Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Naponta hányszor és hány...

Naponta hányszor és hány órakor imádkoznak az Arabok?

Figyelt kérdés
Hány órakor kell Muzulmánoknak imátkozni kelet felé fordulva?

2014. aug. 25. 20:27
 1/4 anonim válasza:
5X10 perc kb
2014. aug. 26. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Jack Wilshere ***** válasza:
100%
Csak annyi kiegészítést tennék, hogy arab nem feltétlenül jelent muszlimot. A legnagyobb muszlim közösség ázsiában él (Indonézia, Pakisztán, India, Banglades). Ha valaki arab még lehet keresztény, ateista stb.
2014. aug. 26. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Mindig a KABA fele fordulva ımadkoznak.

Bemasolok neked egy ırast ez valaszol a kerdesedre:


A napi imák részletezése

fajr1. A hajnali ima (fadzsr)


Ez az ima két részből (rakából) áll. A Próféta (béke legyen vele) hagyománya szerint ehhez a kötelező imához tartozik még két raká ajánlott (Szunna), ami megelőzi.


2

fadzsr (2)

––––

A kötelességen felüli és a kötelező ima ugyanúgy végzendő, ahogyan korábban leírtuk:


1. A muszlim tisztelettel, hódolattal, alázatosan, arccal a Kába felé fordulva egyenesen áll, azzal a belső elhatározással, hogy elvégzi az imát. „Úgy imádkozz, mintha búcsúznál, és mintha látnád Allahot, mert ha te nem is látod Őt, Ő lát téged!” (al-Muhlas, at-Tabarani) Mindkét kezét felemeli a fül vagy a váll magasságáig, mondván: Allahu akbar! [Allah a Leghatalmasabb!]



2. A jobb kezét a balra helyezve, mellkasán összeteszi kezeit és olvassa az imanyitó fohászt: „Aúdu billáhi min assaitáni irradzsími min hamzihi va nafkhihi va nafthih”, majd elmondja a Korán megnyitó szúráját, a Fátihát, és még egy rövid szúrát a Koránból.



3. Egy kis hallgatás után ismét felemeli a kezeit a fül vagy a váll magasságáig és Allahu Akbar-t mond, majd meghajol. Közben ezt mondja: Szubhana rabbiel-azim (háromszor). [Dicsőség a hatalmas Uramnak]

4. Majd felegyenesedve felemeli a kezeit a fül vagy a váll magasságáig mondván: Szemia-llahu limen hamidah. [Allah hallja azokat, akik magasztalják Őt.] Rabbana va laka-lhamd. [Urunk, Tiéd a dicsőség.]



5. Ezután Allahu akbar-t mond és a földre borul, közben azt mondja: „Szubhana rabbija-l-ala (háromszor). [Dicsőség a magasságos Uramnak.]



6. Felemelkedik ülő helyzetbe, mondván: Allahu akbar! Rövid ideig ül, miközben a következő mondatot mondja: Rabbi igfir li, igfir li! [Uram, bocsáss meg nekem, bocsáss meg nekem!]



7. Kis szünetet tart, majd ismét Allahu Akbar-t mond és újra a földre borul, ugyanazt a mondatot ismételve, mint az előző leborulásban. Ezzel az első rakát befejezte.


Ez egy raká, egy teljes egysége az imának.



8. Allahu akbar-t mondván feláll a második rakához. Elkezdi a második rakát a Megnyitó szúrával, az Al-Fátihával és egy másik Korán részlettel, és megismétli mindazt, amit az első rakában csinált.



9. Befejezvén a második rakát, hasonló helyzetbe kell ülni, mint a két leborulás között és elmondani a Tasahudot végig.



10. Végezetül jobbra fordítjuk a fejünket, úgy, hogy lássuk a vállunkat és azt mondjuk: Asszalamu alejkum wa rahmatu-llah! [Allah békéje és kegyelme legyen veletek!] Majd balra fordítjuk a fejünket úgy, hogy lássuk a bal vállunkat és megismételjük az előbbi mondatot.

Ezzel az ima véget ért.



A hajnali ima (fadzsr) hangosan végzendő, ami azt jelenti, hogy hangosan kell olvasni a Fátihát és a másik Korán részletet, míg a Szunna halk.

A hajnali ima előtti ajánlatos két rakát a Próféta (béke legyen vele) akkor is betartotta, amikor utazó volt – t. i. az utazónak nem kell a Szunnát imádkoznia –, és azt mondta róla: „A fadzsr két rakája jobb, mint az evilág és ami benne van.” E két rakában ajánlatos olvasni a Fátiha után a 109. szúrát az első rakában, és a 112. szúrát a második rakában. „Egyszer a Próféta (béke legyen vele) hallott egy férfit, amint a 109. szúrát olvasta az első rakában. Erről azt mondta: – Ez egy szolga, aki hitt az Urában! Majd hallotta a 112. szúrát a második rakában, és azt mondta: Ez egy szolga, aki megismerte az Urát!” (at-Tahávi)



2. A déli ima (dohor)

Ez négy részből (rakából) áll. A Próféta (béke legyen vele) hagyománya szerint ezt az imát még négy raká ajánlott (Szunna) ima megelőzi és további két raká követi.


2 – 4

dohor (4)

2 – 4

1. Az első két raká ugyanúgy végzendő, mint a reggeli imában, de ez csendes ima. „A Próféta (béke legyen vele) az első két rakában a Fátihát szokta olvasni, majd az első rakában egy hosszabb szúrát, mint a másodikban.” (al-Buhári, Muszlim)

2. Befejezvén a második rakát, hasonló helyzetben kell ülni, mint a két leborulás között, és elmondani a Tasahud első részét, majd felállni, mondván: Allahu akbar!

3. Tovább végezzük az imádkozást olvasással, meghajlással és leborulással, de most már minden rakában csak a Fátihát kell elmondani, és nem kell utána más Korán-részletet recitálni.

4. Az utolsó raká után ülve maradunk és elmondjuk a Tasahudot végig. Úgy ülünk, mint ahogy a második raká után leírtuk, ám a jobb lábszár alá tesszük a bal lábfejet.

5. Ezután jobbra, majd balra fordítjuk a fejünket és a köszönést elmondjuk.

A dohor ima előtt végezhetünk két raká Szunnát (ugyanúgy végezzük, mint a hajnali imát, csak halkan); illetve 2x2 raká Szunnát (ugyanúgy végezzük, mint a hajnali imát, csak halkan). Ugyanezek vonatkoznak a dohor ima után végezhető Szunna imára is.



3. A délutáni ima (aszr)

Négy részből (rakából) áll. A Próféta (béke legyen vele) hagyománya szerint ezt az imát még négy raká ajánlott (Szunna) megelőzi.


2 – 4

aszr (4)

––––



Ugyanúgy végzendő, mint a déli ima, csendben, halkan.

Az aszr ima után nem lehet Szunnát imádkozni. Az ima előtti Szunna halk és ugyanúgy végzendő, mint a déli ima előtti Szunna (azaz 2 vagy 2x2 raká halkan).



4. A naplementi ima (magrib)

Ez három részből (rakából) áll. A Próféta (béke legyen vele) hagyománya szerint ezt az imát még két raká ajánlott (Szunna) megelőzi és további két raká követi.


2

magrib (3)

2



Az első két rakát hangosan végezzük, a harmadikat csendben. Ugyanúgy végezhető, mint a déli vagy a délutáni ima, abban tér el csupán, hogy nincs negyedik raká, és az utolsó ülés itt – a Fátiha recitálása, a meghajlás, a leborulások után –, a harmadik raká befejeztével van, ami a köszönésekkel végződik. „Mohamed Próféta (béke legyen vele) a naplementi imában rövid szúrákat szokott olvasni a Koránból” (al-Buhári, Muszlim), de néha nagyon hosszút is olvasott.

A két Szunna ugyanúgy végezhető, mint a reggeli ima, de halkan. „A naplementi ima utáni Szunnában a 112. (Az őszinte hit) és a 109. (A hitetlenek című) szúrákat szokta olvasni a Próféta (béke legyen vele).” (Ahmed)



5. Az esti ima (isa)

Négy részből (rakából) áll. A Próféta (béke legyen vele) hagyománya szerint ezt az imát még két raká ajánlott (Szunna) megelőzi és további két raká követi, plusz a vitr (lásd később).


2

isa (4)

2 + vitr



Az első két része (rakája) az isa imának hangosan mondandó, a többi csendes, egyébként úgy végzendő, mint a déli, illetve a délutáni ima. A két Szunna pedig úgy, mint a reggeli ima, de halkan. Mohamed Próféta (béke legyen vele) általában rövidebb szúrákat olvasott az esti imában. Erről szól a következő hagyomány is: „Imádkozott Moad Ibn Gabal a muszlimokkal, és nagyon hosszú szúrákat olvasott. Ezért egy medinai férfi otthagyta őket, s egyedül imádkozott. Moad ezek után azt mondta rá, hogy képmutató. Amikor a férfi ezt megtudta, elment a Prófétához (béke legyen vele) és elmondta neki ezt a történetet. Ekkor azt mondta a Próféta (béke legyen vele) Moadnak: Megkísértő akarsz lenni, Moád? Ha az emberek imavezetője (Imám) vagy, ne olvass hosszú szúrákat, mert a mögötted imádkozók között vannak öregek, betegek és van, akinek dolga van.” (al-Buhári, Muszlim)



Asz-Szunan al-rátibáh (a hangsúlyos imák): azaz olyan imák, amelyeket a Próféta (béke legyen vele) mindig megtett, és csak akkor, amikor elutazott – a fadzsr Szunnája és vitr kivételével – hagyta el őket. Ezek 12 rakából állnak, a Próféta (béke legyen vele) azt mondta: „Ha egy muszlim szolga Allahért napi tizenkét szorgalmi rakát imádkozik az előírton kívül, Allah házat épít neki a Paradicsomban.” (Muszlim) Ezek a következők:


Előtte

A kötelező ima

Utána

2

fadzsr (2

––––

4

dohor (4)

2

––––

aszr (4)

––––

––––

magrib (3)

2

––––

isa (4)

2



Asz-Szunan ghajr al-Muákkádah (a nem hangsúlyos ajánlatos imák): Vannak olyan más ajánlatos imák, amelyeket dicséretes megtenni, bár nincsenek hangsúlyozva:


– Két vagy négy raká aszr előtt: Mohamed Próféta (béke legyen vele) azt mondta: „Allah kegyelmezzen az olyan embernek, aki négyet (rakát) imádkozott aszr előtt.” (Ahmed, Abu Dávúd, at-Tirmidi)


– Két raká magrib előtt: Mohamed Próféta (béke legyen vele) azt mondta: „Imádkozzatok a magrib előtt, imádkozzatok a magrib előtt” harmadszorra azt mondta: „az, aki akar” – nem akarva, hogy az emberek Szunnának (ajánlatos imának) vegyék ezt. (al-Buhári)



– Két raká isa előtt: Mohamed Próféta (béke legyen vele) azt mondta: „Minden két imárahívás között (azán és ikáma között) van egy ima, minden két imárahívás között van egy ima, azután azt mondta harmadjára: annak, aki akarja.” (al-Buhári, Muszlim) Így minden előírt ima előtt szorgalmi imát lehet végezni.


Ajánlatos egy kis szünetet tartani az ajánlott (Szunna) és a kötelező (Fard) ima között.

2014. okt. 19. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.
2014. okt. 19. 20:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!