Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Sok (vallásos) hívőnek miért...

Ay carramba! kérdése:

Sok (vallásos) hívőnek miért nem szimpatikus a pszichológia?

Figyelt kérdés
Pár helyen találkoztam már az ellentéttel, de nem értem mi az oka annak, hogy néhányan nem szeretik a pszichológiát, és esetlegesen feleslegesnek tartják azt.

2017. máj. 5. 15:49
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Ezt írtam:

" A pszichológia iránti antipátia,elutasítás,alapvetően két okra vezethető vissza:

1.A pszichológiával,a kezdetekben olyan emberek foglalkoztak,akik távol voltak a keresztény eszméktől.Ez mára gyökeresen megváltozott.

2.Tudatlanség miatt.Sokan,teljesen hamis információkra alapozzák ellenérzésüket.Az ismeretlent ítélik el."


Akik lepontoztak,cáfolják meg állításomat!

2017. máj. 6. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

Pilinszkinek volt némi igaza,de ő is ember.


A tragédiák elviseléséhez nem csak irgalom szükséges,bár az segíthet kilábalni abból.


Ha a tragédián átesett ember tudja milyen útat kell megtennie annak feldolgozására,talán gördülékenyebben mehet a folyamat,s ha azt megszakítja újabb,és újabb tragédia,tudhatja mire számíthat.Ebben a pszichológia segíthet.

2017. máj. 6. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
Ezzel egyet értek. Inkább az elvi különbségre ment rá, de én sem hiszem, hogy haszontalan lenne. Talán mindegy minek hívjuk, de egy embernek néha szüksége lehet független külső hallgatóságra, aki talán még hasznos tanácsokat is adhat, és ilyen a valláson belül is létezik. Lényeg, hogy segítség legyen amikor szükség van rá.
2017. máj. 6. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

" Sokan azt a tévedést követik el,hogy összevetik a Bibliát,a pszichológiával.Ez,nyilván tévedéseket indít,hisz ez olyan,mintha a reumát,és a gilisztát hasonlítgatnád egymással.


A Biblia egészen másról szól,mint a pszichológia! "


Szerintem nem keveri senki. A Bibliából azért választ lehet kapni elég sok lelki kérdésre. Ez pedig pszichológia. Tény, hogy nem pszichológiakönyv, nem természettudományos könyv, de mindkét tudomány, sőt, még több is, alapul használhatja bizonyos kutatásokhoz...

2017. máj. 6. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Alex Fly ***** válasza:
100%

Én speciel hívőként nem utasítom el a pszichológiát.

Amit viszont igen, hogy sok esetben a pszichológiát összemossák különféle okkult/ezoterikus filozófiákkal. Találkoztam olyan, jónevű pszichológussal, aki pl. a bulvárhoroszkópok szintjén levő asztrológiai halandzsa alapján kezeli a pácienseit. Szerinte az áltudomány (ami a véleménye szerint nemöbabona, hanem egy jól használható segédeszköz az ember személyiségének elemzésére) összefér a tudományos pszichológiával. Az ilyen és ehhez hasonlók miatt lehet ez az ellenérzés.

2017. máj. 6. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:
Érdekes érvek és ellenérvek! Sokat lehetne vitatkozni még, hogy miben mi jó és rossz, vagy hasznos/ haszontalan, hiszen eléggé szerteágazó és bonyolult ez az egész.
2017. máj. 6. 10:29
 17/20 anonim ***** válasza:
81%

11#: bár nem pontoztalak le, de azért cáfolok:


1: anno az emberek lelkivilágával a lelkészek (papok, stb) foglalkoztak leginkább, nagyon nagyon nem véletlen a kifejezés: lelkész

Régen sok időt fordítottak a "hívők" lelki dolgaira a leklészek (csak a protestáns vonalat ismerem, de gondolom a katolikus rész is így lehetett). Mind a mai napig sok időt töltenek idősebbekkel, vagy azokkal, akik kérdésekkel fordulnak feléjük (nem teológiai, hanem életviteli, vagy lelki nehézségek esetén). A pszichológiára azért lett "szükség", mert elkezdték az emberekből kiírtani a hitet, és sok embernek (akik addig a lelkészekhez fordultak akár egy kis beszélgetésért is) szüksége volt valakire, akivel megbeszélheti a dolgait.


Ha erre wikis link is kell, akkor keress rá a szóra, vagy nézegesd

Wilhelm Wundt életét. Lutheránus lelkész gyermeke. Olyan nagyon rettentően nem állhatott akkor "legtávolabb" a vallástól... (ez csak 1 példa, az első találatra)

Edward Lee Thorndike: metodista lelkész fia

Ivan Petrovics Pavlov: egyházi iskola után papnak tanult, de aztán félbehagyta


(többek között még a kereszténységhez kapcsolódó nagy alakok a pszichológiában: Carl Gustav Jung, Ferenczi Sándor, Carl Rogers)


Tehát kijelenthetjük, hogy a pszichológia tudomány vizsgálata nem nagyon állt távol a keresztény alapoktól.


Vajon ezek után milyen tudatlanság vezérelt téged, hogy olyat írj:

"1.A pszichológiával,a kezdetekben olyan emberek foglalkoztak,akik távol voltak a keresztény eszméktől.Ez mára gyökeresen megváltozott. "?


2: a tudatlansággal kapcsolatban akkor olvasgasd Sigmund Freud "értekezéseit", egy szexmániás. Vele pl. egyáltalán nem értek egyet, mert olyanokból indul ki, ami eleve nem húzható rá a legtöbb emberre.



Szerintem pedig a pszichológus (ahol az átlagember találkozik a pszichológiával) egy felesleges dolog lenne, ha az emberek hajlandóak lennének egymással foglalkozni. Egy kis beszélgetésért elmenni valakihez, és fizetni neki ezért, na az már a társadalom hanyatlásának netovábbja.


Nem összetévesztendő a pszichiáterrel, aki a beteg emberekkel foglalkozik, és nem beszélget velük, hanem gyógyszereket ír fel. Ide nem az átlagember tartozik, hanem az, akinek már tényleges gyógyszeres kezelés kell, mert nem tud másképpen normálisan beilleszkedni.


NA, most már tudod.

2017. máj. 6. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
25%

Kedves tiedét!


A pszichológiát hallva,az emberek zömében Sigmund Freud,és "pszchoanalízise",és más hozzá hasonló"kiválasztottak"jutnak eszébe,s a pszihológia igazi tudománya felfedezőit,eredményeit,csak a szakma ismeri.

2017. máj. 6. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Kedves ? (47%)


Értem. Én pusztán írtam egy cáfolatot a tévedésen alapuló hozzászólásodra. A laikusoknak meg az marad meg legjobban, amivel leginkább nem ért egyet valami témában. Nincs ezzel semmi gond sem.

2017. máj. 7. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Pszichológiát tanulok, nagyon szeretem, emellett katolikus vagyok. Szerintem pont olyan gyakorisággal utasítják el a pszichológiát a vallásos emberek, mint az ateisták.
2017. máj. 16. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!