Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a templom bejárata utáni...

Mi a templom bejárata utáni tér megnevezése?

Figyelt kérdés
Ahol a szenteltvíz van, még a padsorok előtt. Valamint a padsorok utáni térnek is gondolom van neve, az asztal előtt ahol a pap felolvas, az pedig az Úr asztal?

#templom #megnevezes #vallási tér
2017. okt. 19. 08:22
 1/8 Prókátor ***** válasza:
100%

Nem rémlik, hogy lenne külön neve, max egy építészeti szakneve, amolyan "legyen már neve a gyereknek" alapon.


Az ókeresztény bazilikákban volt egy nyitott tetejű, oszlopos udvar a templomok bejárata, és a fedett része között, ahol a még meg nem keresztelt hívek tartózkodhattak. A bejárat utáni üres rész azt hiszem ennek "kései maradványa". Egyébként ha jól tudom, ezt az udvart hívták átriumnak.

A padsorok a főhajóban (mellékhajókban) vagy más néven a "hosszúházban" vannak. A tabernákulum (szentségtartó, szentségház) pedig az apszisban, más néven a szentélyben van. A hosszúház és az apszis közötti részt pedig négyezetnek vagy kórusnak hívják.


Nem vagyok építész, így ezek csak az innen-onnan összedzedett infók. Lehet, hogy valamit rosszul értettem, vagy valamire rosszul emlékszem.

2017. okt. 19. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat. Nem biztos hogy van neve, csak én gondoltam hogy ahol a keresztet vetik a hívek érkezéskor, azt az előteret csak hívják valahogy.
2017. okt. 19. 08:50
 3/8 Prókátor ***** válasza:
100%
Ebből a szempontból simán "bejáratnak" hívják. A kereszvetés az ajtóban, vagy bejáratban kb ugyan az, mint mikor belépsz egy házba/lakásba, és az ajtóban köszönsz. Mivel a templom Isten háza, így ehez méltóan illik köszönni: a többi, ott lévő embernek "Dícsértessék!", vagy "Áldás, békesség!", felekezettől függően; Istennek meg egy keresztvetéssel, térdhajtással, főhajtással (ez csak katolikusoknál)
2017. okt. 19. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Karzataljnak hívják azt a teljes hátsó részt, amikor még nem lépsz be a sorok közé a folyosóra. Esetleg szimplán előcsarnokként is szoktak rá hivatkozni, mindkettő helyes.

A "pap helye" a szentély, a hátsó rész az oltárral meg az apszis.

2017. okt. 19. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Zenon ***** válasza:
0%

"az asztal előtt ahol a pap felolvas, az pedig az Úr asztal"


Melyik úrról van szó? Hölgyeknek is van asztala.

2017. okt. 19. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Karzataljnak szokták nevezni, de pl. Olaszországban nincs karzat, ezért ott nem így hívják nyilván.

Ahol a pap van, az a szentély, a szemben levő asztal neve pedig inkább szembemiséző oltár, vagy oltárasztal. Az "Úr asztala" főleg a protestánsoknál van. Ahol a padsorok vannak, az a hajó. A végében pedig van az említett szentély.

2017. okt. 19. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Talán narthex előcsarnok, ez inkább a keleti templomokra jellemző
2017. okt. 19. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
2018. márc. 1. 13:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!