Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Isten által jóváhagyott és...

Isten által jóváhagyott és elfogadott emberáldozat (Bírák 11,29–40)?

Figyelt kérdés

Hogyan értelmezhető Jafte lányának esete az Ószövetségben?


"Jeftén pedig lőn az Úrnak lelke, és [...] felvonult az Ammon fiai ellen. És fogadást tőn Jefte az Úrnak, és monda: Ha mindenestől kezembe adod az Ammon fiait, akkor valami kijövénd az én házamnak ajtaján előmbe, mikor békével visszatérek az Ammon fiaitól, legyen az Úré, és megáldozom azt egészen égőáldozatul. És kivonult Jefte az Ammon fiai ellen, hogy hadakozzék velök, és kezébe adá néki azokat az Úr. Mikor pedig méne Jefte Mispába az ő házához: ímé az ő leánya jött ki eleibe. [...] És mikor meglátta őt, megszaggatá ruháit, és monda: Óh leányom, de megszomorítottál és megháborítottál engem! Mert én fogadást tettem az Úrnak, és nem vonhatom vissza. Az pedig monda néki: Atyám, ha fogadást tettél az Úrnak, úgy cselekedjél velem, amint fogadtad, miután az Úr megadta az ellenségiden: az Ammon fiain való bosszút. [...] És betöltötte az ő felőle való fogadást, amelyet tett." (Bírák 11, 29–40)


Úgy tűnik, hogy Isten elfogadta ezt az áldozatot! Szó sincs itt átvitt értelmezés lehetőségéről! Jafte szó szerint megégette a lányát az Istentől kapott győzelemért cserébe. Isten közbeléphetett volna, mint tette azt Ábrahám esetében, mégsem olvashatunk erről!



2015. aug. 14. 09:14
1 2 3 4
 11/33 A kérdező kommentje:

Héberül sajnos nem tudok. A magyar fordítás kissé félreérthető, az angol talán jobb. Íme:


"And it came to pass at the end of two months, that she returned unto her father, who did with her according to his vow which he had vowed: and she knew no man." (Bírák/Judges 11:39 - King James-féle fordítás)


Szeretném kiemelni, hogy az angolban világosan az apa esküjéről van szó: "his vow"!!!

2015. aug. 14. 10:11
 12/33 Pietrosol ***** válasza:
0%

Kérdező!


Ha elfogadsz egy jótanácsot, hagyd a horrort!


Olvasgass valami lélekemelőt!

2015. aug. 14. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 A kérdező kommentje:
Nemrég elhatároztam, hogy elolvasom a teljes Bibliát, elejétől a végéig. Az Ószövetség egyes részei tényleg "horror" olvasmányok. Rengeteg vér, Isteni parancsra történő mészárlások, népírtások (!) stb. Nehéz mindezt összeegyeztetni az Újszövetségben található Isten-képpel.
2015. aug. 14. 10:36
 14/33 anonim ***** válasza:
37%

Mondom, hogy kettőig nem látsz a gyűlölettől. Istenre haragszol, hogy képtelen vagy az értelmezésre?

Mutasd már meg nekem, hogy hol írja azt, hogy emberáldozatot mutatott be, ahol megölte a lányát?

Meg magyarázd már el nekem, hogy csóri lány akkor annyira hülye volt, hogy az élete helyett a szüzességét siratta? Téged tényleg ennyire meg tud vezetni a sátán? Gondolom ez jellemző az egész életedre, hogy vakon követed, majd ha bajba kerülsz, akkor köpködöd Istent, mintha ő tehetne arról, hogy rossz oldalon állsz.

Na csá, te tulok.

2015. aug. 14. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 A kérdező kommentje:

14. válaszoló! Te vagy a Tulok! Úgy látom te vagy az, aki nem képes értelmezni egy szöveget, pedig még a sokkal pontosabb, angol fordítást is bemásoltam neked! Csak azt vagy képes meglátni, amit meg akarsz?


A lány azért síratta a szűzességét, mert az élete nem teljesedhetett be, nem mehetett férjhez, nem szülhetett gyereket, mivel meg kellett halnia, amit elfogadott. A szüzesség ebben a szövegkörnyezetben a lány fiatal korára utal.


Apropó, bennem nincs gyűlölet, nem tudod, hogy miért gondolod ezt!

2015. aug. 14. 10:53
 16/33 A kérdező kommentje:
*nem tudom, hogy miért gondolod ezt*
2015. aug. 14. 11:00
 17/33 anonim ***** válasza:
100%

Meg sem fordult a fejében Jeftének hogy szó szerint feláldozza a lányát, mert tudta hogy Isten előtt utálatos a szó szerinti emberáldozat, mely a kánaániták egyik gonosz szokása volt (3Mózes 18:21; 5Mózes 12:31).

A Szentírás elismerően szól Jeftéről a hite és az Isten szándékában betöltött szerepe miatt (1Sámuel 12:11; Héberek 11:32–34). Ennek fényében az emberáldozat, magyarán gyilkosság szóba sem jöhetett.

Nyilvánvalóan úgy értette a fogadalmát, hogy aki elébe jön, azt odaszenteli, hogy kizárólagos szolgálatot végezzen Istennek. Jefte lánya együttműködött istenfélő apjával a fogadalma teljesítésében, ezért „Izrael lányai évről évre elmentek, hogy dicsérjék a gileádita Jefte lányát” (Bírák 11:40).Vagyis nem ölték meg.

2015. aug. 14. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:
93%

akkor valami kijövénd az én házamnak ajtaján előmbe, mikor békével visszatérek az Ammon fiaitól, legyen az Úré, és megáldozom azt egészen égőáldozatul.


Hm. A Kőmíves Kelemenné balladát ismered?

[link]


Bizony, -ahogy Pietro említette- ez a bűnbakképzés mechanizmusáról szól vala.

Ez az egyik legfontosabb,amiért a Logosz testté lett és közöttünk lakozott. Azóta nem legitim a bűnbakképzés.


(az áldozati vallást ezzel meghaladta a lemondás alapú vallás, amint az keleten az áldozati alapú hindu és a lemondás alapú buddhista vallás között is megtörtént )


Krisztus maga az oltár, az áldozat és a megváltás is egyben. A feladat azóta Krisztus követése. És Kérdező, igen, olvass fényteli, lélekemelőt írásokat, ahogy Pitero írta, például az Evangéliumokat.


Haladóknak, Pietronak pedig ajánlom a végre magyarul is megjelent zseniális könyvet: René Girard, A bűnbak c. könyvét. Nem könnyű, viszont nehéz:D. De érdemes, nagyon sok mindenre fényt derít. [link]


-aa-

2015. aug. 14. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 A kérdező kommentje:

17. válaszoló! "odaszenteli, hogy kizárólagos szolgálatot végezzen"??? A "teljesen égőáldozat" az ószövetségben egy terminus technicus, amit nem lehet így vagy úgy értelmezni. Pontosan le is írják, lépésről lépésre, hogy hogyan kell végrehajtani (idéztem már)!


A szövegünkben kizárólag egyetlen egy fogadalomról olvashatunk, az apáéról, melyet a csata előtt tett. Továbbá a lány is erre a fogadalomra utal: "Atyám, ha fogadást tettél az Úrnak, úgy cselekedjél velem, amint fogadtad, miután az Úr megadta az ellenségiden, az Ammon fiain való bosszút." Az angol fordítás pedig világosan mutatja, hogy az apa fogadalma végre lett hajtva (idéztem már fentebb)!

2015. aug. 14. 11:38
 20/33 A kérdező kommentje:

Találtam egy igen érdekes és részletes elemzést a témára vonatkozóan:


[link]

2015. aug. 14. 11:59
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!