkezik??

*

"Stanislavich Miklós csanádi püspök 1743-ban ruszinokat telepített az úgynevezett Orosz fertályba, ami a mai Városközpont része. A letelepülés után négy évvel kértek engedélyt imaház építésére. A püspök kijelölte a területet, amelyen ma a templom áll, és azt az egyházközségnek ajándékozta. A telken fölépült egy zsindelytetejű, vályogfalú imaház. A helyi hagyomány szerint húsz görög katolikus vallású férfi a mezőhegyesi kincstárhoz szegődött el kaszálni két hétre, de munkájukért nem fogadtak el pénzt - viszont azt kérték, hogy Mária Terézia segítsen a gyülekezetnek téglafalú templomot építeni.[...]

Később a templomot használó ruszinok és románok között elmérgesedett a kapcsolat, a kiegyezés előtti időkben arra is volt példa, hogy öt hónapig liturgiát sem tartottak.

[link]


szerintem ez a viszály késztette a szülőket a közös templom használatának elutasítására, és az akkor még gyerek átigazolására :) (1)

2014. jan. 1. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Második válaszoló vagyok. Három linket adnék, melyek ha közvetlenül nem is, de közvetetten mégiscsak nyújtanak valamiféle választ.

[link]

[link]

[link]

2014. jan. 1. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
még annyi, hogyha le tudod írni, hogy milyen törvényre ( talán akár csak az évét, meg tudod adni, kiderülhet, hogy mi lehetett a pontos indok.
2014. jan. 1. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

A nagyapám se nem román, se nem ruszin, ahogy az ő szülei, se a nagyszülei nem voltak azok. (Többiért anyakönyvekben kellene nyomozni...mert bármi volt, egyértelmű ezek után hogy elhallgattták.) A családnevük is magyaros volt, identitásuk is magyar volt.

A születési anyakönyvi kivonaton a széljegyzetben a következő hivatkozás van: Főszolgabíró 1766/1912. H. sz.

2014. jan. 1. 14:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!