Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikus vagy ortodox egyház...

Katolikus vagy ortodox egyház áll közelebb a protestantizmushoz?

Figyelt kérdés
Tudom hogy mindkettő eléggé más, de ha választani kell.
2016. jan. 25. 19:37
 1/6 Clark Kent.. ***** válasza:
76%

Egyik sem.


Ők egymáshoz igen közel állnak, de a protestantizmustól nagyon távol. Sem a liurgiában, sem a szentírás-használatban, sem pedig az eredetet illetően nincs közük a protestantizmushoz.

2016. jan. 25. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

"A protestantizmus mint gyűjtőnév alatt a keresztény egyházak azon egyik fő ágát szokták érteni, amely a reformáció következtében a 16. században a római katolikus egyháztól különvált."


Minden 1517-ben Kezdődött Lutherrel a reformátoroknak a Katolikus egyház megújítása volt a célja , a protestanizmus távol áll az Ortodoxiától !

2016. jan. 25. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Tudom, de ha választani kell.

Tehát tegyük fel, hogy egy protestáns olyan helyen lakna, ahol van egy katolikus meg egy ortodox templom, akkor melyikbe menne?

2016. jan. 25. 20:15
 4/6 Clark Kent.. ***** válasza:
68%

Nos, akkor talán az Ortodox Egyházat választaná. Mert bár ott is megvan Máriának a tisztelete, de ha jól tudom - javítsatok ki, ha tévedek - ott nincs olyan nagy Mária kultusz, mint a katolikusoknál.


De ezt egy protestánstól kéne megkérdezned.

2016. jan. 25. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

én a közelmúltban, pont hogy tudjak felekezetet választani a kereszténységen belül, alaposan beleástam magam a témába, éveket töltöttem el azzal hogy szinte minden szabadidőmben olvassak, és nem értek egyet a korábbi válaszolókkal! Az ortodoxia és a katolicizmusn em áll közel egymáshoz, persze lehet párhuzamokat vonni, de azt a katolicizmus és a protestantizmus között is lehet, hisz hogy is ne lehetne, mindezek keresztény felekezetek, nem külön vallások


persze vannak ökumenikus hangok mind a két oldalon akik szeretnék azt hinni, hogy nincsenek igazán jelentős különbségek, ezért ezek tisztázásával, és az apró szokásokban való eltérésekre való nyitottsággal újraegyesíthető a két felekezet


a nagyon polkorrekt válasz az lenne, hogy egy egyenlőszárú héromszöget kell elképzelni aminek a csúcsaiben a 3 irányzatot találjuk


a valóságot ennél én sokkal árnyaltabbnak látom, egyrészt mert az ortodoxia, bár szervezetileg megosztottabb és legfontosabb dogmatikai kérdésekben is egységes, pl az orosz vagy román ortodoxia sokkal hasonlóbb a katolicizmushoz mint mondjuk a görög, művészetben és szokásokban sokmindent átvettek pl romániában rózsafüzéreznek az orthodoxok is, görögországban a legtöbben úgy gondolják az már egy igen túlzó máriatisztelet


a protestantizmust is át kell gondolni, mert mondjuk egy anglikán jóval közelebb áll a katolicizmushoz mint egy evangélikus, aki szintén közelebb áll hozzá mint egy református, aki egy picit közelebb ál mint egy baptista, stb stb


viszont ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni, és ha már választani kell akkor az ortodoxia az ami szerintem sokkal közelebb ál a protestantizmushoz


az ortodoxok között gyakori a vélemény, hogy a protestantizmus egy reakció a katolicizmus elhajlásaire, de mivel szélsőségre szélsőség a válasz a protestantizmus átesett a ló túloldalára, pl a középkori katolicizmus ellen Luther és Kálvin kihirdette, hogy Isten és az üdvösség nem megvásárolható, nem ledolgozható stb, az ortodox vélemény szerint is így van, nem lehet mechanikus érdemszerző cselekedeteket végrehajtani, de azért a hit megnyilvánulása mégis a helyes életmód, tehát nagyon is kell erényeket gyakorolni, helyesen élni, és ilyen értelemben nagyon is van üdvözítő ereje a cselekedeteknek, a protestánsok viszont úgy gondolták, semmiféle cselekedetnek nincs üdvözítő ereje

2016. jan. 25. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Az ortodox vallás.
2016. ápr. 17. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!