Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Isten által jóváhagyott és...

Isten által jóváhagyott és elfogadott emberáldozat (Bírák 11,29–40)?

Figyelt kérdés

Hogyan értelmezhető Jafte lányának esete az Ószövetségben?


"Jeftén pedig lőn az Úrnak lelke, és [...] felvonult az Ammon fiai ellen. És fogadást tőn Jefte az Úrnak, és monda: Ha mindenestől kezembe adod az Ammon fiait, akkor valami kijövénd az én házamnak ajtaján előmbe, mikor békével visszatérek az Ammon fiaitól, legyen az Úré, és megáldozom azt egészen égőáldozatul. És kivonult Jefte az Ammon fiai ellen, hogy hadakozzék velök, és kezébe adá néki azokat az Úr. Mikor pedig méne Jefte Mispába az ő házához: ímé az ő leánya jött ki eleibe. [...] És mikor meglátta őt, megszaggatá ruháit, és monda: Óh leányom, de megszomorítottál és megháborítottál engem! Mert én fogadást tettem az Úrnak, és nem vonhatom vissza. Az pedig monda néki: Atyám, ha fogadást tettél az Úrnak, úgy cselekedjél velem, amint fogadtad, miután az Úr megadta az ellenségiden: az Ammon fiain való bosszút. [...] És betöltötte az ő felőle való fogadást, amelyet tett." (Bírák 11, 29–40)


Úgy tűnik, hogy Isten elfogadta ezt az áldozatot! Szó sincs itt átvitt értelmezés lehetőségéről! Jafte szó szerint megégette a lányát az Istentől kapott győzelemért cserébe. Isten közbeléphetett volna, mint tette azt Ábrahám esetében, mégsem olvashatunk erről!



2015. aug. 14. 09:14
1 2 3 4
 31/33 anonim ***** válasza:
Ha az Ószövetség istenének kedves illatú az állataldozat...akkor az minden, csak nem Isten. Isten nem vár el senkitől olyan áldozatot, ami bárkinek is szenvedést okoz.
2015. nov. 1. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/33 anonim ***** válasza:
“ Mert szeretetet kívánok én és nem áldozatot…” (Hós 6,6)
2015. nov. 1. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/33 anonim ***** válasza:

Isten,a zsidókat választotta ki,hogy a világnak bemutasság a SZERETETET,ami az Ő lénye lényege,de ők ezt a kiválasztottságot nem töltötték be,sőt szembe mentek azzal.

Isten jellemét eltorzították,és belé vetítették saját gonosz jellemüket.Ennek természetes következménye lett többek közt,hogy amikor Isten Fia megjelent köztük,és életével(tetteivel,szavaival)bemutatta Istent,ök megölették,mivel semmiben nem hasonlított az általuk teremtett istenkéhez.

Az igaz istenkép eltorzításának egy példája,amikor Jefte a csata előtt emberáldozatot ajánlott fel magaformálta zsarnok istenkéjének.

Ide sorolhatjuk,a kánaáni honfoglalás genocídiumát is,melyet többé-kevésbé el is követtek.

2016. aug. 3. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!