Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Most olvasom, h új református...

Most olvasom, h új református énekeskönyv készül. Szerintetek szükség van ilyen reformra?

Figyelt kérdés
2017. aug. 9. 00:14
 1/10 anonim ***** válasza:

Attól függ, mitől lesz új. Ha csak átszerkesztik, de a tartalom marad, akkor nincs vele semmi baj, engem pl kifejezetten idegesítenek a lapozós oldalak. Inkább cipelek pár dekával többet és legyenek üres fél oldalak, de ne kelljen lapozgatni a kotta és a szöveg között. Persze aki nem olvas kottát, annak mindegy, de nekem nem.


Ha át is akarják számozni, vagy a fordításba belenyúlnak, az gáz, mert se a Manci néni, se a frissen konfirmált tini, aki ajándékba kapta, tuti nem fog újat venni, így nem elég, hogy a tempó nem lesz egységes, de még a szöveg sem.

2017. aug. 9. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Igazán jó volna látni a tervezetet!


Én is bosszús vagyok,amikor énekes könyv helyett verseskönyvet találok.(Az utasítás szerint a dallam más oldalon található.)


Jó volna frissíteni az énekeket is,megtartva a közkedvelt szakállas énekeket,s kihagyva a sosem énekelteket.(Megfelelő kérdőívekkel,a kántorok,lelkészek segíthetnék a szerkesztőket.)


Sok amerikai protestáns felekezet-nem csak az újprotestánsok-megtöltötték énekeskönyvüket modern,dallamos énekekkel,jó harmónizálássalzerint kórusfe.Rendszerint kórus feldolgozásban.(Szeretem olyankor a tenort,vagy a basszust énekelni.)

2017. aug. 9. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Én is tervezek egy amerikai református énekeskönyv szerkesztését,melyben egyik oldalon ugyanaz az ének magyarul,a másikon angolul szerepelne.


A verseket 100%-ban a kotta alá(közé)írnám,és a 3-4 szólam alá harmóni elnevezéseket is írnék,hogy gitárral könnyebb legyen kísérni.

2017. aug. 9. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem van is szükség rá, meg nincs is.

A ref. énekeskönyv (ha jól tudom) az 1940-es években lett kiadva, vagyis már elég sok idő eltelt ahhoz, hogy meg lehessen állapítani: mely énekek állták ki az idő próbáját és melyek nem.

Bizonyára szerepelnek olyan énekek, amiket még soha nem énekeltek, ezek csak fölöslegesen foglalják a helyet. Olyan kedvelt énekek is vannak, melyek nem szerepelnek a könyvben, így jó lenne azokat berakni (pl. Az Úr csodásan működik).

Vagy ott vannak a zsoltárok, amelyek óriási értékek, azonban ha egy zsoltárnak szerepel huszon-akárhány versszaka, az megint helypazarlás, mert valószínűsítem, hogy olyan istentisztelet még nem volt, amelyen mind a huszon-akárhány versszakot zsinórban végigénekelték volna. Inkább csak azokat a strófákat kellene megtartani, amelyek közhasználatban vannak.

Az szerintem is elég idegesítő, amikor csak egy vers szerepel s a kotta egy másik éneknél található.

De úgy összességében szerintem nagyon szépek a református énekek, szebbek mint a mieink (katolikus kántor vagyok).

2017. aug. 9. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Én azt hallottam, hogy a katolikus egyházban is új énekeskönyv készül, amiben orgonás és gitáros zenék is szerepelnek majd. Szerintem tök jók az ilyen változások, én pozitívan állok ehhez.
2017. aug. 9. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A katolikusoknál nincs általános használatban énekes könyv, de van több különböző imakönyv. Ezekből a Hozsanna az "énekesebb" verzió, ott kottával vannak benne az énekek.

Egyébként nem hallottam, hogy új készülne.


Bocsi az offért, csak előző hozzászólásra reagáltam.

2017. aug. 9. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
58%

OFF:

#6, én úgy hallottam a Hozsannából lesz új változat

2017. aug. 9. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Lehetnek verses könyvek is,csak ne írják rá,hogy énekes könyv,ha nincs benne melódia lejegyezve!
2017. aug. 10. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Én sem hallottam arról, hogy új katolikus énekeskönyv készülne.

Nálunk katolikusoknál nincs egységes konkrét énekeskönyv, de a közhasználat szempontjából a legelterjedtebb a Hozsanna (Szent vagy Uram), így mondhatjuk, hogy az A Katolikus Énekeskönyv.

Azonban 3 vonala is van az énekek használatának.

Az elsőt a nagyobb helyeken, pl egyes székesegyházakban használják, ahol több a zeneileg képzett ember, s a kántor-karnagy-művész úr többszólamú latin nyelvű gregorián énekeket énekeltet a kórussal, vagy pedig az Éneklő Egyház énekeskönyvet használja mondván: ez az egyház legmagasabb zenei szintje, illetve hogy ezek szövegeiben mély teológia van. (az persze elkerüli a figyelmét, hogy a templomban ülők közül nem mindenki végzett teológiai vagy zeneművészeti egyetemet...)

A második vonulat a már említett Hozsanna használata, igazából ebből énekelnek a legtöbb helyen.

A harmadik pedig a Szentkút Csillaga énekeskönyv, sok helyen ebből is énekelnek. Énekei művészileg nem mindig értékesek, népiességük miatt azonban talán ezek az énekek állnak legközelebb az emberekhez (hozzám is), bár az elsőként említett kategória hívei lenézik ezeket az énekeket.

2017. aug. 10. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
#9, a "sárga könyvet" (Áldjad én lelkem az Urat) kihagytad. :) Hozzám ez áll a legközelebb. :)
2017. aug. 10. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!