Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények miért nem úgy...

Keresztények miért nem úgy böjtölnek ahogy a Biblia írja?

Figyelt kérdés
Biblia szerint a böjt 40 napos és csak naponta egyszer lehetne enni napnyugta után. Jézus is így böjtölt. Ezt az egyház felülírta és lecsökkentették két napra, de ezeken a napokon is lehet enni háromszor csak húst nem. Az eredeti böjthöz képest ez semmi. Az egyház milyen alapon változtatta meg?

2018. febr. 14. 10:36
1 2 3 4 5
 11/43 szp72 ***** válasza:
89%

@ Biblia szerint a böjt 40 napos és csak naponta egyszer lehetne enni napnyugta után.


Nincs ilyen a Bibliában. Nem lehet, hogy a Koránnal kevered a dolgokat?


@ Jézus is így böjtölt.


Jézus úgy böjtölt, hogy nem evett semmit (Lkl 4,2). A muszlim böjt miszerint napnyugta után esznek egy nagyot, szerény véleményem szerint még csak böjtnek sem mondható, legalábbis számomra nem az, mert én szinte mindennap csak egyszer eszem, de nem böjtölésből, hanem egyszerűen így szoktam meg.


@ Ezt az egyház felülírta és lecsökkentették két napra,


Ez hülyeség, a nagyböjt továbbra is 40 napig tart, pontosabban egy kicsit tovább, mert a vasárnapok nem számítanak böjtnek. Továbbá az év minden péntekje böjti nap.


@ de ezeken a napokon is lehet enni háromszor csak húst nem


Két szigorú böjti nap van ez igaz. Hamvazószerdán és nagypénteken kötelezően nem lehet húst enni, háromszor lehet étkezni, de csak egyszer jóllakni.


@ Az eredeti böjthöz képest ez semmi.


Korábban valóban szigorúbb kötelező előírások voltak, ahoz képest a mostani valóban semmi. Az egyház most úgy látja jónak, hogy a tagjai saját maguk vállalnak önkétes böjtöket, s nem akar mindenkire egységes szigorúbb szabályt rákényszeríteni. Az önkéntes böjt, az önkéntesen vállalt lemondások teszik a nagyböjtöt igazán nagyböjtté. Aki nem vállal önként semmit, csak a betartja az előírt minimumot, az valóban nem böjtölt valami nagyot. De a kicsi még mindig több, mint a semmi.


@ Az egyház milyen alapon változtatta meg?


Azon az alapon, hogy az ő joga hitélet és az ünnepek szabályozása.

2018. febr. 14. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
100%

"Biblia szerint a böjt 40 napos és csak naponta egyszer lehetne enni napnyugta után."


Ez hol van pontosan? Nem kötözködni szeretnék, tényleg érdekel.


"Ezt az egyház felülírta és lecsökkentették két napra, de ezeken a napokon is lehet enni háromszor csak húst nem."

A nagyböjti időszak még mindig 40 napos. Ezen belül két nap van, amire az egyház előír napi egyszeri étkezést, amin kívül még kétszer lehet kevesebb élelmet magunkhoz venni (ez a nagypéntek és a hamvazószerda). Illetve nagyböjt péntekein hústilalom van. De ez a minimum. Ezenfelül, ha te szeretnél egész nagyböjt alatt ehetsz csak kenyeret és vizet. Viszont az egyház ezt nem várja el mindenkitől, mert a böjti lényege nem az, hogy ki mennyire tudja magát sanyargatni, hanem hogy a lemondással Istenre irányuljon a figyelmünk.

2018. febr. 14. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim ***** válasza:

Szerintem is a ramadánnal kevered a dolgot. A Bibliában a böjtöt nem szakítják meg naponta. A negyven napos böjt azt jelenti, hogy valaki negyven napig egyáltalán nem eszik. Ezt a Biblia egyáltalán nem ajánlja általánosan, nem hogy kötelezővé tenné. Volt, aki nem is ivott ez idő alatt, ami nem is volna lehetséges úgy, hogy nem a természetfeletti kegyelem alatt van az ember, ugyanis egy hét alatt meghalna.


De ha valaki naponta egyszer eszik, nem mondhatja, hogy negyven napot böjtölt, legfeljebb azt, hogy negyvenszer böjtölt egy napot egymás után. Ennyi erővel mondhatná valaki, hogy egész életében böjtöl, csak naponta ötször szakítja meg a böjtölését. Más pedig mondhatná, hogy ő minden éjjel böjtöl, és minden nappal virraszt.


Létezik a Bibliában részleges böjt is, amikor az ember szellemi okokból tartózkodik a kívánatos ételektől bizonyos ideig. A Bibliában nincs megszabva, hogy mikor kell böjtölni. Jellemzően akkor, amikor Isten Szelleme felindítja a népét a böjtre, különben nincs is értelme.

2018. febr. 14. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:
Remélem így már elég világos a böjt. Jézus zsidó volt. Halála után lett kereszténység. A kereszténységben nincs szó böjtről. Jézus azért tette, mert zsidó volt, ahogy Keresztelő János is. Ennek tudatában fussunk neki újra: hol van a böjti parancs az Újszövetségben, ahol azt írja konkrétan a Biblia, hogy márpedig minden kereszténynek kötelessége 40 napos húsmentes böjtöt tartani, de azért napnyugta után ehet? Várom a választ.
2018. febr. 14. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 A kérdező kommentje:

Ez a keresztény oldal a böjti szabályokról ír. Itt is az olvasható hogy az eredeti keresztény böjt a negyvenelés, aminek lényege hogy napi egyszer, napnyugta után eszik a böjtölő. Nem hiszem hogy muszlimok szerkesztik az oldalt :)


Idézem ezt a rész:


"Az eredeti nagyböjt legszigorúbb betartása a negyvenelés, mikor csak negyvenszer, tehát napi egyszer, napnyugta után eszik a böjtölő. "


[link]



"A muszlim böjt miszerint napnyugta után esznek egy nagyot, szerény véleményem szerint még csak böjtnek sem mondható, "


Rosszul tudod. A muszlim böjt szerint napnyugta után lehet enni, de nem muszáj egy nagyot, többször kicsit is ehetsz hajnalhasadásig.



"Hamvazószerdán és nagypénteken kötelezően nem lehet húst enni, háromszor lehet étkezni, de csak egyszer jóllakni. "


És ez szerinted böjt? Hol van az leírva a Bibliában hogy a böjt 2 nap és csak a húst kell elhagyni?



"Az egyház most úgy látja jónak, hogy a tagjai saját maguk vállalnak önkétes böjtöket, s nem akar mindenkire egységes szigorúbb szabályt rákényszeríteni."


Ki beszél kényszerről? Miért a két napos húselhagyást erővel kényszeríti ki az egyház a hívein?



"Azon az alapon, hogy az ő joga hitélet és az ünnepek szabályozása."


Akkor az egyház önkényesen felülirtatja a Bibliát?

2018. febr. 14. 13:08
 16/43 A kérdező kommentje:

# 14


Azt mondod a kereszténységben nincs szó böjtről. Akkor mégis miről beszél ez az oldal:


[link]



És miért írja a többi válaszoló hogy hamvazószerdán és nagypénteken van kötelező böjtnap. Akkor van böjt a keresztény vallásban vagy nincs?

2018. febr. 14. 13:13
 17/43 anonim ***** válasza:
25%
Én a bibliai igéket kértem az állításodra, nem pedig a katolikus hagyományt. Még mindig várom.
2018. febr. 14. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 anonim ***** válasza:

Miközben keresed a bibliai igéket, mutatok valamit az általad linkelt oldalról, remélem képes vagy elolvasni és értelmezni:

Erre készít föl a hitben való elmélyedést szolgáló böjti időszak, mely már a IV. század óta szokás. A szerdai kezdet a VII. században alakult ki.


Itt leírja, hogy MIKOR alakult ki. A Biblia nem ekkor íródott.



Menjünk tovább:

Az ókeresztények hamvazószerdáján a nyilvános bűnösök mezítláb, zsákruhában vonultak a templomba, ahol a pap hamut szórt a fejükre, kiutasította őket a templomból, s ők nagycsütörtökig vissza sem mehettek. A hamuszórás hamvazkodás néven a XII. században a liturgia részévé is vált.


No, ez sincs benne a Bibliában, de akkor mért az oldal írja, akkor máris meg kell tenni?

2018. febr. 14. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 anonim ***** válasza:
68%

"És miért írja a többi válaszoló hogy hamvazószerdán és nagypénteken van kötelező böjtnap. Akkor van böjt a keresztény vallásban vagy nincs?"

Szerintem te a keresztény és a katolikus szavakat szinonimaként kezeled. Nem minden keresztény katolikus. A kérdés így pontosabb:

"Katolikusok miért nem úgy böjtölnek ahogy a Biblia írja?"

2018. febr. 14. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/43 A kérdező kommentje:

"Én a bibliai igéket kértem az állításodra, nem pedig a katolikus hagyományt. Még mindig várom."


Már írtam:


Máté 4:2 Miután negyven nap és negyven éjjel böjtölt(Jézus)


Máté 11:18 Mert eljött János, aki nem eszik, és nem is iszik,



"Erre készít föl a hitben való elmélyedést szolgáló böjti időszak, mely már a IV. század óta szokás. A szerdai kezdet a VII. században alakult ki.

Itt leírja, hogy MIKOR alakult ki. A Biblia nem ekkor íródott. "


Nem állítottam ilyesmit. Olvasd el kérlek pontosan mit írtam. Én kérdeztem hogy hol van az leírva a Bibliában hogy a böjt 2 nap és csak a húst kell elhagyni.


Ezek szerint nincs benne hamvazószerda meg húselhagyás, de a negyven napos böjt ott van. Miből következik számodra hogy egyáltalán nem kell böjtölnöd?

2018. febr. 14. 14:28
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!