Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ki volt előbb? Az istenek...

Ki volt előbb? Az istenek vagy a híveik?

Figyelt kérdés

Tudom kissé provokatív ilyen kérdést kiírni. Én magam nem vagyok egy "hívő ember", de ennek ellenére én is nyilván(mint minden ember) hiszek valamiben. A kérdést egy sorozat alkotta meg én csak kíváncsi vagyok a véleményekre.

A kérdés az lenne, hogy létre hozhatunk-e saját isteneket azzal, hogy elkezdjük őket bálványozni. Ez egy nagyon furcsa kérdés, de valamilyen szinten lehet, hogy igaza van. Ki mit gondol. Ne kíméljetek jöhet hideg,meleg. Csak őszinte véleményeket kérek. :) További szép hétvégét! :)



#Isten #ki volt előbb
2017. júl. 9. 13:59
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Az istenek, de nem a hívőké. Az emberi vallásoké biztosan nem.

Ha van "természetfeletti" akkor arról semmit sem tudunk, és biztos vagyok benne hogy nem természetfeletti. Legfeljebb megteremtett minket, de beavatkozni, módosítani képtelen. Vagyis remélem, hogy így van. Mert amelyik teremtő tűrve nézi ami történik az emberiséggel, isteni gondviselés nélkül, az csak gonosz lehet.

2017. júl. 10. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Nagyon köszönöm a kommenteket igazán érdekes mások szemszögébe pillantani. Nem pontozom senki kommentjét mert az nem az én asztalom véleményt kértem és azt kaptam. :) Ezért hálás vagyok. Darwint hagyjuk ki a képből lehet valami alapja, de hmm... nekem nem fekszik.


Tudom, hogy nem ugyan az a kérdés mint fent. Vehettem volna két pontba is. Ezt sajnálom legközelebb jobban figyelek az ilyesmire. Mind a két kérdés foglalkoztat és nem esik messze a két kérdés egymástól. Próbálok mindenre reagálni, de lehet, hogy kevés vagyok hozzá. Úgyhogy előre elnézést kérek.

#1. Darwinizmus mesébe ültetve, de mivel már olvastam más poszt alatt a kommentjeidet örülök, hogy ide is betértél :D

#2 Tényleg köszönöm :) Én is hasonló képpen gondolkoztam, mikor ezt a kérdést első alkalommal hallottam. És errefelé vettem az irányt, de lentebb még szerintem lesz róla szó.

#3 Érdekes felvetés, de nem hasonlítanám a tyúk tojás esetéhez. Később még lehet kitérek erre, de nem biztos. Ebben az esetben, ha kíváncsi vagy a véleményemre kommentelj újra :P

#5 A fizikás résszel esküszöm megfogtál, mert nem értem. Sajnálom fizikából mindig gyengén álltam. De a második felére sokkal könnyebb válaszolni. Esetünkben vehetünk bármilyen istent. Kezdjük a görögökkel: Az újkereszténység megszületésekor még rengeteg dologban hittek minden jelenséghez 1-1 személyt kapcsoltak (isteneket). Saját teremtéstörténetük volt. És itt képbe jön a #7es is. Teljesen igazad van. Zeus mérgében szórta a villámjait, szórakozott (elcsábította az embereket) és még sorolhatnám. Ennek ellenére (ha valóban létezett/létezik) ebben az időben hatalmas erőre tehetett szert az által, hogy hittek benne. Hasonló volt a görög mitológiához a római mitológia is. #6 Most tényleg provokatív leszek. Ugyanis most elkezdek cáfolni. A Biblia emberek által lett létrehozva méghozzá 13evangelista által. Jah, igen a Bibliában csak 4 evangelista van hoppá... Na ebbe nem akartam belemenni bocsánat. Azt akartam elkezdeni, hogy Isten ugyan olyan mint az emberek. De hisz ezt tudnod kellene... Isten cseppet sem olyan kegyelmes és megbocsátó. özönvíz, sodoma stb... Huh már vagy fél órája írom ezt a keveset de nem tudom mit írtam le és mit nem :O.

Akkor #8 érdekes #9 fentebb reagáltam.

És elérkeztem egy mélyponthoz #10 Nagyon fájt, mikor azt írtad, hogy "Kérdező! Attól, hogy nem vagy hívő, nyilván hallottál a vallásokról, amelyek alapja a hit". Kissé lealacsonyítónak éreztem, ami persze lehet is hisz ki vagyok én a magam 18 évével, hogy megítéljek egy közel kétezer évre visszatekintő vallást és a "történelmet". És már korábban is jöhetne, hogy minek írom ezeket a sorokat hiszen úgyis csak az ateista szövegeket nyomom. Téves én hiszek egy nálam bölcsebb és magasabb életsíkon élő valamiben nevezhetjük őt istennek. De valójában nem az. És értem, hogy nem értem mit kérdeztem, de valójában értem.

És #11 KÖSZÖNÖM lehet mégis nyomok egy zöld pacsit. Nem sokan válaszoltatok, de mindből lehet tanulni: Ez a kis szöveg egy Buddha idézet:

"Ne higgy vakon abban, amit mondanak. Ne azért hidd a szavaimat, mert más meggyőzött felőlük. Ne higgy mindent, amit másoktól látsz, hallasz vagy olvasol, legyen szó nagy tekintélyű személyről, vezetőről vagy vallásos szövegről. Ne csak az ésszerűségre, sem pedig az elmélkedésre alapozz. Ne hagyd figyelmen kívül saját hatalmadat és ne kövess vakon másokat. Ez az út csak illúziókhoz vezet téged. Találd meg te saját magad, ami az igaz, ami a valóság." Miért pont ez? azért mert ez vonatkozik ide. Sokan mára azt sem tudják miben hisznek (tisztelet a kivételnek). És köszönöm, hogy valaki végig gondolta azt amit szerettem volna. Tény mi tény ahány ember annyi féle gondolat keletkezik egy ilyen kérdés hallatán. Ennek ellenére Köszönöm, hogy megosztottátok velem ezeket a gondolatokat. Enyhén kusza lett szerintem de kicsivel éjfél után kezdtem most pedig 1:21 van. #11 pedig nagyjából egyezik a #7esre szóval oda nem írok semmit. Oh majdnem kimaradt :D A tyúk és a tojás. Valójában itt a dolgokat olyan szempontól kell vizsgálni, hogy ha egy nagyobb csoport elkezd hinni egy dologban majd elképzel hozzá egy alakot. Általában istenek képéhez egy emberszerű alakot kapcsolnak nem pedig egy test nélküli energiából álló lebegő gömböt. Na ez a valami amiben hisznek képes-e testet ölteni és az erejével dolgokat létrehozni. (hülyén hangzik, menjek okkult kérdésekhez) Nyilván egy bizonyos szemszögből valami által a teremtés véghez kellett menjen, hiszen akkor hogy lennénk és akkor full hülye a kérdező hogy 1,5 órán keresztül ecseteli a hülyeségét. De ha elvesszük a vallási tanításokat a háttérből akkor olyan szempontból is vizsgálhatunk egy kérdést, mint azelőtt soha. Mert a hit nem csak felszabadít de meg is béklyóz. Kellemes hetet, jó munkát mindenkinek remélem még találkozunk. :)

2017. júl. 10. 01:31
 13/20 A kérdező kommentje:
#12 re gondoltam a végén bocsi
2017. júl. 10. 01:31
 14/20 anonim ***** válasza:

A "sokistenhit"egyik ésszerű magyarázata,a nemzetek leigázása,és az idegen népektől vett feleségek istenei tisztelete.


A különböző nemzetek,különböző istenképet alakítottak ki,melyek lassan,de folyamatosan változtak.


Igazolt tény az ókorban,hogy az erősebb nemzetek,amikor leigáztak egy nemzetet,nem csak annak tagjait tették szolgájukká,hanem istenüket is a saját istenük szolgálatába állították.Egy nemzet,minél több nemzetet igázott le,annál több isten szolgála az ő főistenüket.Szintén istenük szolgájává tették a feleségek isteneit.

2017. júl. 10. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

A kérdés lét esetben is ellentmondást tartalmaz:

1. Létrehozhatunk-e isteneket. Ha valamit létrehozunk, nem lehet Isten, hisz Isten egyik jellemzője, hogy saját lényegében örökké létezik, azaz Ő maga a lét. Ő az első, mindennél nagyobb

2. isteneket ...: Csak egy Isten lehetséges, a többi max. természetfeletti. Lsd. 1. pont

[link]


Kérdésre a válasz egyértelmű: Isten

2017. júl. 10. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 KZitus ***** válasza:

Szia


Úgy tűnik a kommentedből, hogy nem tudsz az egyetlen Teremtő Istenben hinni. Ezzel a legtöbb ember igy van, ameddig nem ismeri meg a Teremtőjét. Már ha veszi valaki a fáradságot, és elkezdi olvasni Isten Szavát a Bibliát. Valamikor hozzád hasonló cipőben jártam, ezért fogalmaztam meg a véleményemet.

Minden létező istent, sok ezret, az embrek találták ki. A Biblia pl. azt írja, hogy valakinek a "hasa" az istene....

Még az olyan emberek kik ismerték az igaz Istent, még azok is felcserélhetik az imádatukat, és hamis isteneknek kezdhetnek hódolni. Ennek számos oka lehet. Pl. Salamon idegen országból hozott magának feleségeket, akik mind hozták saját isteneiket, és rávették Salamont azok imádatára....pedig neki elég bocsessége lehetett volna ahhoz, hogy ne tegye ezt.

Isten mindezt látva ihletés alatt ezt íratta le Pál apostollal:

Róma 1:21–23

"mert bár ismerték az Istent, nem dicsőítették őt mint Istent, és hálát sem adtak neki, hanem üresfejűvé lettek okoskodásaikban, és értelmetlen szívük elsötétült. Azt bizonygatták ugyan, hogy bölcsek, de bolonddá lettek, és a romolhatatlan Isten dicsőségét olyasmire változtatták, mint a romlandó ember képmása, és a madaraké, a négylábú teremtményeké és a csúszó-mászó állatoké.

Ezért nem meglepő, hogy ezeknek az isteneknek ugyanolyan jellemvonásaik és gyengeségeik vannak, mint esendő imádóiknak. Az egyik héber szó, amelyet a bálványok vagy a hamis istenek megnevezésére használnak, betű szerint azt jelenti, hogy ’hiábavaló dolog’ a 3Mó 19:4 szerint.

Az istenekre már jó ideje ki van mondva az ítéletük: Ézsaiás 2:20 "Azon a napon a földi ember odadobja a cickányoknak meg a denevéreknek mit sem érő ezüstisteneit és hiábavaló aranyisteneit — amelyeket azért készítettek neki, hogy meghajoljon előttük —,..."

2017. júl. 10. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

Bizony kérdező, az élet néha fájdalmas. Különösen, ha szembesülünk igazságokkal, amelyek nem a miénk.

Fájt, hogy nem hívőnek neveztelek. Érdekes. Mindössze hittem a szavaidnak, idéztelek. Eszerint vagy tartsalak hazugnak, vagy gondoljam azt, nem tudod, mi a hit. Ha szembesítenek saját kijelentéseiddel, és ez „lealacsonyító”, akkor bizony itt fogalmi zavarok vannak. Nem is kicsik. Ez más kijelentésekből is kitűnik. Hogy egyértelmű legyen: nem vagy egyedül, sőt, sokan vagytok. A vallásos hívőkkel nem vitatkozom, szívük joga. Én kizárólag a butasággal vitatkozom, mert fájdalmasan érzékelhető a mai magyar valóságban a túlsúlya. Fenntartom kérdező: fogalmad sincs, mi a hit. „…úgyis csak az ateista szövegeket nyomom. Téves én hiszek egy nálam bölcsebb és magasabb életsíkon élő valamiben nevezhetjük őt istennek. De valójában nem az.” Ateista szöveg nincs, csak annak beállított hülyeség van. Vannak emberek, akik a világ dolgait nem a vallással magyarázzák, ennyi. Hasonlóan, vannak, akik ugyanezt az istenben való hittel képzelik jónak, és ebben sincs semmi probléma. A probléma a fogalomzavarral van. Az „életsík” egy blabla. El kell döntened: a környezeted jelenségeit vagy tudományos eszközökkel magyarázod, és nincs szükséged istenben való hitre, vagy nem így magyarázod, és szükséged van rá. Ez a te döntésed, bármelyik elfogadható. Csak a „kint is vagyok, bent is vagyok” sehová se tartozás nem jó. Félreértés ne essék, neked nem jó. Mert többféle hit van. Az egyik, amit hétköznapi szóhasználattal vallásnak nevezünk. A másik, amikor valamely dolog igazságában hiszünk, például abban, hogy jók vagyunk, hogy sok gonosz ember ellenére a világ jó, hogy érdemes szép és hasznos dolgokat csinálni, és még számtalan hitünk, meggyőződésünk lehet. Összesen az a fontos benne, hogy pontosan tudjuk, mi az. Én ebben kételkedem téged illetően. De örülök, ha megcáfolnak (nem csak rámondják, hogy nem így van), mert az azt jelenti, eggyel több az értékes ember.

2017. júl. 10. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

#13 #Kerdezo

latom #18 is reagalt arra mit kerdeznek:


"Téves én hiszek egy nálam bölcsebb és magasabb életsíkon élő valamiben nevezhetjük őt istennek. De valójában nem az."


Fejtsd ki errol az allaspontodat bovebben, de ugy hogy egyszeri ember is megertse. lenyegeben ahogy eddig is fogalmaztal.


majd utana lehet irok valamit de a te onnalo sajat elkepzelesed erdekelne


"És értem, hogy nem értem mit kérdeztem, de valójában értem."


ez eleg kesze-kusza...

2017. júl. 10. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:

Jó oké! Lehet, hogy azt gondolod, hogy nem tudom mi is valójában a hit. De az is lehet, hogy csak más szemszögből közelítjük meg. A hit, olyan dolgok elfogadása, amire nem tudsz valamilyen materialista magyarázatot ráhúzni. Valóban nem tartozom egyetlen valláshoz sem. Ennek ellenére foglalkoztat a kérdés.

Az én nézőpontom/hitem vagy nevezzük akárminek, a jelenben él. Engem nem foglalkoztat, hogyan lettek az emberek, vagy hogyan lett a föld. Természetesen vannak elméletek amiket elvetek. Ilyen például a Darwinizmus, mert szerintem egyszerűen vicc. De ez most nem ide tartozik! Úgy gondolom, hogy van valami, valami felsőbb hatalom ami az emberek felett áll. Valami, amit elérhet az ember, ha olyan mértékű tudással rendelkezik. Amit én elképzelek/amiben én "hiszek" cseppet sem elérhetetlen. Csupán rengeteg munka kell hozzá -leírva nagyon hülyén hangzik- és az sem feltétlen szükséges, hogy higgyünk benne, mert általánosságban azok az emberek, akik ebben gagyi világban élnek szimplán elfelejtettek gondolkozni. Elfelejtették, hogy a világ sohasem fekete/fehér. (ez mind a két félre vonatkozik) Összességében, nevezhetjük ezt a valamit istennek, de ebben az esetben elérhetetlenné tesszük és minden felett állónak. Huh megint nem tudom, mit írtam és mit nem :( úgyhogy nem tudom, hogy az utolsó válaszolónak írtam-e eleget :/ Ha nem akkor írok még egyet csak arra a kérdésre koncentrálva.

"És értem, hogy nem értem mit kérdeztem, de valójában értem." arra vonatkozik, hogy azt írta nem tudom mit kérdeztem. Úgy gondolom igen is tudom. Csupán az emberek megközelítése, nem ugyan az, mint az enyém. Fekete-fehérként kezelik a dolgot miközben lehet hogy vannak árnyalatok.

2017. júl. 10. 14:59
 20/20 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

#19

milyen arnyalata van a letnek es a nem-letnek?

milyen egyeb lehetoseg lehetseges?

A Te "Istened" amit nem illetnel e nevvel, jelzovel, Egy-e? Vagy Vegtelen? Vagy mindketto? Ha egyik sem akkor milyen?

Es a te "materialis Istened" miert nem akarjak elerni, a tudomany stb.?


de a "hitbeli" Isten szerinted miert nem elerheto? aki hisz benne miert nem erheti el?

mert aki nem hisz benne az egyertelmu hogy nem eri el de ez nem jelent elerhetetlenseget csak szamara, azert mert nem is akarja elerni

2017. júl. 10. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!