Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mennyit és hogyan szoktatok...

Mennyit és hogyan szoktatok böjtölni? A hús elhagyásán felül még mi tartozik nektek hozzá a böjthöz?

Figyelt kérdés
Az is érdekelne, hogy a ti egyházatokban mik a böjti szabályok, és ti ettől mennyire tértek el. Előre is köszi a válaszokat!

2015. aug. 16. 13:09
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:

Katolikus vagyok.

Böjt: pénteken és nagyböjtben, és a húsról mondok le. Szoktam gondolkozni, hogy még valami másról is lemondok, de nem szokott összejönni. A szigorú böjtöt nem tudom megtartani, mert ha éhezem, akkor rosszkedvű vagyok; ilyenkor többet imádkozom.

De vannak szigorúbb böjti hagyományok is a katolikus egyházban.

[link]

Az ortodox hagyomány szigorúbb.

[link]

Protestánsoknál nem szokás a böjt.

2015. aug. 16. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:

Katolikus vagyok. Nagyböjtben minden pénteken hústól való tartózkodás van, illetve hamvazószerdán és nagypénteken szigorú böjt: ekkor még ezen túl csak háromszor szabad enni és egyszer jóllakni. (a böjt persze gyerekekre, idősekre, betegekre nem vonatkozik)

Ezen túl fontosak az imádságok és a jócselekedetek. A húson kívül egyébként én még az édességekről szoktam lemondani, illetve nagyböjtben nem iszom alkoholt és nem megyek el szórakozni.

2015. aug. 16. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
32%
Szerinted az böjt ha nem eszel húst? Ez alapján akkor minden vegetáriánus böjtöl. Meg mi az hogy csak háromszor eszel és még jol is laksz? Ez legfeljebb a böjt kigunyolása. Az igazi böjt ha reggeltől estig nem iszol és nem eszel semmit.Tartózkodsz minden élvezeti cikktől és szenvedélytől.
2015. aug. 16. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 Tamás321 ***** válasza:
"A niniveiek pedig hivének Istenben, és bőjtöt hirdetének, és nagyjaiktól fogva kicsinyeikig zsákba öltözének. És eljuta a beszéd Ninive királyához, és felkele királyi székéből, és leveté magáról az ő királyi ruháját, és zsákba borítkozék, és üle a porba. És kiáltának és szólának Ninivében, a királynak és főembereinek akaratából, mondván: Emberek és barmok, ökrök és juhok: semmit meg ne kóstoljanak, ne legeljenek és vizet se igyanak! Hanem öltözzenek zsákba az emberek és barmok, és kiáltsanak az Istenhez erősen, és térjen meg kiki az ő gonosz útáról és az erőszakosságból, a mely az ő kezökben van! Ki tudja? talán visszatér és megengesztelődik az Isten és elfordul haragjának búsulásától, és nem veszünk el! És látá Isten az ő cselekedeteiket, hogy megtértek az ő gonosz útjokról: és megbáná az Isten azt a gonoszt, a melyről mondá, hogy végrehajtja rajtok, és nem hajtá végre."
2015. aug. 16. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


Kérdésem Tamás321-hez:


Te valóban így böjtölsz vagy csak ide copyztad?

2015. aug. 16. 16:11
 6/30 Tamás321 ***** válasza:
Szerintem a böjt az, amikor az ember megalázza magát. De hogyan alázza meg magát? Úgy, hogy a testét sanyargatja meg. Amit bemásoltam, példa mindenki számára az egész világon. Mert az egész világ jelenleg az Isten hatalma ellen lázad, holott minden jót megkap Istentől. Akik pedig nyomorúságban vannak, azoknak köszönhetik, aki elveszik maguknak javaikat ebben az életben, mégis gyalázkodnak. Igaz, a kérdés arra vonatkozott, hogy hogyan böjtölünk, de én példát mutattam rá inkább a Bibliából, ha nem baj.
2015. aug. 16. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:

"Szerinted az böjt ha nem eszel húst? Ez alapján akkor minden vegetáriánus böjtöl. Meg mi az hogy csak háromszor eszel és még jol is laksz? Ez legfeljebb a böjt kigunyolása."


Ha ezt nekem címezted, akkor köszönöm a megalázó, lenéző stílust. Ha elolvastad volna figyelmesen, akkor láthattad volna, hogy a böjtölés nem csak a hústól való tartózkodásból áll, hanem lehet bármi. Sőt, nem is kell, hogy étel legyen. Van, aki az internetről mond le, van, aki autó helyett a tömegközlekedést választja, stb. S mint írtam, a böjt szól az imáról és a jócselekedetről is.

Nekünk Jézus azt tanította, hogy az Isten a rejtekben is lát, és nem az a fontos, hogy mit mutatunk a külvilág felé, hanem az, hogy a felajánlásunk szívből legyen. Pl. van egy dohányos, aki gyakran cigizik, de böjtben elhatározza, hogy fele annyit fog szívni, mint szokott. Külső szemmel lehet, hogy nem tűnik nagy dolognak, de neki, aki benne van, ez nagy lemondás és Isten örömmel fog rá tekinteni.

Miért kell elítélni a másikat?

2015. aug. 16. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 A kérdező kommentje:

Tamás 321:


Persze hogy nem baj, de engem most a konkrétumok jobban érdekelnének. Már csak a személyes példa végett is. Szóval Te hogyan böjtölsz, már ha nem titok?

2015. aug. 16. 16:52
 9/30 Roland G. ***** válasza:

Én személy szerint napközben virrasztok,éjjel böjtölök! (Csak vicceltem)


Én az Ézsaiás 58 alapján böjtölök,de az Újszövetségben,Jézus megengedi a fej megkenését olajjal,vagyis illatszerek használatát,és szemben az ó-val kifejezetten arra tanít,hogy ezt ha lehet ne vegye rajtad észre senki.A fej megkenése olajjal,az örömöt is jelenti,tehát jókedvűnek kell lenni közben.A cél a test megfeszítése,és annak a kifejezése,hogy nemcsak kenyérrel él az ember,hanem Istennek minden Igéjével.Ézsaiás 58-ban megtalálhatod a böjt feltételeit,hogy Isten előtt kedves legyen és az áldásokat is,melyek követik a böjtöt.

Az Újszövetség nem írja,hogy mikor,mennyit böjtöljünk,de a szív jelez ha szükség van rá!


-Roland

2015. aug. 16. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 Tamás321 ***** válasza:
Ne haragudj rám érte, de nem szeretném leírni.
2015. aug. 16. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!