Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Vannak veletlenek? Vagy az...

Vannak veletlenek? Vagy az alabbi sztori megiscsak a Gondviseles muve?

Figyelt kérdés

27 eves no vagyok. Volt egy baratom a kozeli varosbol, akivel szakitas utan is tartottam a kapcsolatot, neha talalkozgattunk. Megismerkedtem egy masik ferfival is, ugyanabbol a varosbol. Valami dolgom akadt abban a varosban, rovid egyeztetes utan dolgom vegeztevel meglatogattam az uj pasit, azzal a gondolattal, hogy majd az utolso busszal hazamegyek. Hazaindulaskor az otlet nem tetszett neki, szerette volna, ha nala alszom, de en ragaszkodtam az eredeti tervemhez. Az illeto csak az ajtoig kisert ki, fel sem ajanlotta, hogy elvisz a buszmegalloba (ami eleg rosszul esett, bar nem kertem meg). Mivel amugy is nehezen tajekozodok, mas varosba voltam, sotet volt, eltevedtem. Bepanikoltam, hogy lekesem a buszt, mar majdnem sirni kezdtem, amikor a regi baratom telefonal... Autoba volt, epp mellettem ment el, meglatott, hogy ketsegbeesetten sietek valahova, aztan elvitt a megalloba es megvarta velem a buszt. Mindvegig halalkodtam, hogy mi lett volna velem, ha nem talal meg, o meg nyugtatott, hogy ugyan, nincs gond, nincs mit megkoszonnom.

Lehet ez veletlen?


2015. júl. 6. 16:36
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
Véletlen volt.De azért cuki.:)
2015. júl. 6. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 Mojjo ***** válasza:
Nem mi nem tudjuk megjósolni. Bizonyos dolgokat _bizonyítottan_ nem lehet megjósolni. Mondtam két példát. Nem a mi tudásunk korlátja ez, hanem így működik a világ. És erről már egy jó ideje tudunk, bár tényleg beletellett pár évtizedbe, amíg ezt sikerült akár csak a tudományos társadalomnak megemésztenie :) Ez van...
2015. júl. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 Mojjo ***** válasza:
Az okság amúgy nem jelent feltétlen 100%-os determinálhatóságot. Egyrészt... másrészt azt is tudjuk, hogy az okság, amit mi emberi aggyal természetesnek tartunk, bizonyos tartományban egyszerűen nem működik, nem létezik. Érdekes dolog ez a világ :) Érdemes megismerni :)
2015. júl. 6. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 Ozmium42 ***** válasza:

Én azért óvatosan fogalmaznék. Ez a kvantumfizika nagyon szép eredményeket ért el eddig, de azért nem árt észben tartani azt is, hogy összeegyeztethetetlen az általános relativitás elmélettel, ami szintén igaznak tűnik a maga nemében. Valamelyiket felül kell írni előbb vagy utóbb, ha teljesen univerzális leírást akarunk kapni a világra. Ezt érdemes lenne kivárni, mielőtt ilyen biztos meggyőződéssel rátámaszkodsz az egyikre. Lehet, hogy egy teljesen új harmadik modell lesz a befutó, ami nem a kvantumfizika valószínűségi eloszlásaival operál.


Másrészt: fogadjuk el, hogy létezik valódi véletlen a kvantumfizika szintjén. Mi következik ebből? Egyrészt, eltűnnek a kvantumfurcsaságok a makromolekuláris szinten. Másrészt?

2015. júl. 6. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Ozmium42 ***** válasza:
Amúgy ne csinálj már úgy, mintha tőled tudnám meg, hogy létezik kvantumfizika.
2015. júl. 6. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:
Gyerekek, nem kerdeztem ilyesmit... :)
2015. júl. 6. 18:12
 17/23 anonim ***** válasza:

"nem kerdeztem ilyesmit..."

Pedig itt a lényeg. Úgy néz ki, hogy más véletlen nem létezik, csak a kvantumhatás. Az sem véletlen, hogy a barátod arra ment - bár nem fogta egy felsőbb hatalom a kezét.

2015. júl. 6. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 Mojjo ***** válasza:

Én nem csinálok sehogy, te tettél úgy, mintha nem tudnál a létezéséről... De tudod mit, tegyük fel, hogy a kvantumfizika eredményeiben nem vagyunk biztosak (de azok vagyunk amúgy, de most tegyünk úgy, mintha nem lennénk). Mit jelent az? Hogy még akár az is lehetséges lenne, hogy a világ determinisztikus. Lehetséges... te viszont határozottan állítod, hogy úgy tűnik, hogy az. Pedig jelenlegi ismereteink ennek ellentmondanak. Akkor mire támaszkodva mondod azt mégis?


Egyébként a kvantumfizika és a relativitáselmélet a maga által vizsgált jelenségkört _tökéletesen_ írja le. Az, hogy nem sikerült ak ettőt egyeztetni, nem azt jelenti, hogy az egyik, vagy másik nem igaz. Hasonló dolog ez, mint amikor az egyszeri ember azt hiszi, hogy a newtoni fizika nem igaz, mert jött Einstein. Közben erről szó sincs, a Newtoni fizika a jelenségek igen tág körét tökéletesen leírja, bizonyos jelenségeket pedig nem képes. Ettől még amit eddig jól leírt, most is jól leírja. A nagy egyesített elmélettel is ez (lesz) a helyzet: nem felülírni fogja a kvantumfizikát és a relativitáselméletet, hanem kiegészíteni, jelenségek olyan halmazára, amihez egyelőre kevés az egyik, vagy a másik önmagában. Teljesen félreinterpretálod a kettő viszonyát...

2015. júl. 7. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Az einsteini relativisztikus fizika visszaadja a newtoni fizika eredményeit is, a különbség annyira minimális, hogy méltán lehet azt mondani, hogy a newtoni fizika teljesen jól használható nem túl nagy tömegek és sebességek esetén. Na most mindez azért érdekes, mert a newtoni és az einsteini fizika is determinisztikus, kvantumjelenségek abban a mérettartományban, ahol ezek érvényesek, nincsenek. És éppen ez lenne a mi szintünk, amit érzékszervileg is tapasztalunk. Ebben most is látszik a determináltság.


A kvantumfizikánál van az a helyzet, hogy az elvont matematikai tartalomhoz nehéz fizikai valóságot rendelni, és amiről jelenleg beszélünk, az is egy eléggé erőltetett magyarázat. Pont azért erőltetett, mert nem megszokott dolog, hogy részecskék szét vannak kenődve a térben, több helyen vannak egyszerre, és valószínűségi eloszlások írják le a helyzetüket, amik bizonyos hatásokra összeomlanak. Ezek paradox magyarázatok. A matematika része persze hibátlan, csak megfogalmazni ennek a fizikai valóságát, az meg egy másik dolog. Nem nagyon vannak fogalmaink ezekre a jelenségekre, illetve nincs eszközünk rá, hogy olyan megnyugtató, kézzelfogható méréseket végezzünk, mint a newtoni fizikában. Az a személyes, laikus véleményem, hogy a kvantumfizikánál kilóg a lóláb, és vállalom, ha ezért hülyének nézel.


Mindenesetre arra nem válaszoltál, hogy a kvantumfizika véletlenszerűségéből minek kellene következnie. Ugye a determináltság ott is jelen van, csak nem az elemi események, hanem az átlagok szintjén (lásd: felezési idő). Newtoni magaslatokban ezek ugyanolyan jól determináltak, mint a gáztörvények. Illetve az eredeti kérdés szempontjából az a kérdés, hol jönne be is itt valamiféle gondviselés, azaz tudatos szándék a véletlen részecskeszintű eseményeken keresztül, amiknek az átlaga úgysem változik, az elemi esemény pedig gyakorlatilag nem befolyásol semmit (hacsak nem komoly érdemi szerepe volt a találkozásban annak, hogy elektronok pillanatnyi helye hol volt, hol nem volt az atommag körül, vagy hogy atomok számossága milyen sorrendben bomlott el)

2015. júl. 7. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
71%
Vannak véletlenek, de van jó szerencse is ami a gondviselés műve. Nem szabad összemosni a kettőt. A véletlenek egyformán érik a gonoszokat és a jókat, míg a jó szerencse Isten parancsainak megőrzéséből ered, ami mögött láthatalan támogatás van.
2015. júl. 7. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!