Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikus iskolában szólhatnak...

Katolikus iskolában szólhatnak ilyenek miatt? Szerintetek ez miatt sz*r ember lennék?

Figyelt kérdés

Kisgyerek koromtól fogva vallásos neveltetést kaptam, katolikus általános iskolába jártam, és onnan katolikus középsuliba is mentem. Nem anyámék döntése volt, ők rám bízták, hogy én mit akarok, én választottam, mert az idősebb haverjaim több mint fele idejárt. Sok embert ismerek, sok haverom van, szóval alapvetően szeretek odajárni, mert nagyon jó a hangulat a szünetekben, és az órákon is. Ennek ellenére nekem nem igazán számít a vallás, nem mondom azt, hogy kizárt, hogy létezne egy teremtő, nevezzük Istennek, de abban a katolikus Istenben nem hiszek. Ha pedig mégis van, akkor én abból az Istenből nem kérek, aki elítél azért, mert nem imádkozom, nem járok misére, annak ellenére, hogy próbálok rendes ember lenni, és segíteni másoknak. Amikor középiskolát kellett választani, akkor ezek a gondolatok még nem igazán fogalmazódtak meg bennem.


Az iskolai kötelező misékre többé-kevésbé be szoktam járni, a hittan órákra is, az imádságokat is általában mondom, és az evangéliumot is meghallgatom mindig csendben. Soha egy rossz szót nem szóltam a vallással kapcsolatban, egyébként is én mindenki hitét elfogadom, addig, amíg ők is elfogadják az enyémet.

Ennek ellenére 1-2 tanár egyfolytában cs*szeget. Olyanokért, hogy nem mondom elég átélve az imádságot (WTF?? most álljak ott ilyen álszent fejjel?), hogy nem dicsőítem a köszönésben elég hangosan Jézust, és nem elég lelkesen. Hogy soha nem megyek ki áldozni, és hogy misére se járok. Amúgy az iskola házirendjében ezek a dolgok nincsenek benne, és a tanári kar fele és csak annyira vallásos, mint én. 1-2 szer fordult elő, hogy el mondtam a véleményem 1.2 dologról, de nagyon udvariasan, általában akkor, amikor elvakultan szidták a más vallásúakat, vagy amikor Isten végtelen tökéletességéről elmélkedtek. Most már tudom, hogy nem kellett volna inkább megszólalnom.

Mi a fenét csináljak? Iszonyatosan zavar, hogy életcéljuknak tekintik az én megtérítésemet, azt mondják, hogy segítségre szorulok (mert el utasítom a vallást), és az egyik azt mondogatja, hogy imádkozik értem. Nem értem, hogy miért kell egyfolytában ilyenekkel b*szogatni, mert ezzel csak még inkább elveszik a kedvem a vallástól.


16/L

(Amúgy nincs semmi bajom a katolikus emberekkel, mert ismerek olyanokat, akik iszonyatosan rendes emberek, és a hitük az életükben is megjelenik, de nem úgy, hogy non-stop arról beszélnek.)



2014. márc. 29. 19:22
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
93%

Kicsit túlzásba viszik a nevelést, csak erről van szó.

Áldozásról meg annyit, hogy üzenem nekik, hogy csak az áldozhat, aki teljes közösségben van az Egyházzal, tehát nincs olyan bűne, ami ebből elszakítaná. Ha van, akkor meg kell gyónni, viszont ha gyónás nélkül áldozik, akkor szentségtörést követ el. Tehát az áldozás nem egy szép szokás, amit rá kell erőltetni mindenkire, hanem komoly szándék és mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy megy-e vagy sem.

2014. márc. 31. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

Utolsó az áldozásról már meséltem nekik, erre az volt a válasz, hogy menjek el gyónni. Mondtam nekik h jó :D

Persze a legtöbbször nem veszem fel, de azért néha elég zavaró már..

2014. márc. 31. 21:46
 13/20 anonim ***** válasza:
64%

Szia!


Szerintem komolyan fontold meg az iskolaváltást. Nincs értelme szenvedni, ha ez az ellentét állandó konfliktusokat szül.


Én így látatlanban is biztos vagyok benne, hogy jobb ember vagy a közvetlen környezeted legalább 80%-ánál. A legjobb emberek a (fiatalon)kiábrándult vallásosok. A sok szent ember vagy az első adódó alkalommal a cselekedeteivel 100%-ban ellentmond annak, amit állít, vagy próbál következetesen kitartani a hite mellett, de az se jobb: jó emberek jó szándékkal tudnak eszméletlenül kegyetlenek lenni.


Az, hogy az ateizmus kialakult Benned, szerintem egy jó dolog, viszont nem árt fejleszteni. Szerintem olvass utána Sam Harris, illetve Richard Dawkins könyveiben.

Ha jól tudsz angolul, ajánlom Hemant Mehta videóit. Bár az én ízlésemnek kicsit túl megengedő, szerintem nagyon jól magyarázza a dolgokat.


Ha van valami kérdésed, írj nyugodtan.

2014. ápr. 1. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
86%
Kedves 16 éves lány! Én egy katolikus isiben tanító tanárnő vagyok. Tökéletesen értem, amit írsz, és szomorúan olvastam, mert a környezeted olyan istenképet közvetít feléd, ami köszönő viszonyban sincs a katolikus hit Istenével. Isten nem ítél el meg büntet meg azokért a dolgokért, amiket leírtál, ne viccelj! :-) Az ima is és a szentmise is értünk van, mi szólhatunk Istenhez, elmondjuk, ami nyomaszt, vagy aminek örülünk, és próbálunk figyelni a válaszra, ami lehet csupán annyi is, hogy megnyugszunk, kicsit könnyebb lesz a teher, vagy valami vidámító dolog történik az életünkben. A szentáldozás is nekünk lehetőség, hogy magát Jézust fogadjuk be a szívünkbe - és az, hogy erre készen áll-e valaki, az a saját belső magánügye. Valószínűleg nálatok kapnék én is a fejemre, mert nem áldozom mindig, pl. mert rettenetesen mérges vagyok valakire. De olyan is van, hogy ide-oda csapongok, és mégis áldozom, azt imádkozva, hogy "Na, Uram, ez vagyok most, vihar dúl bennem, nem tudok figyelni, Neked ajánlom mindezt, fogadj be szeretetedbe." Úgy sajnálom, hogy ilyen élményeid vannak! De azt se felejtsd el, hogy ennek az "ellenoldal" nagyon is örül...és azonnal lecsapnának Rád (sőt, le is csapnak, ahogy itt a kommenteket olvasom...). Én azt mondom, keress olyan plébániai közösséget, ahol hiteles emberek vannak. Az iskoládbélieknek meg üzenem, hogy jobb az ima szívvel, szavak nélkül, mint szavakkal - szív nélkül. Fel a fejjel!
2014. ápr. 4. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%
Bevallom, irigykedek rád kicsit, hogy téged csak ilyenek miatt szólnak meg a tanárok. Én katolikus gimibe jártam. Nem járhattam máshová, anyámék nagyon vallásosak, nem engedtek választani. Nos, először nyáron a dögmelegben egy spagettipántos felsőért már ment az osztályfőnöki figyelmeztetés, hogy erkölcstelenül öltözködöm. Aztán 17 évesen először lett barátom, és megvárt az iskola kapujában, és az iskola ELŐTT (nem az épületben, hanem pár méterre a bejárattól), adott egy üdvözlő puszit, max 1-2 másodperceset. Meglátott egy tanár, és akkora balhé volt, mintha meggyilkoltam volna egy egész falut. Felküldtek az igazgatóhoz, és elkezdett nekem a pasas szentbeszédet tartani, hogy ilyen magatartást nem tűr el, meg milyen példát mutatok a kicsiknek (10-11 évesek voltak a legkisebb diákok), és szól a szüleimnek, ha még egyszer ilyen előfordul. Aztán egyszer voltam esküvőn hétvégén halvány rózsaszín+fehér francia manikűrrel, aztán hétfőre elfelejtettem lemosni. Szünetben a folyosón meglátta egy tanár, aki nem is tanított soha, és rám szólt, hogy mondjam meg a nevem és az osztályom, és másnap be fog jönni ellenőrizni, hogy lemostam-e a körömlakkot. És másnap tényleg bejött. Amúgy nekem az a legfurább ebben az egészben, hogy anyáék ezeken csak röhögtek, egyáltalán nem vették komolyan, de amikor megkértem őket, hogy hadd válthassak iskolát, nem engedték. Máig se értem, hogy miért volt jó oda járatni engem. A nagy katolikusság kb. annyi volt abban az iskolában, hogy évente 2 iskolamise (évnyitó+évzáró), heti 2 hittan, amit bármilyen másik iskolában is lehetett volna választhatóként tanulni, és minden tanteremben lógott a falon egy kereszt.
2014. máj. 31. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
100%

Kb ezzel értek egyet.

"Ne érezd magad sz.r embernek.Akik így viselkednek veled,azoknak saját magukkal van problémájuk,szerencsétlen emberek."


Nagyvárosiként, nem vallásosként nekem furcsa, hogy a 2010es évek európájában ilyeneket kell olvasnom. A házirendbe a legtöbb dolgot amiröl írsz, nem lehet beletenni, mert ezek akkora túlkapás lenne, hogy jogilag támadhatóvá tenné az iskolát. De "a papír türelmes". Vallás és véleményszabadság van, de néha küzdeni kell érte, és föleg nöként ez nem könnyü. Mindenesetre próbáld a szabad, toleráns gondolkodásod megörizni az iskolán túl is, mert ezzel járulsz hozzá egy élhetöbb társadalom építéséhez, mint a mai. (Aktuális ellenpélda: Kerényi Imre)

Én orbitális jogtalanságnak (erkölcsi értelemben is) érzem, ha a leírt dolgok miatt komolyan megdorgálnak. Elvben ha ezért sérelem ér, perelhetnéd öket, de ez azért nem a magyar valóság...

Ha ilyen az iskola atmoszférája, nehéz mit csinálni, de ha, ahogy leírod, hogy a tanári kar fele ebben az értelemben 'normális', és ha még a direktor sem elvakult, akkor érdemes megvédeni magad, persze a megfelelö módon, udvariasan. És mégegyszer: eszedbe ne jusson megbánni, hogy kifejezted a véleményed, ez alapvetö ember jogod, 16 évesen is, pláne ha vallási kérdésekröl van szó!


Esetleg küldd el öket egy szegény szláv-keleteurópai gödögkeleti faluba 2 hónapos "nyaralásra" ahol ök a kisebbség, hadd tanuljanak némi toleranciát :-p

2014. máj. 31. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim válasza:

ne foglalkozz ezekkel, remélhetőleg nem fognak kegyetlenül szívatni

én is ilyen suliba járok, alapból hallgatag vagyok. kezdeteben meg se fordult a fejembe, hogy kinyilvánítsam a véleményem meg akkor még amúgy sem alakult ki ez a mostani kép a fejembe a vallásról. kb 5 éve érzem úgy, hogy hiába, hogy a szüleim vallásosan neveltek kisgyermek korom óta és hiába, hogy ilyen szellemiségű iskolába írattak, semmi haszna. sőt, egyre tovább sodródom a vallástól, lassan már teljesen elvesztem a hitem.

nekem kötelező misére menni, hála az ájtatos szüleimnek -.- akik amúgy rohadtul nem élnek és viselkednek úgy, ahogy kéne ha már ilyen bigott vallásosak

már csak emiatt is utálom ez egészet, és mostanában annyi szarság történt velem és derültek ki régről dolgok, hogy egyszerűen nem hiszem el, ha kisgyermek korom óta járok misére meg minden, hiszem az Istent, akkor hogy engedhette, hogy egy fiatal lánnyal ennyi szarság történjen??!?! nem vagyok rossz ember egyáltalán nem, de nem tartom most már fontosnak a szentmisét

suliba meg tudom, hogy nem szabad szólni ezzel kapcsolatban, mert én attól félek hogy pl érettségin megszívatnak...

2014. aug. 16. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim válasza:
Hát azoknak az embereknek kellene elgondolkodni magukon akik piszkálnak amúgy isten nem várja el h áhítatosan imádkozz és misére járj ez a kettő dolog csak a saját magadat szolgálhatja isten csak a belső hitet szeretet és jóságot várja el a mise\imádkotás a modernkori vallásban nem a leglényegesebb ;)
2015. febr. 11. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim válasza:

Ennyire azért nem szigorúak 😉

Én fél éve járok ilyen suliba, nem voltam megkeresztelve meg semmi, templomba se jártam és meg is lepődtünk mert itt általános suliba is volt felvételi, és csak az átlagosan nézték (tehát ha egyesre állok mindenből nyilván nem vesznek föl)

Fél év alatt a tanárok még FÖL SE VETETTÉK hogy meg legyek keresztelte🤣😀

2020. jan. 20. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Két dolog közül választhatsz:

1. Eljátszod a leghívőbb katolikust, úgy viselkedsz mintha vallásos lennél.

2. Átmész egy állami iskolába ahol nem csesztetnek de vallás óra ott is van és kell ott is köszönni meg keresztet vetni.

2021. júl. 15. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!