Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lehetséges hosszú távon...

Lehetséges hosszú távon fenntartani hívő-ateista párkapcsolatot?

Figyelt kérdés
Én vagyok a hívő fél. Vallásosnak nem mondanám magam, de hiszek Istenben és szeretem őt, és szoktam imádkozni és a Bibliát vagy egyéb keresztény témájú dolgokat, pl. blogot, cikkeket olvasgatni és ezeken gondolkodni. A barátom ateista, és szeret úgymond viccet csinálni a vallásból. Az ilyen nagyon bigott szélsőséges vallási dolgokat én sem szeretem túlzottan, szerintem is van, hogy már-már nevetségesek, de van, hogy elgondolkodom, hogy ha esetleg gyerekeink lesznek majd, képes leszek-e Isten szeretetére tanítani őket egy ateista édesapa mellett. A barátom jó ember, és abban biztos vagyok, hogy minden más területen tisztességes és erkölcsös példát fog mutatni majd a leendő gyerekeinknek, csak hát Istenben nem hisz. Vannak itt olyan párok, akiknél működik így a párkapcsolat, gyereknevelés? Esetleg olyan válaszolók, akik hívő-ateista párok gyerekeként nőttek fel? Nektek milyen élményeitek, tapasztalataitok vannak ezzel kapcsolatban?
2017. febr. 19. 13:32
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
Nem hinném, hogy jobb emberré tudom tenni, már eddig is jó ember volt :) Én nem szeretném elhagyni amiatt, mert hitetlen, ezt már az ismerkedés elején tisztáztam vele, és ha gondot jelentett volna, eleve nem ismerkedtem volna vele tovább. Csak azért írtam ki a kérdést, mert tudom, hogy lesznek/lehetnek később nehézségeink, és szeretnék rájuk felkészülni, hogy megfelelő módon tudjam majd lereagálni a nehéz helyzeteket.
2017. febr. 22. 11:56
 12/14 anonim ***** válasza:

Szerintem a gyerekek nevelését tisztázzátok, amint lehet.

Mert mindenben meg lehet egyezni utólag is, csak ebben nem. Ezt előre kell tudni.

2017. febr. 22. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

"Én hiszek Istenben,férjem Nem!Két kisfiunk van.Nagyon picik még,így arról még nem tudok nyilatkozni milyen lesz,ha bevezetendő őket a keresztenysegbe.Nekem is nagyon rossz,hogy nem hivo a férjem és hitetlen(ez kihat az egész életre) Néha nehéz hinni kettőnk helyett és kimerítő.Viszont meg sem fordult a fejemben h emiatt ne menjek hozzá v hagyjam el!Nem ismerem pontosan az összes igét,de nem hiszem h jó ember lennék,ha emiatt elfordulnek bárkitől(nem szeretem az ilyen szélsőséges vallas-szemleletet) Ha elfordulnek tőle,megjobban hitetlen ez válna és még sem adnám az esélyt h meg fog változni.Mi van,ha ez a sorsotok?!H jobb emberré tedd?!"


Gyakorlatilag ezt tanítja Pál is.

1 Kor 7,16 Mert mit tudod, te asszony, [1 Pét. 3,1.2.] ha megmentheted-e a férjedet; vagy mit tudod, te férfiú, ha megmentheted-e a feleségedet?

2017. febr. 22. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
64%

Mivel a valaszokat inkabb azok irtak akik Istenbe hisznek, es nem talalom eleg kielegitoknek, ezert ugy gondolom en is irnek, mmivel a baratod ateista, inkabb az ateistak allaspontjat kene ismerd es erre inkabb ateistaktol kaphatsz valaszt.

Hattertortenetken nagy katolikus voltam de ateista lettem mar tobb, mint egy eve, jelenleg 31 eves ferfi es mivel nem talalom meggyozonek, hogy baratod neveben beszeljek, mert lehet bizonyos dolgokhoz picivel maskepp all hozza, ezert magam helyezem ebbe a szituacioba es ugy irom le a gondolataima az egeszrol, mintha en lennek a baratod es ilyen temarol beszelnenk. Talan igy konnyebben rajossz bizonyos dolgokra es szerintem a baratodnak is nagy reszt hasonlo velemenye van ezekrol, mint nekem de reszleteknel lehet, hogy picit elter mar csak az is, hogy en objektivebben is irom.


Elsosorban szerintem mukodhet ez kereszteny-ateista parkapcsolat, amig a kereszteny kordaban tartja a cselekmenyeit es nem lepi tul a hatart, hogy artson nekem vagy barkinek. Mivel velemenyem szerint ha te valasztottal egy lathatatlan varazslot aki az egben van, akit Istennek nevezel ezert toled fug, hogy a parkapcsolatunk milyen fog lenni, nem tolem. En nem kell hallgassak semmilyen fele isteni erzesre amire bizonyitekom sincs, ezert en csak azt teszem amit en latok jonak es amit gondolok es nekem fontos az, hogy a kapcsolatunk jo legyen. A konfliktus akkor utkozik, amikor olyan dolgot teszel velem amivel en nem ertek egyet es ha megkerdem miert teszed ezt, arra azt mondod, hogy "Isten igy akarja"... akkor problemam van.

Elvegre mondod, hogy kereszteny vagy de valojaban te ateista vagy, hiszen a szazezer Istenbol nem hiszel 99.999-Istenben, csak az egyikben es a kulonbseg koztunk az, hogy en meg abba se hiszek amibe te igen.


Ateistanak az Isten fogalom ugyanolyan mese, mint a Gyuruk Ura, Tronok Harca, Harry Potter, Superman, Batman, repulo spagetti szorny meg egyeb amire semmifele egyertelmu bizonyitek nincs.


Es, hogy lassad milyen helyzetben van az ateista akkor jatszunk egy el hasonlo hitrendszert csak bizonyos szereplok vannak kicserelve.

En hiszek a Fogtunderben aki lathatatlan, imdakozok neki, tudom, hogy mi a terve velunk es varom a valaszat es tanulmanyozom az o altala irt Szent Tunderkonyvet es meselek minnel hihetetlenebb es logikatol eltert dolgokat, immoralis dolgokat is rola de nem tudom bebizonyitani, hogy o letezik de hiszek benne, mert hiszek es tudom, hogy o a tokeletes es ot helyezem a mi kapcsolatunkba es nekem fontosabb a Fogtunder szava, mint a te szavad annak ellenere, hogy baratnom vagy es teged latlak. Nem szeretnelek elhagyni de a Fogtunder ellen ne gunyold a Fogtunderemet, ne szolj bele barmi szornyu dolgot is tesz, mert azokat a rossz manok okozzak neked es ne hagyd, hogy ok teged uraljanak, inkabb nyisd ki a szived es halld a Fogtunderem szavat es hozzadd fog jonni csak engedd es higgy benne es ne imadj semmi mast a Fogtundeeren kivul. Fogtundert felned is kell de ugyanakkor a parancs az ios, hogy szeressed is es ne imadj semmi mast a Fogtunderen kivul es szeressed a Fogtundert, mert o teremtett teged. Igaz, nehez elkepzelni, hogyan lehet valakit szeretni is meg felni is egyszerre es annak a definicioja a szado-mazohizmus, de nem kell ezeken gondolkodni, mert a mi agyunk semmire se kepes, erre csak a Fogtunderunk tudja a valaszt. De itt van a bizonyitek, a Szent Tunderiras, es benne a Fogtunder altal irodott az, hogy aki nem hisz benne az balga! Szoval igaz kell legyen! Itt van egy ujabb konyv ami megmagyarazza a Szent Tunderirast es ezzel tudhatod szivni a hatalmas tudomanyt. Nem a tudosoknak kell hinni, azok hazudnak, mennyire hulyek lehetnek azok a tudosok akik bizonyitekot keresnek holott itt van a Szent Tunder iras, es a masik konyv ami megmgyarazza melyik mondat alatt mit ert es majd elmehetunk a templomba ahol halat adhatunk a Fogtundernek. (es meg tovabb is fokozhatom a vallasi doktrinakat a Fogtunderbe de gondolom a kep mar tiszta).


Amilyen kinos erzes ezt a Fogtunderes meset vegighallgatni es vegigolvasni, ugyanolyan kinos egy ateistanak az Istenes valo meset vegighallgatni szemrebbenes, kerdes meg ppersze gunyolodas nelkul.

Neked nem jon, hogy gunyolodj az abszurd Fogtunderes mesemmel? Persze, hogy az ateistak is gunyolodnak az Istenes mesevel.


Azert irtam ezt igy, mert biztosra akartam, hogy tiszta legyen a kep egy ateista szemebol.

Szoval hiaba jossz nekem Bibliai idezetekkel, amig nincs bebizonyitva, hogy az igaz. Mert ha azt mondod, hogy a Biblia az tokeletes, akkor en avval johetek, hogy akkor miert parancsolta Isten meg azt izrael nepenek, hogy irtsa ki a masik nepet? Miert volt szolgasag? Miert van csomo ellentmonddas a Bibliaban? Miert valasztod ki csak a szep reszt a Bibliabol ami neked tetszik es ignoralod a rosszabb reszeket a tokeletes Bibliadbol? Hogyan letezik az, hogy Isten megteremtette a fenyt az elso hamarabb, a napot es csillagokat kesobb? Honnan jott az a feny es hol van az a feny amit megteremtett az elso nap, mert en csak at a fenyt latom amit a csillagok okoznak (nap is egy csillag)? Es hogyan teremtette meg Isten az osszes novenyzetet amikor nem volt nap es a nap utana lett? Hogyan letezett viz folyocsepp allapotban ha nem volt semmifele ho, nap ami felmelegitse?

Erre azt mondta egyik kereszteny, hogy "Isten mindent megtud tenni es ezt megtehette, mert o mindenre kepes."

De ha ez igy van, akkor Isten miert nem volt kepes az elso emberparnak megbocsajtani amikor evett a tiltott gyumolcsbol? Sot az elso emberpar nem is tudta mi a jo es mi a rossz elotte, ugyhogy nem ismerte a kovetkezmenyeket, igy miben hibasak ok? Es milyen dolog az, hogy o elkuldi sajat Fiat a foldre, (katolikusoknak Jezus is Isten) felaldozza sajat magat, sajat maganak, hogy eleget az o torvenyeinek amit o hozott letre. Es, hogy mentsen meg a Pokoltol amit ugyancsak Isten hozott letre. Es Isten sokmindenben megvaltoztatja a gondolatat a Bibliaban de ebben a tiltott gyumolcsben nem...


Egy szo, mint szaz, ateistanak nem lehet jonni Bibliai idezetekkel, mert te se tersz at mas vallasra csak ha a Bibliabol hoznak valami idezetet es Bibliat nem igazolhatsz Bibliaval.


De mindezek mellett ha te jol erzed magad, hogy hiszel Istenben amiben te felnottel es nem szamit ha Isten letezese igaz vagy nem es nem artasz engem vele, nyugodtan csinalhatod, ateistak sose fognak arra kenyszeriteni, hogy te megvaltoztasd a gondolatod. Elvegre a keresztenyek eroltetik azt, hogy "megpedig muszaj hinned ezt, mert ha nem pokolba egsz es meg akarlak menteni, hogy Isten ne kuldjon oda es csak akkor kapsz ilyen jutalmat amiutan meghaltal"

Ateistaktol ilyent nem hallassz es ha latja, hogy te jol erzed magad igy, akkor csinald nyugodtan, addig amig nem artasz vele senkinek, addig vele rendben vagyok.



Ha a gyerekunkrol van szo en arra is buzditom a gyereket, hogy menjen a templomba, tanulja meg a vallast de ne csak a te vallasod vagy az en volt vallasom hanem sok vallast. Azt szeretnem, hogy a gyerek minnel tobbet tudjon. Ha a gyermekem kerdessel jonne hozzam vallassal kapcsolatban, sose fogom azt mondani, hogy "igy volt", hanem azt fogom mondani, hogy "nagyon sok hivo ember ezt hiszi de nincs bebizonyitva, hogy igy is volt".

En akarom, hogy a gyermekem sokat tudjon mindenrol beleertve a vallast is de SOHA nem akarom azt, hogy megfosszam az o gondolataitol. A vallasnak igazabol ez a szakmaja, hogy agymosast tegyen es megfossza az embert a sajat gonddolataitol, hogy jobban tudja maniulalni a hiveit. De csak egyedul az agyunk az, ami fejlettebb a legtobb allatnal, es ha a gondolkodasunkat megfosszuk, akkor mi mar nem is emberek leszunk, hanem agytalan robotok es akkor csak remeljuk, hogy egy bekesebb vallasban novunk fel.

Szoval en a gyermekunket ugy nevelnem, hogy mindig kritikusan gondolkozzon minden teruleten beleertve a vallast is.

Es ha te megkerdezned, hogy miert nem hagyom azt, hogy higgye el amiket tanult vallas orakon, es miert akarom kihivni az o "hitet", arra azt valaszolnam, hogyha a gyermek kivancsi az igazsagra akkor en ugy valaszolok ahogyan en latom igaznak a dolgokat. Es ha az amit o tanul vallas oran nem igaz, honnan fogja tudni ha nem fog ilyen kihivo kerdeseket feltenni? Sot gyermekek maguktol is jonnek ilyen fajta kerdesekkel es a szulok valahogy elmondjak hogy ez igy van ezt kell hinni, nem kell gondolkozni es kesz de attol a gyermek meg kivancsibb lesz. Nekem is voltak kerdesek amik nem voltak megvalaszolva amikor gyermek voltam, elfogadtam es modntam, h majd ha nagyobb leszek akkor utananezek es elgodnolkodom.


De ha vegul a gyermekem is ugyanug akar hinni ezekben a vallasokban ahogy te, akkor ugyanugy allok hozza, ahogy hozzad is. Ha o ezt akarja hinni es ezt akarja csinalni, akkor nyugodtan higgyen amig nem art senkinek vele.


En igy allnek ezekhez hozza es szerintem a baratod is nagyreszt hasonlokeppen allna hozza amikor errol van szo es remelem, hogy a Fogtunderes mesemmel erted mar, hogy az ateistak miert gunyolodnak amikor hitrol van szo. Mert elvegre a hit azt jelenti, hogy valamit igaznak jelentesz ki amire nincs semmi bizonyitekod es ez egy ateistanak abszurdum, mert az ateizmus arrol szol, hogy nincs hite. Ha valamit bizonyitek nelkul el lehet fogadni, azt ugyanugy el is lehet utasitani.


Ugyhogy ha maskor latod a baratodat gunyolodni bizonyos vallasrol, akkor gondolom nem csak elnezo, hanem megerto is leszel hozza :)

Szerintem mukodhet a kapcsolat addig amig Isten neveben nem akadalyozod a kapcsolatotokat.

2017. márc. 19. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!