Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért hiszi azt néhány katolik...

Miért hiszi azt néhány katolikus, hogy csak az ő felekezetük keresztény?

Figyelt kérdés

Egyáltalán nem vagyok katolikusellenes, sőt. Szeretem őket és testvéreimnek tartom, mint mindenki mást, aki a bizalmát Krisztus áldozata miatt veti Istenbe. Nem egy katolikus barátom van, és olyan katolikus ismerősöm is, akiről tudom, hogy közelebb van Istenhez, mint én, és bőven van mit tanulnom tőle.


Annak ellenére, hogy az ilyen barátaim teológiájával nem értek egyet mindenben, keresztényeknek tartom őket, akiket Krisztus szeret. Semmivel sem tartom magamat különbnek náluk.


Ami viszont bosszant: néhány katolikus úgy tesz, mintha az egész kereszténység csak őbelőlük állna.


Nem gyűlöletet akarok szítani, csak megkérdezni, hogy miért van ez?


2008. júl. 30. 12:10
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
95%
Ez máshol is előfordul, nem csak velük. Sokan szeretik azt képzelni, hogy ők a világ közepe. A keresztény vallás csak erősíti ezt.
2008. júl. 30. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Hát, bárhol fordul elő, elég baj. Én nem tudok arról, hogy Jézus bárkiben azt erősítené, hogy az illető a világ közepe. Bármilyen valóban ezt erősítő teológia meg szerintem alapból hamis.
2008. júl. 30. 12:44
 3/17 anonim ***** válasza:
25%

Papíron több mint 1 milliárd katolikus létezik. Én nem vagyok katolikus sem katolikus párti, sőt ilyen értelemben más párti sem.

De szerintem, nem kéne nevesíteni így az egyházakat, mert ez sok más helyen is van.


Igazából inkább arra kellene figyelni, amit az első századi keresztények hittek, tettek, és ahogy éltek! Ők nem voltak része a világnak.


Az a nagyon szomorú, hogy amit ők hittek, és ahogy ők éltek, ma nagyrészt destruktívnak számít!


A Biblia alapján én nem hinném, hogy a mai egyházak nagy része jogosult lenne a 'Jézus követője' címre!

2008. júl. 30. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
86%

Szerintem nem hiszi ezt egyetlen katolikus sem.


Leginkább arról van szó, hogy a keresztények nagy többsége katolikus, ezért a katolikusokat érintő kérdések egyben a kereszténységet érintő kérdések is, még ha nem is érintenek minden egyes keresztényt (protestáns testvéreinket) személy szerint.


Ha már szóba hoztad leírom, hogy személy szerint hogyan viszonyulok más keresztényekhez. Minden keresztényt egyaránt testvéremnek tekintek, de az egyházakat már nem tekintem egyenrangúnak. Ennek az az oka, hogy az egyetemes (=katolikus) egyházat alapította egyedül Jézus, a többi egyházat emberek alapították, mégpedig teológiai viták miatt, mert nem volt bennük elég hit, alázat és kitartás, hogy végigvezessék a vitát ha "igazuk volt", illetve nem voltak képesek belátni, ha "tévedtek". Ezért a többi egyház alapítását bűnnek tartom, de a más egyházhoz tartozó keresztényeket nem tartom ezért felelősnek, ezért egyenrangú keresztényekként bánok velük.


A teológiai viták nagy részének pedig semmi értelme, mert gyakran mindkét fél teljesen ugyanazt mondja, csak máshogy megfogalmazva, pl.: nem különbözik az, hogy "csak hit által" üdvözülsz, vagy "jó cselekedetekben megnyilvánuló hited" által, mert nincs tiszta hit, amelyik ne szomjazna jótettekre; stb.


Ha már szóba hoztad, akkor hogyan magyarázzátok azokat a Bibliai részeket, ahol Jézus megalapozza az egyházát, (annak hierarchiájával együtt)?

2008. júl. 30. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
25%

Azért ezzel a teológiai látásoddal sok vallástörténész vitatkozna.

Sőt mondanám a tények makacs dolgok!


Az apostoli utódlással kapcsolatban nem csak vélemény, hanem érvek is le vannak írva a 'vallás' Péter volt-e az első pápa kérdésében.


Ott szerintem kiderül, hogy Jézus alapította-e a katolikus egyházat.

De még segítség lehet a melyik a legnagyobb szekta topic is.

2008. júl. 30. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
88%

Én is feltehetek itt egy kérdést?


Miért hiszi néhány gyülekezetes, hogy az ő felekezetük a keresztény?

Ugyanis én is ismerek normális gyülekezeteseket, de

bosszant, hogy néhány gyülekezetes úgy tesz, mintha az igaz kereszténység őbelőlük állna.

Ugyanis nekem meg ilyen irányú tapasztalataim vannak.

Remélem, így már érthető, hogy mit akarok sugallni.


NEM SZERVEZETI, HANEM EGYÉNI GŐGRŐL VAN SZÓ!!!

2008. júl. 31. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
43%

Mert minden keresztény kisarkítva, de azt tanulja, hogy


Isten, Isten , Über Alles


és ettől ők is Über Allesnak érzik magukat:-)

2008. júl. 31. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
94%

A feltett kérdés nem igazán szerencsésen van megfogalmazva, ez tény!


Ez katolikusokat megcélzó, sértő, még akkor is, ha az alkommentben finomít a kérdező.


Nem vagyok Római Katolikus, de azt tudom, hogy ha a felekezetek párbeszédet akarnak folytatni egymással, akkor ott az ilyen kérdéseknek nem sok értelme van.


Csak a bibliára tudok utalni, ha ez (és teológiai, szervezeti, viselkedési kérdésekben, különbségekben, csakis ez) alapján érvelnénk, nem fegyverrel, ami már sok évszázados "népszokás", sokkal többre jutnánk egymással.


Nem volna szabad személyeskedni, sokkal fontosabb kérdések vannak, amikről lehetne kultúrált, és intelligens módon beszélgetni.


Sok helyen leírtam már: az első századi keresztények jó néhány olyan dologban hittek, sok olyan dolgot tettek, ami manapság már egynesen destruktívnak számít - akkor miről beszélünk!


Szerintem mindenkinek először el kellene gondólkodni a valódi keresztény tanításokon


Enélkül viszont lehet egymást sértegetni, de milyen alapon?

2008. júl. 31. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Hát lehet, hogy tényleg nem volt szerencsés feltenni a kérdést.


Én nem akartam senkit megsérteni, a katolikusokat sem. Ha elolvastátok a kérdést, nem azt írtam, hogy "Miért hiszik azt a katolikusok...", hanem azt, hogy "Miért hiszi azt NÉHÁNY katolikus", a különbség lényeges.


Ezen csak az sértődik meg, aki direkt megakar.


A katolikusokat tisztelem és becsülöm, az ég világon semmi bajom velük. A bajom azzal van, amikor valaki közülük a "katolikus" és a "keresztény" szót egymás szinonímájaként használja, mert ez azt sugallja, mintha csak és kizárólag ők lennének azok, ami szerintem nem igaz.


De ha valakit mégis megbántottam, katolikus testvéreim, őszintén bocsánatot kérek.

2008. júl. 31. 13:01
 10/17 A kérdező kommentje:

"az egyetemes (=katolikus) egyházat alapította egyedül Jézus"


Én is úgy gondolom, hogy egyetlen, egyetemes (katholikosz) Egyháza van Krisztusnak,

erről az ekklésziáról (=kihívottak közössége) azonban úgy gondolkodom, hogy


-ez az egyház nem azonos egyik földi egyház látható szervezetével, sem a róm.kat-tal, sem mással, hanem mindazoknak a közössége, akiket Urunk a vérével megváltott és Szentlelke által újjászült


-ez az egyház időben: az első pünkösdtől az Úr visszajöveteléig


-térben: az egész lakott világon minden nép között található


-és Krisztussal fog élni az örökkévalóságban mindörökké, mint az ő tulajdonai


-és mivel egészen pontosan csak az Úr ismeri az övéit, és tudja, hogy kik azok akik valóban hozzá tartoznak, (tehát nem képmutatásból/hatalomvágyból, egyéb ok miatt tartoznak valamelyik felekezethez) --> ezért ez az Egyház hitem szerint LÁTHATATLAN és a földi látható egyháznak csak egy részhalmaza


- és ennek megfelelően minden felekezetből tartoznak hozzá emberek


- én ezt értelmezem ekklészia katholikosz alatt, és nem kizárólag egy felekezetet (beleértve a sajátomat sem)


Mert Krisztus üdvözít és a Biblia azt mondja, hogy az övén kívül nincsen más név, ami által üdvösségünk lenne, még ha az egy felekezet neve is

2008. júl. 31. 13:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!