Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jehova tanúi. Szeretnék hinni...

Jehova tanúi. Szeretnék hinni abban, hogy Isten neve Jehova. Akár régebbi Bibliából kifényképesett kép. Vagy valami nagyon hiteles forrásból.!?

Figyelt kérdés

2016. febr. 4. 19:58
1 2 3 4 5
 11/45 anonim ***** válasza:
34%
Látod kérdező erről beszéltem. Felhoz példának egy rakás 15. század után keletkezett dolgot, majd bemásol egy írást, amiben a Jahve név szerepel és közli, hogy az jehova. Te döntesz kérdező, minden itt van előtted.
2016. febr. 5. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/45 A kérdező kommentje:

A 9-es válaszoló ezt írta: "Arany János / 1847-1852 / A BETYÁR

Ezt az egyet nézd el, Jehova!

Nem cselekszem többé, de soha;

Ezt se teszem, bár is, magamért:

Teszem... a jó Isten tudja mért."


Az Őrtorony alapítójának születési dátuma 1852 tehát előbb írt Jehováról,mint ez az Őrtorony,vagy a Jehova tanúi érdekét szolgálta volna. Hiszen akkor még nem is volt Jehova tanúi egyház. Ady Endrének nem állhatot érdekében bárkinek is az érdekét néznie...

2016. febr. 5. 10:44
 13/45 A kérdező kommentje:
Javítás: Tehát előbb írt Jehováról Ady Endre mint a Jehova tanúi alapítója megszületett volna.Tehát akkor csak ez lehet Isten neve ! :) [link]
2016. febr. 5. 10:46
 14/45 anonim ***** válasza:
73%

A Jehova (יְהֹוָה) szó és kiejtés egy nyelvészeti furcsaság, mely egy helytelen értelmezés és olvasat eredményeként jött létre[1] a 16. század elején, mivel a kor keresztény héber grammatikusai még nem voltak teljes mértékben tisztában a héber olvasatok rendszerével. (Az első keresztény héber nyelvtan Johannes Reuchlin 1526-ban megjelent De rudimentis hebraici című munkája volt.) A szó 1520-ig nem volt ismert, ekkor vezette be Galatinus, amit azonnal meg is támadtak nyelvészeti, valamint történeti-teológiai alapokon.


A héber bibliaszöveg hagyományozási tradíciójának egyik alapja, hogy a szövegben szereplő valamennyi szó kap pontokat. A szövegben vannak olyan szavak, melyeknek más az olvasatuk (qeré), mint ahogyan le vannak írva (ketív). Ezekben az esetekben az olvasandó szó magánhangzói (pontjai) kerülnek a szövegbe írt „helytelen” alak alá, míg a a szó „helyes” írott alakja a margón szerepel. Ekkor a szövegben a szó alatt található magánhangzókat és a margón szereplő mássalhangzós alakot kell összeolvasni – ez lesz a helyes olvasat. (Másként: a javítás a szövegben lévő helytelennek tartott alak megváltoztatása nélkül úgy történt, hogy a helyes szót megbontották: mássalhangzói kerültek a lapszélre, magánhangzói a rontott alak alá. A szövegben eredetileg található szónak tehát nincsenek meg a magánhangzói. Az így kapott – immár kipontozott – szövegbeli alak neve scriptio mixta vagyis kevert írás és egybeolvasása súlyos hiba. (Legegyszerűbben onnan ismerhetőek fel, hogy a héber olvasás szabályi szerint kiolvashatatlanok, de a szövegben lévő szó felett mindig ott áll a lapszéli jegyzetre utaló circellus masoreticus, a maszoretikus köröcske is: ° .)


E jelenséget a héber nyelvészet כְּתִיב קְרֵי ketív qeré-nek nevezi – körülbelüli fordítása: írva van [de] olvasd [másként]. E ketív-qerékből rengeteg van, túlnyomó részük egyszerű helyesírási variációkat (pl. י j / ו w variációkat) tartalmaz.


Azoknál a szavaknál azonban, amelyek tömegesen fordulnak elő, az olvasandó szó magánhangzói ugyan továbbra is bekerülnek a szövegben lévő szó alá, a lapszélre azonban a helyes mássalhangzós alakok már nincsenek kiírva, mivel úgy vétetik, hogy azokat mindenki tudja. Ennek neve qeré perpetuum – állandó qeré, állandó olvasat. Ilyen szó Jeruzsálem héber neve, a hí ő nőnemű személyes névmás a Tórában és még néhány más szó, és ide tartozik az istennév is.

◾A zsidóságban a יהוה jhvh-t tiszteleti okokból (és a hetedik parancsolat értelmében) nem ejtették, azt csak az engesztelés napja alkalmával mondhatta ki a főpap a Szentek Szentjében. Helyette az אָדוֹן ádón úr szóból képzett אֲדֹנָי ʾădōnāy: Adonáj Úr, Uram, Urunk szót ejtették. (Mindig hosszú á-val, a rövid ă-s forma אֲדֹנַי ʾădōnăy: adonaj a szó egyes szám 1. személyű י ַ- -ăj enyém birtokraggal ellátott alakja, jelentése uram és mindig emberre vonatkozik. Az Adonáj vagy ennek pauzális (pluszhangsúlyos) alakja, vagy egy külön tiszteleti י ָ- áj raggal van ellátva, de ebben az irodalom nem egységes.)

◾Az אֲדֹנָי Adonáj magánhangzói ְ ֹ ָ ə-ó-á tehát bekerülnek a יהוה jhvh alá (az ֲ „ă” nem más, mint a svá („ə”) ְ álef alatti formája): így jön létre a kevert írású יְהֹוָה yəhōwāh alak, aminek téves egybeolvasása eredményezi a Jehova szót.

◾A zsidóságban az istennév szentsége már korábban áttevődött az Adonáj-ra is, így jelenleg többnyire a הַ‏‏שֵּׁם hassém, moder kiejtéssel: ha-Sém a Név szót ejtik helyette.

◾A kereszténység is az Adonájt vette át. A görög Szeptuaginta fordításában helyén a κυριος küriosz (görögül: Úr) szót találjuk, a latin Vulgátában pedig az ugyancsak Úr jelentésű Dominus-t.


A Jehova ejtéssel további probléma, hogy a szó így héberül megfejthetelen lesz, illetve értelmetlen (sőt bizonyos értelemben blaszfémikus) jelentést ad ki, alakilag ugyanis egy fordíthatatlan nőnemű(!) qal particípium passzívum lesz. Ugyancsak probléma, hogy míg ezt az alakot kiemelték, addig az alább következőt nem.



Forrás: Wikipedia\jhvh

2016. febr. 5. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/45 A kérdező kommentje:
Elolvastam.Hm :( Ilyenkor arra gondolok,hogy a leges legrégebbi tekercset kellene látnom.A saját szememmel.Ahol ez a rész van.Még ha héber nyelven is.Véleményem szerint minnél régebbi egy papír annál biztosabb hogy nem nyúlt hozzá senki.Tehát az eredeti tekercset kellene látnom.
2016. febr. 5. 11:39
 16/45 anonim ***** válasza:
81%

Szia


Az előttem szólóknak mind igazuk van.


Valóban nem lehet tudni, hogy volt pontosan kiejtve, biztosan nem Jehova ként hiszen ez héberül felér egy nyelvtörővel - ugyan így lenne ez nekünk magyaroknak, ha ismernénk az eredeti kiejtést.


Az is biztos, hogy nem Jehova Tanúi találták ki ezt a nevet - lásd vers idézetek - hiszen akkor még nem is léteztek.


Régebbi bibliákban benne találod, ám mint már írták, ezek sem nyúlnak messzebbre mint pár száz év - ez alatt is sokat változott a magyar nyelv, így még azt sem venném biztosra, hogy pont ugyan így ejtette ki mondjuk, Petőfi /ő is használta/ Isten nevét mint én ma.


Írsz Jézusról, neki sem ez az eredeti neve, csak mi magyarok ejtjük - írjuk így - hébereké , görögök teljesen másként ejtik - írják, mégis hiszel benne és ez egyáltalán nem zavar téged.

Akkor ezzel a névvel kapcsoltban mi zavar?

2016. febr. 5. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/45 anonim ***** válasza:
43%
Az egyszerű, ugyanis ott a jhvh tetragramma szerepel.
2016. febr. 5. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/45 anonim ***** válasza:
24%
Az zavar, hogy rameroltetik és kötelező jellegű a tanuknal. Isten neve Jehova ez egy kijelentés számukra, holott ez hazugság.
2016. febr. 5. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/45 anonim ***** válasza:
27%
Az én apámat Lászlónak hívják. Én apának hívom. A mennyei atyám a teremtőm, és a fia azt mondta, hogy hivjuk atyának. Ennyi a történet. Le sem szarom, hogy ejtik, hogy hívják, nekem az atyám. Azért, mert a tanúk micsok messze gondolják magukat a teremtőtől, az az ő bajuk. Amúgy a jhvh nem az atya, hanem Jézus, aki a zsidó néppel volt. :)
2016. febr. 5. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/45 szp72 ***** válasza:
27%

Isten ószövetségi nevével kapcsolatban itt minden tudnivalót megtalálsz, sőt egy fényképet is egy héber kéziratból:


[link]

2016. febr. 5. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!